Ali se je ugodneje upokojiti konec leta ali v začetku prihodnjega?

Dobro je vedetinovember '24Pokojnine

Ob izpolnjenih pogojih za pridobitev pravice do starostne oziroma predčasne pokojnine se marsikateri zavarovanec sprašuje, ali je zanj ugodnejša upokojitev konec letošnjega leta ali v začetku prihodnjega. S tem vprašanjem se srečujemo že dvanajsto leto. Razlog je v drugačnem načinu določanja valorizacijskih količnikov z ZPIZ-2 od leta 2013 in nima povezave z izhodišči oziroma nakazanimi prihodnjimi spremembami na področju pokojninskega in invalidskega zavarovanja.

V nekaterih letih je bilo mogoče to informacijo podati šele decembra, ker so bile razlike manjše. Zadnji dve leti pa so razlike večje, tako da je že od konca septembra, in sicer na podlagi primerjave uskladitve pokojnin tekočega leta z rastjo povprečne neto plače v tem letu, mogoče napovedati, kdaj je upokojitev ugodnejša.

Za oceno, kdaj je upokojitev ugodnejša, je pomembna primerjava uskladitve pokojnin tekočega leta (v letu 2024 je bila redna uskladitev v višini 8,8 odstotka) z rastjo povprečne neto plače v tem letu, ki bo podlaga za izračun valorizacijskih količnikov za preračun osnov iz preteklih let. Uradni podatki glede povečanja neto plač v letu 2024 bodo sicer znani šele v sredini februarja 2025, vendar je na podlagi podatkov za prvih sedem mesecev letošnjega leta, ko je povečanje neto plač 4,1 odstotka, že mogoče ugotoviti, da bo rast neto plač bistveno nižja od redne uskladitve, ki je bila izvedena v letošnjem letu. 

Na podlagi znanih podatkov lahko predvidevamo, da bo upokojitev v letu 2024 ugodnejša za približno štiri odstotke. Pri tem je pomembno, da delovno razmerje preneha najkasneje 30. decembra 2024, upokojitev pa nastopi najkasneje 31. decembra 2024.

Za koga pa to ne velja? 

Obstajajo tudi izjeme, za katere bo upokojitev ugodnejša v letu 2025. Gre za nekatere zavarovanke, ki so izpolnile pogoje za starostno upokojitev, in sicer 40 let pokojninske dobe brez dokupa, pri znižanju starosti za pridobitev 40 odstotkov starostne pokojnine pa so uveljavljale otroke za znižanje starostne meje, ki je potrebna za izpolnitev pogojev za priznanje pravice. Ti zavarovanci so ostali vključeni v obvezno zavarovanje za polni delovni oziroma zavarovalni čas in prejemajo 40 odstotkov (ali 20) starostne pokojnine. V prvih mesecih leta 2025 bodo dopolnili starost 60 let, kar pomeni, da ob upokojitvi ne bodo uveljavljali otrok pri znižanju starosti, ampak za dvig odmernega odstotka. Pri takih zavarovancih je torej izračun, kdaj se je ugodneje upokojiti, odvisen od dopolnjene pokojninske dobe brez dokupa, ki presega že dopolnjenih 40 let pokojninske dobe brez dokupa, in od števila otrok, ki jih bo zavarovanec namesto znižanja starostne meje uveljavljal pri višanju odmernega odstotka.

Prav tako pa to velja za zavarovanke, ki bodo v prvih mesecih leta dopolnile starost 65 let ali 40 let pokojninske dobe brez dokupa še pred dopolnjeno starostjo 65 let in so uporabile znižanje starosti 65 let zaradi otrok pri dopolnjenih 38 letih pokojninske dobe brez dokupa, da so pridobile izplačilo 40 odstotkov starostne pokojnine. Dosežena starost 65 let je lahko pomembna tudi za tiste, ki imajo pokojnino odmerjeno po sporazumu ali uredbi in imajo tako možnost pridobiti pravico do samostojne pokojnine, ki je nekajkrat ugodnejša kot odmera pokojnine v sorazmernem delu, odvisno od dolžine dosežene dobe v Sloveniji.

Še enkrat je treba opozoriti, da gre tukaj za odločanje, ali je ugodnejša upokojitev konec leta 2024 ali v začetku leta 2025.

Za nekoga, ki po izpolnitvi pogojev ostane v zavarovanju na primer še štiri mesece ali več, prejema 40 odstotkov starostne pokojnine in je plača višja od pokojnine ter bo upravičen do ugodnejšega vrednotenja 1,5 odstotka za pol leta dosežene pokojninske dobe brez dokupa, je s finančnega vidika ugodnejša upokojitev v letu 2025. Odločitev, da se oseba na hitro upokoji, če je načrtovala upokojitev čez štiri mesece ali kasneje, lahko predstavlja stres, za delodajalca pa težavo pri izvajanju delovnega procesa in uvedbi novega zaposlenega, česar si najbrž večina ne želi.

Upoštevati tudi druge dejavnike 

Za vse, ki se odločajo, ali bi se upokojili v letošnjem letu ali v letu 2025, je možna tudi delna upokojitev ali pa upokojitev v letu 2024 ter ponovni vstop v zavarovanje, s čimer si varujejo ugodnejšo odmero tudi pri kasnejši upokojitvi, na primer čez pol leta, eno, dve leti ali tudi več.

Treba je razmisliti in sprejeti odločitev, na katero pa nikakor ne vpliva samo primerjava uskladitve pokojnin tekočega leta z rastjo povprečne neto plače v tekočem letu, ampak je še precej drugih dejavnikov (uživanje 40 ali 20 odstotkov starostne pokojnine, plača je v povprečju precej višja od pokojnine, doseženo več dobe in s tem višji odmerni odstotek, upoštevanje leta 2024 za izračun pokojninske osnove, namesto znižanja starostne meje zaradi otrok upoštevanje odmernega odstotka za otroke).

Iz navedb izhaja, da ni enoznačne formule za odločitev, kdaj se upokojiti, in je skoraj pri vsakem posameznem primeru lahko drugačna.

V zadnjem obdobju imamo na zavodu zelo veliko vprašanj zavarovancev, ki že izpolnjujejo pogoje za upokojitev, kdaj naj se upokojijo, da bodo imeli višjo pokojnino. To je dobro, da se tako pomembna odločitev, kot je upokojitev, ne prepusti pojasnilom tistih, ki za to niso pristojni, sploh če gre za primere, ki niso enostavni. Nekateri primeri bodo mejni, ker bo podatek o rasti neto plače za letošnje leto znan šele februarja 2025, tako da se dvomom, ali smo izbrali pravi datum za upokojitev, izognemo tako, da ostanemo še nekaj časa v zavarovanju.

Upam, da bo navedeno prispevalo k pravi odločitvi, po potrebi z dodatnimi pojasnili na zavodu, prek enotnega klicnega centra ali z obiskom katere koli zavodove območne enote ali izpostave.

Marijan Papež