Pomoč pri nadležnem nahodu

Dobro počutjejanuar '25Zdravje

V hladnejših mesecih nas pogosto spremlja nahod, za katerega je značilno kihanje, srbenje in izcedek iz nosu. Nahod, ki je sestavni del prehlada, je lahko zelo nadležen, saj ga ne moremo nadzorovati, do določene mere pa imamo možnost vplivati na njegov potek.

Nos je telesna prva obrambna črta. Zrak se na poti skozi nos očisti, navlaži in segreje. V nosu so namreč številne dlačice, ki zadržijo večje prašne delce, ki z vdihanim zrakom pripotujejo skozi nos, sluznica z migetalkami pa zadrži bakterije in manjše prašne delce, da ti ne potujejo naprej. Vdihovanje zraka skozi nos je zato najbolj zdravo. Pri nahodu (rinitisu) gre običajno za nalezljivo obolenje, ki ga povzročajo virusi ali bakterije, zaradi katerih pride do vnetja nosne sluznice. Sluznica oteče, tako pa se nosna votlina postopoma oži. Najprej pride do kihanja, sledijo redko kapljanje iz nosu, smrkanje, poln nos, oteženo dihanje, nosljanje in slabši voh. Nahod se prenaša kapljično ali pa z neposrednim stikom s človeka na človeka. Kot pri vseh obolenjih je treba tudi tu najprej ugotoviti, kaj je vzrok padca naše odpornosti. S hkratnim odpravljanjem vzroka in posledic bomo pri reševanju tega nadležnega obolenja lahko najučinkovitejši.

Prikazan je samo večji odlomek članka. Ogled celotnih člankov je na voljo naročnikom, ki se za ogled članka v celoti lahko prijavijo tu.

Za prijavo potrebujete naročniško številko in PIN. Če ste naročnik, lahko za pridobitev številke PIN pošljete svoje podatke (ime, naslov, naročniška številka) na e-naslov evzajemnost@vzajemnost.si.

Če niste naročnik, se lahko naročite tu.