Zapleti pri pljučnici lahko ogrozijo življenje

Dobro počutje | april '23

Zdravje

Dr. Tatjana Lejko Zupanc

Pljučnica je dokaj pogost vzrok smrti pri nas, zlasti med starejšimi ljudmi. Najpogostejši povzročitelj pljučnice je pnevmokok (Streptococcus pneumoniae), ki povzroča tudi meningitis, bakterimijo (vdor bakterij v kri), vnetje obnosnih votlin in vnetje srednjega ušesa, kar je pogosto pri otrocih.

S pravilnim ozaveščanjem bi lahko marsikatero okužbo, predvsem pa zaplete preprečili ali vsaj omilili, je prepričana dr. Tatjana Lejko Zupanc, predstojnica Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana. Starejši od 65 let in kronični bolniki, ki jih okužba najbolj ogroža, imajo možnost brezplačnega cepljenja proti pnevmokoknim okužbam.

»Pnevmokokna pljučnica je akutna okužba, povezana z nenadnim pojavom vročine ter hitrega bitja srca, dehidracijo, slabo preskrbo tkiv s kisikom, okvaro krvnih žil, motnjami strjevanja krvi in izločanjem številnih molekul, ki delujejo provnetno. Tak stres je za bolnike s srčnim popuščanjem ali boleznimi venčnih arterij lahko usoden. Okužba lahko privede do hudega srčnega popuščanja, poslabšanja angine pektoris in lahko tudi do nenadne smrti.« Med pogostejšimi zapleti bakterijske pljučnice je empiem, nabiranje gnoja v poprsnični votlini. Treba ga je odstraniti, včasih ne gre brez operativnega posega. »Pri invazivni okužbi, ko pnevmokoki prodrejo tudi v kri, najdemo septična žarišča tudi v drugih organih – kosteh, sklepih, na srčnih zaklopkah in v osrčniku. Sepsa se pogosto konča z odpovedjo več organov, šokom in lahko tudi s smrtjo.«

Tveganju za hospitalizacijo zaradi pnevmokokne bolezni so bolj izpostavljeni ljudje s sladkorno boleznijo, starejši, srčni bolniki in bolniki s kroničnimi boleznimi dihal. »Tudi zdravi starostniki imajo lahko težak potek pljučnice, saj so biološke rezerve manjše, funkcija imunskega sistema je oslabljena, manjša je mišična moč, oslabljeni so varovalni refleksi, ki ščitijo pljuča,« pojasnjuje infektologinja. Ogroženi so še posebej ljudje s prirojeno ali pridobljeno okvaro imunskega sistema, nekatere skupine bolnikov, na primer tisti brez vranice in z nekaterimi krvnimi rakavimi obolenji, ter bolniki, ki imajo pomanjkanje imunoglobulinov (protiteles) v krvi. »Seveda lahko pljučnica poteka v težji obliki tudi pri mladih, kjer velikokrat pride do zapletov, kot je vnetje poprsnice. V glavnem pa mlajši bolniki hitreje ozdravijo in potrebujejo bistveno manj časa, da se povsem rehabilitirajo.«

Brezplačno cepljenje

Bolezni, ki jih povzročijo pnevmokoki, največkrat zdravimo z antibiotiki. Najučinkovitejši je penicilin, za tiste, ki so nanj alergični, pa uporabijo makrolide (zdravila azitromicin, klaritromicin, midekamicin itd.). Vendar v zadnjem času narašča odpornost pnevmokokov proti antibiotikom, kar je skrb vzbujajoče. Poleg tega ima antibiotično zdravljenje stranske učinke, a večinoma nevidne, »saj se z jemanjem antibiotikov spreminja sestava bakterijskega bioma, ki poseljuje naše sluznice in s katerim smo v simbiozi. Pogosto pride do nenormalnega razraščanja t. i. oportunističnih mikrobov, ki se sicer ne bi mogli razmnoževati, na primer takšne so glive iz rodu kandide. Velikokrat pride do prebavnih težav, možne so alergične reakcije, v hujših primerih pa tudi zavora kostnega mozga.«

Tisti, ki so okužbo ali pljučnico že preboleli, niso zaščiteni pred novo okužbo. Zato dr. Tatjana Lejko Zupanc priporoča cepljenje tako starejšim od 65 let s pridruženimi boleznimi ali brez njih kot mlajšim, ki imajo katero izmed pridruženih kroničnih bolezni. To so kronične bolezni obtočil, dihal, sečil, jeter, metabolne bolezni (denimo sladkorna bolezen ), nekatere živčno-mišične in vezivne bolezni, maligna obolenja, nekatere bolezni krvi in krvotvornih organov ter bolezni in stanja, ki slabijo imunski odziv. Zaščita se začne že približno po 14 dneh po cepljenju. »Brezplačno cepljenje poteka s 23-valentnim polisaharidnim cepivom, ki je varno in učinkovito,« dodaja infektologinja. Potreben je en odmerek cepiva.

V Ljubljani v sklopu UKC deluje cepilna točka pri Urgenci, na kateri se kronični bolniki in starejši od 65 let lahko cepijo proti pnevmokoknim okužbam in gripi. Oglasite se lahko v torek in četrtek med 12. in 15. uro ali v petek med 12. in 14. uro, naročanje ni potrebno.

T. G., fotografija: osebni arhiv 


Vaši komentarji


© 2024 Zavod Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, e-pošta: urednistvo@vzajemnost.si, telefonska številka 01 530 78 42

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih Facebook | Twitter | dovod RSS

▲ Na vrh strani | Domov | Klub ugodnosti | O nas | Oglaševanje | Pogoji rabe, zasebnost in piškotki | Pravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media