Pokojnine
Mednarodni svetovalni dan z nemškimi strokovnjaki
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije sporoča, da bo v sodelovanju s nemškim nosilcem pokojninskega zavarovanja (DRV) organiziral mednarodni svetovalni dan. Njihovi strokovnjaki vam bodo na voljo v torek, 8. aprila in v sredo, 9. aprila 2025 v prostorih Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije na Kolodvorski ulici 15 v Ljubljani. Svetovanje, ki je namenjeno prejemnikom nemške pokojnine in tistim, ki so bili zaposleni v Nemčiji in potrebujejo informacije o nemški pokojnini, bo trajalo od 9. do 17. ure.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Pulini
Dobro je vedetimarec '25Pokojnine
VDOVSKA POKOJNINA
Bralka navaja, da se je pred kratkim starostno upokojila, zato jo zanima, ali bi bila upravičena do dela vdovske pokojnine po pokojnem možu, saj je verjetno njena pokojnina višja od morebitne vdovske pokojnine. Sin je do januarja 2014, ko je dopolnil 26 let starosti, užival družinsko pokojnino, ona pa je do takrat dopolnila starost 48 let in devet mesecev. Pred leti je dobila informacijo, da ne izpolnjuje pogojev za vdovsko pokojnino, zdaj pa ji znanke pravijo, da bi bila upravičena vsaj do dela vdovske pokojnine, saj je ob prenehanju izplačevanja pokojnine sinu že dopolnila 48 let.
Pokojnine bodo višje za 4,5 odstotka
Dobro je vedetimarec '25Pokojnine
Svet pokojninskega zavoda je 18. februarja razpravljal o redni uskladitvi pokojnin in drugih prejemkov od 1. januarja 2025. Odločitev je bila, da se povečajo za 4,5 odstotka, razen letnega dodatka in dodatka za pomoč in postrežbo. Verjetno ste mnogi pričakovali malo višjo uskladitev, saj cene vsak dan naraščajo in tudi mediji so napovedovali 4,6-odstotno povečanje.
Vendar gre za redno uskladitev v skladu s sistemskim zakonom ZPIZ-2, ki določa, da se uskladitev pokojnin izvede pri njihovem izplačilu za mesec februar. Pokojnine se uskladijo za 60 odstotkov rasti povprečne bruto plače, izplačane za obdobje od januarja do decembra preteklega leta, v primerjavi s povprečno bruto plačo, izplačano za enako obdobje leto pred tem, in za 40 odstotkov povprečne rasti cen življenjskih potrebščin v obdobju od januarja do decembra preteklega leta v primerjavi z enakim obdobjem leto pred tem. Uskladitev pokojnin je izražena v odstotku in je seštevek obeh ugotovljenih delnih rasti, ne more pa biti nižja od ugotovljene polovične rasti cen življenjskih potrebščin.
Spreminjanje pokojninske zakonodaje s primerjavo med spoloma (1. del)
Dobro je vedetimarec '25Pokojnine
V prispevku, ki ga bomo objavili v dveh delih, je prikazana primerjava med spoloma na posameznih področjih obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja po zakonodaji pred osamosvojitvijo in po treh reformnih zakonih: ZPIZ/92, ki je začel veljati 1. aprila 1992, ZPIZ-1 z veljavnostjo od 1. januarja 2000 in ZPIZ-2 z veljavnostjo od 1. januarja 2013 z nekaterimi spremembami.
Pogledali bomo, kako so se spreminjali pogoji za pridobitev pravice do starostne in predčasne pokojnine, kolikšna je povprečna starost prejemnikov starostne pokojnine in kolikšna je povprečna pokojninska doba novih uživalcev starostne in delne pokojnine, ko jim je bila prvič priznana pravica do pokojnine.
Svet Zpiza Papežu podelil že šesti mandat
Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) je na današnji seji za generalnega direktorja zavoda v novem mandatu vnovič imenoval dosedanjega generalnega direktorja Marijana Papeža. K imenovanju mora soglasje dati še vlada.
Za njegov že šesti mandat ga je na tajnem glasovanju podprlo 17 članov 27-članskega sveta, njegovo protikandidatko, nekdanjo ministrico za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anjo Kopač pa devet. Ena glasovnica je bila neveljavna. Mandat direktorja traja štiri leta.
Februarske pokojnine bodo višje za 4,5 odstotka
Februarske pokojnine, ki jih bodo prejemniki dobili konec meseca, bodo višje za 4,5 odstotka, izplačan pa bo tudi poračun od 1. januarja, je sklenil svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz).
Na Zpizu redno februarsko uskladitev izračunajo po pokojninskem zakonu, ki določa, da je treba upoštevati 60 odstotkov rasti povprečne bruto plače in 40 odstotkov povprečne rasti cen življenjskih potrebščin v lanskem letu. V letu 2024 je povprečna mesečna plača znašala 2394,92 evra bruto. Od plače za leto 2023 je bila nominalno višja za 6,2 odstotka. Že decembra pa je statistični urad sporočil, da je povprečna letna rast cen znašala dva odstotka. Na letni ravni ta uskladitev predstavlja 342 milijonov evrov.
Lani je za pokojnine prispevalo rekordno število zavarovancev
Že od leta 2022 vsak mesec vplačuje prispevke okrog milijon zaposlenih. Lani se je bolj kot pred leti povečalo tudi število upokojencev, konec decembra jih je bilo nekaj manj kot 650.000, saj je bilo ugodno leto za upokojitev. Rekordna je bila tudi redna uskladitev pokojnin, in sicer 8,8-odstotna, letos pa je napovedana v višini okrog 4,6 odstotka. Generalnega direktorja Zpiza Marijana Papeža smo vprašali, kaj bo letošnje leto prineslo upokojencem ter kaj meni o novi pokojninski reformi.
Glavni vir pokojninske blagajne so prispevki za socialno varnost
Dobro je vedetifebruar '25Pokojnine
Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije je na decembrski seji razpravljal in odločal o najpomembnejših dokumentih o poslovanju zavoda v tem letu. Tako finančni načrt za leto 2025 predvideva skupne dohodke in odhodke v višini 8.369.578.419 evrov. Glavni vir so prispevki za socialno varnost, ki so predvideni v višini 81 odstotkov vseh dohodkov, kar je zelo pozitivno, saj so se včasih gibali okoli 70 odstotkov. Glavnina odhodkov bo šla za pokojnine, in sicer največ za starostne.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
Dobro je vedetifebruar '25Pokojnine
ZAGOTOVLJENA VDOVSKA POKOJNINA
Bralko zanima, ali bi bila upravičena do zagotovljene vdovske pokojnine v višini 748 evrov, če pri zavodu vloži tak zahtevek. Od leta 2010 je namreč uživalka vdovske pokojnine v višini mejnega zneska, ker je bilo to ugodnejše od njene starostne pokojnine z delom vdovske pokojnine.
Zakon o varstvenem dodatku, ki je prenehal veljati 31. decembra 2011, je med drugim tudi določal, da je vdovi oziroma vdovcu, ki ima poleg pravice do samostojne starostne ali samostojne invalidske pokojnine tudi pravico do samostojne vdovske pokojnine, zagotovljena vdovska pokojnina najmanj v višini mejnega zneska, ki znaša 81,6 odstotka najnižje pokojninske osnove.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
Dobro je vedetijanuar '25Pokojnine
POGOJI ZA VDOVSKO POKOJNINO
Bralca zanimajo pogoji za vdovsko pokojnino, in sicer kdaj lahko žena pridobi pravico do vdovske pokojnine po umrlem možu. Poleg tega bi rad še okvirno informacijo o odmeri vdovske pokojnine.
Pravico do vdovske pokojnine lahko uveljavi vdova umrlega zavarovanca oziroma uživalca pravic, če je do njegove smrti dopolnila starost 58 let ali je bila do njegove smrti popolnoma nezmožna za delo ali je to postala v enem letu po njegovi smrti. Če vdova do smrti zavarovanca ali uživalca pravic še ni dopolnila 58 let starosti, dopolnila pa je 53 let starosti, torej nastopila čakalno dobo, pridobi pravico do vdovske pokojnine, ko dopolni starost 58 let.