DRUŽENJE
PIRAN
Na svetovni dan starejših, tj. 1. oktobra, je v hotelu Delfin v Izoli potekalo državno prvenstvo v šahu Zveze društev upokojencev Slovenije. Organiziralo ga je piransko društvo upokojencev, glavni sodnik je bil Andrej Žnidarčič iz Šahovskega društva Piran. Na prvenstvu je nastopilo 15 moških in dve ženski ekipi, skupaj 82 tekmovalcev. Prvaki pri moških so postali šahisti DU Kozarje pred šahisti DU Maribor Tabor in DU Domžale. Pri ženskah pa so zmagale šahistke DU Šempeter v Savinjski dolini pred šahistkami DU Velenje.
(Besedilo in fotografija: Zdravko Taškar)
SENOVO
Pokrajinska zveza društev upokojencev Posavje je pripravila 14. tradicionalno srečanje Vesela jesen, ki ga je po 12 letih ponovno gostil DU Senovo, pomagale pa so mlade folkloristke iz OŠ Senovo. Čebelarska družina Senovo - Brestanica, ki je pred kratkim praznovala svojo 90. obletnico, je predstavila svoje delovanje, udeležence so nagovorili župan Mestne občine Krško Janez Kerin, predsednik PZDU Posavje Jožef Žnidarič in predsednik senovskega društva upokojencev Franci Brinovar. Nato pa je 11 društev predstavilo svoj program. Zapel je MePZ DU Senovo, ki ga vodi zborovodja Anton Gorenc. Iz DU Tržišče so prišle Mlade žurerke – njihova starost je med osem in 71 let. Zapele so članice vokalne skupine UP Društva upokojencev Dobova - Kapele. Folklorna skupina Spomin DU Sevnica se je predstavila s svatovskimi plesi. O življenju grofice Marije Attems Auersperg je spregovorila Sonja Levičar iz krškega društva upokojencev. Zapela je tudi ženska pevska skupina Lokvanj, ki že dvajset let deluje v Društvu upokojencev Krmelj. S spletom štajerskih plesov se je predstavila folklorna skupina Društva upokojencev Brežice. S pevskimi nastopi so obiskovalce razveselile še Pevke izpod Bočja, članice DU Kostanjevica na Krki, ljudski pevci DU Bizeljsko ter štirje pevci skupine Rozenkravt iz brestaniškega DU. Za vedro jesensko vzdušje so poskrbeli še člani instrumentalne in vokalne skupine Čbularji iz DU Raka. (Besedilo: Boža Ojsteršek, fotografija: Manja Seher)
LJUBEČNA
Društvo upokojencev Ljubečna je 24. septembra pripravilo delavnico Starejši pešci varni v prometu, ki je navdušila več kot 30 udeležencev. Delavnico so organizirali v sklopu projekta Zdusa in Javne agencije Republike Slovenije. Udeležence je pozdravila tudi predsednica Zdusa Zdenka Jan in predstavila naloge društev pri skrbi za varno udeležbo starejših v prometu. Obveznosti pešcev pa so predstavili še Peter Topličanec s Policijske postaje Celje in Tomaž Lotrič ter Drago Kračun iz ZŠAM Celje. Skupaj so si ogledali tudi kritične točke za starejše pešce v Krajevni skupnosti Ljubečna. To je bila že druga delavnica na temo prometa. Pred tem so na poligonu opravili tudi varno vožnjo. (Besedilo in foto: Milan Brecl)
TURNIŠČE
Na državnem prvenstvu upokojencev v lovu rib s plovcem, ki se je v organizaciji RD Velenje odvijalo 18. septembra ob Škalskem jezeru pri Velenju, so državni prvaki postali ribiči DU Turnišče - Ptuj. V ekipi so Jože Gajser, Jože Stockl, Franc Mertuk in Miran Rodvajn, ki so hkrati tudi člani ŠRD Žejne ribice iz Dražencev. Poleg ekipnega pokala sta Jože Gajser ter Franc Mertuk prejela še srebrno medaljo za drugo mesto, Miran Rodvajn pa za tretje mesto v sektorju. Predsednik DU Turnišče Vlado Ferčec pravi, da so ponosni na uspeh svojih članov ribičev. Sicer pa imajo v društvu obilico dejavnosti: tekmujejo v visečem kegljanju v ligi PETOVIA, člani kolesarijo, igrajo pikado, se udeležujejo izletov, jeseni pripravijo kostanjev piknik in martinovanje, več ali manj vsi telovadijo v Šoli zdravja, aktivni so tudi v programu Starejši za starejše. (Besedilo in fotografija: Ignac Habjanič)
ŠENTJUR
Šentjursko društvo upokojencev je slavnostno praznovalo 74. obletnico obstoja. Kot je povedala njegova predsednica Silva Koželj, je že vrsto let eno najštevilčnejših in najaktivnejših v regiji in državi, kar se kaže v bogatem programu dejavnosti. To so letovanja, pohodništvo, izletništvo, športne aktivnosti, kulturno ustvarjanje, izdelovanje ročnih del. Ob tem ne smemo pozabiti na osnovni dejavnosti društva, to sta prostovoljstvo in projekt Starejši za starejše. Pisno zahvalo za delovanje v društvu so prejeli Milena Jan, Marta Zdolšek in Vili Drobne. Priznanje so prejele Milena Oprešnik, Ivanka Kovačič in članice sekcije ročnih del Klepetulje ob pletilkah in šivanki. Bronasto plaketo društva je prejel Bogdan Gajšek, srebrno plaketo pa Silva Koželj.
Po nagovoru župana Marka Diacija so kulturni program napovedali člani otroškega pevskega zborčka OŠ Dramlje. Nato so člani etno glasbene skupine Slamjeki s Planine pri Sevnici s svojimi doma narejenimi glasbili urezali nekaj domačih. Prijetno praznovanje so zaključili ljudski pevci Paridolske korenine. (Besedilo in fotografija: Hinko Pap)
POSTOJNA IN PIVKA
V Tednu kulturne dediščine so članice Kluba upokojencev VIZ občin Postojna in Pivka z OŠ Prestranek, ŠKD Koče ter KS Slavina sodelovale v projektu z naslovom Na Slavinsko gradišče. Že pred časom so si ogledali Ambroževo gradišče in gradišče Baba nad Slavino, kjer je vidna povezava med železno in zgodnjerimsko dobo in ostanki naselbine. Petega oktobra pa so prisluhnili predavanjem Martine Stantič o zgodovini kraja Slavina in življenju Josipa Gorupa pl. Savinjskega ter zgodovinarke Nade Trebec o najdiščih prazgodovinskih kovinskih obdobij in rimske dobe na Notranjskem. Potem so osnovnošolci in članici kluba upokojencev svoje vtise o gradiščih strnili ob oblikovanju manjše razstave, ki je na ogled v prostorih šole na Prestranku. (Besedilo: Edvarda Sajovic, fotografija: Martina Stantič)
RAČE
Zgornjepodravska zveza društev upokojencev je konec septembra v prostorih Knjižnice Rače organizirala srečanje Jesensko druženje z literarnimi ustvarjalci. Literati in obiskovalci so se zbrali v čudovitem okolju gradu Rače, katerega zgodovina sega v 16. stoletje. Na srečanju je sodelovalo 11 avtorjev iz šestih društev upokojencev, in sicer: Bogomir Horvat iz DU Velka, Milena Petrinec, Marinka Čučko, Zalika Poš, Jožica Vake iz DU Duplek, Metka Oset iz DU Malečnik, Srečko Rankovec iz DU Pesnica pri Mariboru, Cvetka Vidmar, Jožefa Prah, Erika Valantan iz DU Maribor Tabor in Nada Svetina iz DU Benedikt. Kot gostf prebrala svoje pesmi še Aleš Tacet iz Radelj ob Dravi in Metka Lipnik, vodja Knjižnice Rače. (Besedilo: Jožica Prah, fotografija: Cvetka Vidmar)
BRESTANICA
Članice rokodelske sekcije Mavrica, ki deluje v Društvu upokojencev Brestanica, so v začetku oktobra pripravile razstavo v sožitju z mladimi. V začetku letošnjega leta se je rokodelkam namreč pridružila skupina sedmih otrok od prvega do šestega razreda. Najprej so šivali gumbe, kjer so imeli kar nekaj težav z vdevanjem niti v šivanko, vozli in kapljico krvi, če se zbodeš … A počasi, korak za korakom, so se naučili prišiti gumb. Zanimivo, lažje jim je šlo vezenje motivov, ki so si jih izbrali sami. Nastali so lepi prtički, ki jih bodo uporabili kot sliko na steni. Pri krožku so izdelovali še rože iz papirja, velikonočne butarice, bučke za shranjevanje šivank, hobotnice, podstavke iz papirja in podobno. Imeli so tudi delavnico oblikovanja gline, ki jo je vodila Jožica Bogovič. Vsi izdelki otrok in starejših članic so bili na ogled na razstavi z naslovom Živimo v sožitju, ki so se je udeležili predsednica Zdusa Zdenka Jan, koordinatorka tehnične kulture na Zdusu za Posavje, Dolenjsko in Belo krajino Marjana Vidic, predsednik PZDU Posavje Jožef Žnidarič, predsednik KS Brestanica Vlado Bezjak in zastopnica tovarne Inplet z Blance Mojca Zakšek. Pohvalili so delo mladih rok in starejše, ker imajo voljo, da predajajo znanje naprej. (Besedilo, Mihaela Suvajčević, fotografije: arhiv DU Brestanica)
LJUBNO
Prostovoljci programa Starejši za starejše, ki delujejo v savinjski pokrajini, so se v začetku septembra zbrali na letnem srečanju in izobraževanju na Ljubnem. Aktivnih prostovoljcev v desetih društvih je 78. Srečanje so začeli z ogledom muzeja, kjer so zbrane flosarske zbirke in razstavljene značilne ljubenske potice oziroma velikonočne butare. Nato pa so v kongresnem centru poslušali teme letnega izobraževanja. Udeleženci so ugotavljali, da je v mnogih društvih velik poudarek na športu, kulturni dejavnosti in ročnih delih, žal pa je manj posluha za humano delo prostovoljcev, ki obiskujejo predvsem tiste, ki se športnih in kulturnih dejavnosti ne morejo več udeleževati. Srečanja se je udeležil tudi predsednik PZDU Celje Jakob Presečnik. Še posebno pa so bili prostovoljci veseli dolgoletne vodje programa Rožce Šonc, ki jo je spremljala tudi dr. Mateja Kožuh Novak, ki sta pred 20 leti skupaj z Anko Ostrman začeli program. Koordinatorke savinjske pokrajine so se z velikim obžalovanjem zaradi njenega odhoda prisrčno poslovile od nje. (Besedilo in fotografija: Karlina Mermal)
MALEČNIK
Likovna skupina DU Malečnik je v sodelovanju z JSKD, Območno izpostavo Maribor, Zvezo kulturnih društev Maribor in Literarno hišo Maribor v galeriji RRRudolf v Mariboru v začetku oktobra pripravila razstavo Slovenska mesta in gradovi. Razstava je posvečena lanski 70. obletnici delovanja Društva upokojencev Malečnik. Likovniki se predstavljajo z devetnajstimi slikami slovenskih mest in gradov, ki so jih ustvarili vsi člani skupine in mentor Branko Duh. (Besedilo: Biserka Stergar, fotografija: Maja Šivec)
PRAZNOVALI SO
Antonija Strahan z Jugorja pod Gorjanci je 18. septembra praznovala 90. rojstni dan. Z možem Martinom sta si ustvarila dom in družino, v kateri so se rodili trije otroci, zdaj ima sedem vnukov. Delala je na kmetiji in pomagala vaščanom na poljih in travnikih. Od leta 1989 je članica DU Gabrje.
Devetdeset let je praznovala Katarina Mavsar iz Meniške vasi. Že kot desetletna deklica je izgubila mamo in prevzela odgovornost za sorojence. Leta 1957 se je poročila z Jožetom Mavsarjem. Njeno največje veselje so bili štirje otroci in kasneje vnuki, razvajala jih je z dobro hrano. Nikoli ni odklonila pomoči sovaščanom pri raznih opravilih, bila je zelo družabna. Čeprav je vse bolj odvisna od pomoči bližnjih, ostaja vedra. Razveseljujejo jo pravnuki, rada posluša glasbo in zraven tudi zapoje.
Članica Društva upokojencev Mali Slatnik Jožefa Lenart iz Smolenje vasi pri Novem mestu je 2. avgusta praznovala častitljivih 100 let. Z veliko hvaležnostjo je sprejemala čestitke, šopke in darila številnih obiskovalcev. Pepca, kot ji rečejo, se je veliko družila z upokojenci. Na vprašanja o receptu za dolgo življenje odgovarja, da so zagotovo pomembni geni, a še bolj, kako živiš. Prisega na umirjeno in zadovoljno življenje, urejeno družino in lepe odnose s svojimi bližnjimi.
ČESTITAMO NAROČNIKOM
Konec poletja je 90. rojstni dan praznovala Helena Železnik, rojena Schwentner. Otroštvo je preživela v Jaršah v Ljubljani, kjer so imeli gostilno. Nikoli ne bo pozabila, kako je bila med vojno lačna, in ne more razumeti, da zdajšnje generacije zavržejo toliko hrane. Po očetovi smrti je mama težko preživljala mlajše otroke. Zato so jo dvanajstletno poslali v Maribor k starejšemu bratu, kjer se je izučila za šiviljo. Ko se je vrnila v Ljubljano, je spoznala moža Janeza in si ustvarila družino. Najlepše delo, ki ga je opravljala, je bilo delo šivilje garderoberke v ljubljanskem Mladinskem gledališču. Ima dve hčerki, štiri vnuke in štiri pravnuke. Prav z najmlajšimi se najraje druži in jim predaja svojo ljubečo energijo.
Srečanje na Razborju
Enaindvajseti september je bil prav poseben dan. Zbrali so se učenci, ki so pred 70 leti vstopili v prvi razred osnovne šole na Razboru pri Slovenj Gradcu na nadmorski višini 900 metrov. Prijetnega druženja se je udeležilo sedem nekdanjih sošolcev. Da je bilo srečanje res prisrčno, sta poskrbela sošolec Ivi Šumah in njegova družina. Pridružila se jim je učiteljica Tonica Lep, ki je po dekretu nastopila službo leta 1959. Pripovedovala je, kako jo je v Suhem Dolu pričakala šolska kuharica oziroma čistilka z garami, kamor sta bili vpreženi kravici, in skupaj so se podali v hrib do šole, oddaljene eno uro, zgrajene leta 1919, ki je bila še brez vode in elektrike. Vseh učencev je bilo takrat 127, imeli so kombinirani pouk v dveh učilnicah in z dvema učiteljicama. Danes v sodobno zgrajeni šoli devetletko obiskuje 25 otrok.
Tilka Kramer