Starejši
-
Na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani so se začeli Dnevi medgeneracijskega sožitja, ki promovirajo pozitivno podobo staranja, odpravljajo predsodke in stereotipe o starosti ter spodbujajo vključenost in sožitje generacij.
Dvodnevni dogodek že petič organizira Zveza društev upokojencev Slovenije (Zdus) ob sodelovanju Mladinskega sveta RS. To je priložnost, da vsi tisti, ki niso člani društev spoznajo, s čim vse si znajo upokojenci zapolniti čas: da se ukvarjajo s prostovoljstvom, hodijo na pohode, letovanja, izlete, se ukvarjajo z najrazličnejšimi športi, pojejo v raznih pevskih in gledaliških skupinah, pišejo pesmi in prozo, slikajo, ustvarjajo kiparska dela, mojstrske fotografije in čudovita ročna dela. Med njimi je tudi veliko izkušenih rokodelcev in rokodelk.
Sprememb se ne smemo bati, saj prinašajo večjo varnost v starosti
NAŠ POGOVOR
Zakon o dolgotrajni oskrbi se postopno uveljavlja –z glavnimi novostmi od 1. julija naprej – in zagotavlja, da bodo ljudje z enakimi potrebami imeli enake pravice, zatrjuje minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac. Ob tem dodaja, da gre pravzaprav za nov steber socialne države. »Dolgotrajna oskrba je nova samostojna pravica, ki bo izboljšala življenje mnogih ljudi – tako tistih, ki potrebujejo pomoč, kot njihovih svojcev. Ne ustrašimo se teh sprememb, saj jih nujno potrebujemo, le tako lahko zagotovimo pogoje za dostojno starost vseh nas.«
Vse več starejših se zaveda koristi gibanja
Dobro je vedetijunij '25Starejši
VESTI IZ ZDUS
Leto 2024 je bilo za športno dejavnost v okviru Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus) izjemno dinamično in uspešno. Zveza je nadaljevala svoje temeljno poslanstvo – spodbujati aktiven in zdrav življenjski slog med starejšimi, pri čemer športne in rekreativne dejavnosti igrajo ključno vlogo.
Z različnimi programi, tekmovanji, pohodi, vadbami ter drugimi organiziranimi oblikami gibanja sta se znova pokazali izjemna vitalnost članov ter njihova zavezanost k ohranjanju telesnega in duševnega zdravja.
-
Dobro je vedetijunij '25Starejši
VEVČE - ZGORNJI KAŠELJ
Občni zbor Društva upokojencev Vevče - Zgornji Kašelj je letos potekal še posebej slovesno, saj društvo praznuje 40 let delovanja. Ob jubileju je predsednik Mestne zveze upokojencev Marjan Sedmak predsednici društva Zvonki Černetič izročil plaketo. Priznanje je podelil tudi dolgoletnemu predsedniku Milenku Riglerju, ki je tvorno sodeloval v organih zveze. Članici Magdalena Šešek, ki je vedno pripravljena priskočiti na pomoč, in Metoda Oletič, dolgoletna blagajničarka z močnim socialnim čutom, pa sta prejeli priznanje odličnosti.
Zaposleni na oddelkih za demenco bodo prejemali dodatek
Pri majski plači bodo zaposleni, ki skrbijo za osebe z demenco ter osebe z duševno, telesno ali senzorno motnjo v socialnovarstvenih zavodih prvič prejeli tudi dodatek v višini 12 odstotkov urne postavke osnovne plače javnega uslužbenca.
Dodatek naj bi prejemalo približno 8.000 zaposlenih v socialni oskrbi in zdravstvu. Kot je povedal minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac, jim s tem priznavajo zahtevnost, strokovnost in pomen dela, ki ga opravljajo z ljudmi z demenco in drugimi ranljivimi skupinami. Gre za delo, ki poleg znanja in izkušenj, zahteva empatijo, potrpežljivost in veliko mero predanosti – in zato je prav, da je tudi ustrezno ovrednoteno. Ob tem pa po mnenju ministra ta ukrep dolgoročno krepi tudi stabilnost in kakovost oskrbe, motivira zaposlene ter daje večjo privlačnost poklicu, ki ima ključno vlogo v starajoči se družbi.
-
RADENCI
Na letnem občnem zboru Društva upokojencev Radenci, ki je ob 40. obletnici obstoja prejelo malo plaketo Zveze društev upokojencev Slovenije, je predsednica Jelka Hribar povedala, da imajo 332 članov in različne dejavnosti. Na športnih tekmovanjih (ribištvo, pikado, kegljanje, šah) člani osvajajo najvišja mesta, organizirajo predavanja, tečaje, razstave, zdravstvene storitve, druženja, poteka tudi e-oskrba za starejše. Zelo aktivne so prostovoljke v okviru programa Starejši za starejše.
-
Dobro je vedetimaj '25Starejši
Dostojanstvo v starosti
Komisija za socialne zadeve Državnega sveta RS, Socialna zbornica Slovenije in Univerza Alma Mater Europaea so v državnem svetu pripravile posvet na temo dostojanstva v starosti, na katerem so opozorili na pomanjkanje spoštljivega odnosa ter na nujnost zagotavljanja dostojnejšega in kakovostnejšega življenja starejših.
Kot je dejal Marko Lotrič, predsednik DS RS, bi starejši morali dobiti več medijske pozornosti, da spregovorijo o svojih tegobah. Državni sekretar na ministrstvu za solidarno prihodnost dr. Luka Omladič je povedal, da dostojanstvo v starosti ni samo vprašanje posameznika, ampak odraz vrednot celotne družbe. Predstavnica Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije – Zveze strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije Monika Ažman je poudarila, da je pri zagotavljanju kakovostnih storitev in strokovne obravnave starejših izrednega pomena spoštovanje kadrovskih standardov v zdravstveni negi, ki pa še vedno niso sprejeti.
-
Dobro je vedetiapril '25Starejši
PIRAN
Štirinajstega marca se je 125 članov in članic Društva upokojencev Piran udeležilo občnega zbora v hotelu Delfin v Izoli. Po pozdravnih govorih gostov je sledil kulturni program z nastopom društvenega mešanega pevskega zbora Bonaca, podpredsednik Pokrajinske zveze društev upokojencev južne Primorske Roman Cvetko in predsednik Društva upokojencev Piran Zdravko Taškar pa sta podelila priznanja za dolgoletno sodelovanje animatorki Ireni Dolinšek, Krajevni skupnosti Lucija in članici društva Danici Vuk.
Naša stališča do pokojninske reforme
Dobro je vedetiapril '25Starejši
VESTI IZ ZDUS
Konec februarja se je razširjene seje komisije za pokojninske in invalidske zadeve udeležil tudi državni sekretar ministrstva za delo, družine, socialne zadeve in enake možnosti mag. Igor Feketija, ki je vnovič predstavil izhodišča nove pokojninske reforme.
Pokojninska reforma razburja članstvo zlasti zaradi usklajevalne formule. Trenutno veljavna formula je 40 (rast plač) : 60 (inflacijska stopnja), zakonodajalec pa predlaga formulo 20 : 80, to pa je za nas nesprejemljivo. Državni sekretar je v prispodobi pojasnil, kako je s temi t. i. paketnimi ukrepi, ki jih do zdaj ni bilo v pokojninski zakonodaji. Glede enake obravnave vseh upokojencev pa je dejal: »Ali ste se pripravljeni odpovedati pokojnini, ki je vzela v izračun pokojninsko osnovo 75 ali 80 odstotkov povprečne plače desetih ali petnajstih let s predlaganim izhodiščem zaporednih 35 let in odmernim odstotkom 70 odstotkov, kot predvideva ZPIZ-3? Seveda ne!« Vsak zakon je imel svoje slabosti in svoje prednosti in ZPIZ-3 se nanaša na prihodnje upokojence, ki se bodo upokojevali z višjim odmernim odstotkom in nižjo usklajevalno formulo.
Strahu lahko pogledamo v velike oči
PREMIŠLJEVANJA O ŽIVLJENJU
V ljudeh je veliko bojazni, strahu, nezaupanja in negotovosti. Ko se pogovarjam z vrstniki, starimi nad 75 let, večina gleda na današnje razmere in prihodnost zelo temno. Pa ne zato, ker bi bili na družbenem dnu ali pri robu, saj imajo vrhunsko izobrazbo in so v skupnosti dosegli zelo lepe uspehe.
Strah nam uniči vsako možnost za kakovostno staranje. Zato je dobro iskati poti do zaupanja, poguma in sproščene radosti. Jaz rad živim, razloge za upanje iščem v preteklih izkušnjah, v sedanjih razmerah in v pogledu naprej.