Pokojnine
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
Dobro je vedetijulij '25Pokojnine
RAZPOLAGANJE S POKOJNINSKIMI PREJEMKI
Bralka navaja, da je njena mama že dalj časa oskrbovanka doma upokojencev. Pred približno letom dni jo je zaradi slabega zdravstvenega stanja pisno pooblastila za razpolaganje z njenimi pokojninskimi prejemki, ki so se skoraj v celoti porabili za stroške oskrbe in določene dodatne storitve. Zdaj, ko se mama bistveno bolje počuti, bi želela spet sama razpolagati s svojimi prejemki. Zanima jo, ali je to mogoče, in če je, kakšen je postopek.
Pravice iz obveznega zavarovanja so neodtujljive osebne pravice, ki jih ni mogoče prenesti na drugega ne podedovati. Pravic iz obveznega zavarovanja ni mogoče odvzeti, zmanjšati ali omejiti, razen v primerih, ki jih določa zakon. Glede na to, da je pokojnina osebna pravica upravičenca, lahko z njo razpolaga samo upravičenec sam. Le upravičenec lahko poda zahtevo, da se pokojnina nakazuje drugi osebi, in sicer na podlagi pisnega pooblastila. Če je poslovno sposoben, lahko kot tak razpolaga s svojimi pokojninskimi prejemki tudi tako, da pooblasti fizično ali pravno osebo za prejemanje kot tudi za razpolaganje z njegovimi prejemki. Tako dano pooblastilo pa lahko kadar koli prekliče ali ga spremeni. S kasneje danim pooblastilom se prejšnje avtomatično prekliče.
Kako se bo obračunaval prispevek za dolgotrajno oskrbo
Dobro je vedetijulij '25Pokojnine
Na podlagi zakona o dolgotrajni oskrbi bo Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije 1. julija 2025 začel pri izplačilu pokojnin obračunavati prispevek za obvezno zavarovanje za dolgotrajno oskrbo.
Zavezanci za plačilo prispevka za dolgotrajno oskrbo so osebe s stalnim prebivališčem v Republiki Sloveniji ali Evropski uniji oziroma Evropskem gospodarskem prostoru, ki prejemajo pokojnino po predpisih Republike Slovenije oziroma preživnino po predpisih o preživninskem varstvu kmetov.
Zavezanec za plačilo prispevka za dolgotrajno oskrbo bo plačeval prispevek za tovrstno obvezno zavarovanje po stopnji en odstotek.
Denar za rekreativno, športno in kulturno dejavnost
Dobro je vedetijulij '25Pokojnine
Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije je na junijski seji sprejel sklep o delitvi sredstev za rekreativno, športno in kulturno dejavnost upokojencev in delovnih invalidov v letošnjem letu. Razpisana sredstva v višini 300.000 evrov se razdelijo štirim organizacijam upokojencev v višini 46.500 evrov in dvema invalidskima organizacijama v višini 45.000 evrov. Preostalih 208.500 evrov sredstev se razdeli med organizacije, ki se bodo prijavile na ponovni razpis in bodo izpolnjevale pogoje. Organizacijam upokojencev je namenjenih 177.225 evrov, invalidskim organizacijam pa 31.275 evrov.
Kako poteka obračun akontacije dohodnine
Dobro je vedetijunij '25Pokojnine
Prejeli smo pismo bralca, ki ga moti, da je od njegove pošteno zaslužene pokojnine za 50 let dela odtegnjena še dohodnina. Z Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije smo glede obračunavanja akontacije dohodnine prejeli naslednje pojasnilo.
Zavod pri obračunu pokojnin, invalidskih nadomestil, priznavalnin in drugih denarnih prejemkov upošteva veljavno davčno zakonodajo, in sicer Zakon o dohodnini (ZDoh-2) in Zakon o davčnem postopku (ZDavP-2), ki veljata od 1. januarja 2007 naprej, z nekaj kasnejšimi spremembami. V ZDoh-2 je določeno, da sta tako rezident kot nerezident RS zavezana za plačilo dohodnine od vseh dohodkov, ki imajo vir v Republiki Sloveniji, med katerimi je tudi večina prejemkov, ki jih izplačuje zavod. Akontacija dohodnine od dohodka se izračuna tako, da se za posamezni dohodek uporabijo stopnje dohodnine in lestvica, preračunana na 1/12 leta. Zakon opredeljuje tudi možnost upoštevanja nekaterih olajšav.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
Dobro je vedetijunij '25Pokojnine
ODMERA VDOVSKE POKOJNINE DVEMA VDOVAMA
Bralka navaja, da se je pred osmimi leti razvezala, razvezani mož ji je do smrti plačeval preživnino, saj ni bila nikoli zaposlena. Glede na to, da je razvezani mož pred tremi leti umrl, je uveljavila vdovsko pokojnino, ki znaša 70 odstotkov njegove starostne pokojnine. Znano pa ji je, da se je bivši mož po razvezi ponovno poročil, zato jo zanima, kaj bi se zgodilo z njeno vdovsko pokojnino, če bo tudi vdova uveljavila določene pravice po njem.
Izplačilo letnega dodatka v letu 2025
Dobro je vedetijunij '25Pokojnine
Večini upokojencev bo letos letni dodatek prejela z junijskimi pokojninami. Izplačan bo v petih različnih zneskih, odvisno od višine pokojnine oziroma nadomestila.
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije bo letos izplačal letni dodatek na podlagi Zakona o izvrševanju proračunov Republike Slovenije za leti 2025 in 2026 (v nadaljevanju ZIPRS2526), ki je bi sprejet v državnem zboru 28. novembra 2024. Višina letnega dodatka bo v letu 2025 višja za pet evrov, pri čemer so spremenjene tudi meje petih razredov, po katerih se določa pripadajoča višina letnega dodatka.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
Dobro je vedetimaj '25Pokojnine
POGOJI IN ODMERA INVALIDSKE POKOJNINE
Bralka navaja, da je pred kratkim zbolela, zato jo zanima, ali invalidsko pokojnino pridobi le tisti, ki je pri njem ugotovljena I. kategorija invalidnosti. Čez nekaj mesecev bo dopolnila 61 let in tudi 37 let pokojninske dobe iz delovnega razmerja. Zanima jo tudi odmera invalidske pokojnine.
Invalidsko pokojnino pridobi zavarovanec, pri katerem je nastala invalidnost I. kategorije, torej če zavarovanec ni več zmožen opravljati organiziranega pridobitnega dela ali ni zmožen opravljati svojega poklica in nima več preostale delovne zmožnosti. Večina zavarovancev pridobi invalidsko pokojnino na podlagi ugotovljene I. kategorije, o čemer podajo izvedenska mnenja izvedenski organi zavoda v okviru invalidskih komisij I. in II. stopnje.
Mednarodni svetovalni dan z avstrijskimi strokovnjaki
Dobro je vedetimaj '25Pokojnine
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije v sodelovanju z avstrijskim nosilcem pokojninskega zavarovanja (PVA) organizira mednarodni svetovalni dan. Njihovi strokovnjaki vam bodo na voljo v četrtek, 22. maja 2025, v prostorih Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije na Kolodvorski ulici 15 v Ljubljani. Svetovanje, ki je namenjeno prejemnikom avstrijske pokojnine in tistim, ki so bili zaposleni v Avstriji in potrebujejo informacije o avstrijski pokojnini, bo trajalo od 9. do 13. ure.
Lani je bilo pobranih več prispevkov za socialno varnost
Dobro je vedetimaj '25Pokojnine
Na marčni seji sveta Zpiza so člani obravnavali poročilo o delu Finančne uprave RS (Furs) v lanskem letu, sprejetih pa je bilo tudi več sklepov, pomembnih z vidika uresničevanja načela solidarnosti, kot sta sklepa o najvišji in najnižji pokojninski osnovi, ki se v skladu s sistemskim zakonom vsako leto določita na novo.
Svet je na podlagi poročila, ki so ga predstavile predstavnice Fursa, ocenil, da je bil tudi v preteklem letu uspešen pri svojem delu, kar potrjujejo številni podatki. Glavna naloga Fursa je pobiranje davkov, med katere se po veljavni davčni zakonodaji štejejo tudi prispevki za socialno varnost. V razpravi je bilo poudarjeno, da je sistem obveznih prispevkov za socialno varnost kompleksen, kajti področna zakonodaja določa zavarovance, zavezance, osnove, stopnje, oprostitve in izjeme le za posamezno vrsto zavarovanja, ne pa enotno za vsa socialna zavarovanja. Kmalu pa bomo začeli plačevati še prispevek za posebno socialno zavarovanje – dolgotrajno oskrbo, o katerem se krešejo različna mnenja.
Cilji pokojninske reforme so doseženi – dostojnejše pokojnine in vzdržen ter preglednejši sistem
Dobro je vedetimaj '25Pokojnine
Socialni partnerji so po pol leta intenzivnih pogajanj 2. aprila 2025 podpisali Dogovor Vlade RS in socialnih partnerjev k predlogu Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. To je bil pomemben korak k nadaljnjim postopkom za sprejetje pomembne reforme s področja pokojninskega in invalidskega zavarovanja v državnem zboru.
V javnosti so se takoj postavila vprašanja, za kakšno reformo gre, če sploh gre za reformo, in za koga bo ugodna oziroma komu bo poslabšala položaj – čas upokojitve in višino pokojnine. Seveda v tem članku izražam svoje mnenje in mnenje zavoda kot izvajalca sistema obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja, saj sem sodeloval pri večini pogajanj, ki so bila za vse udeležence zahtevna, na trenutke tudi burna. Na srečo je na koncu prevladala odgovornost skoraj vseh pogajalcev, da je reforma potrebna in da ob zavedanju, če ne pride do dogovora, izgubimo vsi. Pomembna je bila odločitev vlade, da to reformo izpelje, čeprav proti koncu mandata. Pohvala gre tudi ekipi ministrstva za delo družino in socialne zadeve na čelu z ministrom Luko Mescem, ki je skupaj z državnim sekretarjem Igorjem Feketijo in vodjem sektorja za pokojnine Danijelom Kovačem zelo uspešno vodil zahtevna pogajanja, ki so privedla do podpisa dogovora.