Krhke kosti se hitreje zlomijo

Dobro počutjeseptember '23

ZDRAVJE

Vsaka druga do tretja ženska po menopavzi in vsak peti do šesti moški po 50. letu bosta do konca življenja utrpela enega od najpogostejših osteoporoznih zlomov: kolka, zapestja, nadlahtnice ali vretenca. Lahko pa se zlomi tudi medenica ali druga kost. V Sloveniji je vsako leto okrog 16 tisoč zlomov osteoporoznih kosti, med njimi več kot tri tisoč zlomov kolka.

O osteoporozi, ki spada med eno najbolj zahrbtnih obolenj, saj ne boli, dokler ne pride do zloma, smo se pogovarjali s prof. dr. Tomažem Kocjanom, dr. med., spec. internistom endokrinologom, ki je vodja Kliničnega oddelka za endokrinologijo, diabetes in presnovne bolezni UKC Ljubljana ter učitelj na Katedri za interno medicino Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani. Kot je poudaril, je približno 80 odstotkov bolnikov z osteoporozo žensk in le 20 odstotkov moških. Za to so trije razlogi. »Maksimalna kostna masa je pri ženskah genetsko nižja kot pri moških. Drugi razlog je, da pride v zgodnji fazi menopavze do zelo hitre izgube kostnine, celo do treh odstotkov na leto. Tretji razlog pa je, da ženske v povprečju živijo dlje kot moški.« Omenil je še, da gre v razvitem svetu dolgožive družbe za pravo epidemijo krhkih kosti, takšnih, ki se bolj lomijo kot sicer. »Lahko že pri čisto nedolžnem ali nerodnem gibu.«

Prikazan je samo večji odlomek članka. Ogled celotnih člankov je na voljo naročnikom, ki se za ogled članka v celoti lahko prijavijo tu.

Za prijavo potrebujete naročniško številko in PIN. Če ste naročnik, lahko za pridobitev številke PIN pošljete svoje podatke (ime, naslov, naročniška številka) na e-naslov evzajemnost@vzajemnost.si.

Če niste naročnik, se lahko naročite tu.