POSLANICA USTANOVITELJEV ZAVODA VZAJEMNOST
Drage upokojenke, dragi upokojenci,
na področju pokojninskega in invalidskega zavarovanja je bilo leto 2024 glede priprave reforme bolj umirjeno, kot smo pričakovali. Pri delu zavoda pa smo se tudi zaradi sprememb v preteklih letih, predvsem pa zaradi uveljavitve ZPIZ-2N, tj. priznavanja pravice do zagotovljene vdovske pokojnine, srečevali z bistveno povečanim obsegom dela.
Vlada je konec aprila 2024 sprejela izhodišča za pripravo sprememb pokojninskega in invalidskega zavarovanja v Sloveniji. Pogajanja med socialnimi partnerji so se začela septembra in bodo najbrž trajala še nekaj mesecev. Sprejetje zakona lahko pričakujemo letos.
Pri predstavitvi izhodišč je zelo pomembno sporočilo, da se bodo spremembe glede pogojev upokojevanja in odmere pokojnin začele leta 2028 uveljavljati postopno in z daljšimi prehodnimi obdobji. Vsekakor pa bodo tekla pogajanja tudi o formuli za usklajevanje pokojnin, kar seveda upokojence najbolj zanima. Najpomembnejše je, da ne bo prišlo do povečanja pokojninske dobe, ostalo naj bi obstoječih 40 let. V izhodiščih ni bilo veliko napisanega o spremembah na področju invalidskega zavarovanja, kjer bi bila potrebna reforma, ki je v samostojni Sloveniji še nismo izpeljali.
Lani so bili upokojenci deležni visoke redne uskladitve pokojnin za 8,8 odstotka, kar pomeni najvišjo uskladitev na letni ravni vse od leta 2001 in najvišjo posamično uskladitev po letu 1992. Finančni učinek te uskladitve pomeni kar 600 milijonov evrov na letni ravni.
V avgustu je bilo doseženo najvišje število zavarovancev do zdaj, tj. 1.012.147, in upajmo, da tako ostane tudi v prihodnje.
Kaj bo za upokojence prineslo leto 2025? Vsekakor redno februarsko uskladitev, ki je v finančnem načrtu zavoda načrtovana v višini 4,6 odstotka. Dokončna višina redne uskladitve bo znana 18. februarja, ko bo o njej odločal svet zavoda, in bo veljala od 1. januarja 2025. V juniju pa izplačilo letnega dodatka.
Vam in vsem vašim želim vse dobro v letu 2025, ki naj bo polno zdravja, poguma in osebnega zadovoljstva.
Marijan Papež, generalni direktor Zpiza
Spoštovane bralke in bralci Vzajemnosti,
nagovor bi rada pričela s pozitivnimi mislimi, a kaj ko na Zdus prejmemo veliko pisem, v katerih nam pišete o svojih težavah, tudi »krivicah«, na primer glede odmernih odstotkov. Življenjske razmere upokojencev se zaradi podražitev stalno slabšajo in zelo smo zaskrbljeni nad dejstvom, koliko upokojencev z nizkimi prejemki ima pogoje za varstveni dodatek.
V začetku lanskega leta smo se ostro odzvali na zdravniško stavko sindikata Fides. Toda vse, kar se je iz tega izcimilo, je, da se je dodatno razkrila organizacijska beda zdravstvene dejavnosti. Odgovorne smo pozivali tudi k izredni uskladitvi pokojnin, a brez uspeha.
Sredi leta smo se srečali na naših Dnevih medgeneracijskega sožitja, kjer sem poudarila, da si upokojenci zaslužimo spoštovanje, saj nismo preteklost, skupaj z mladimi tvorimo sedanjost, ki pa je lahko lepa le ob obojestranskem spoštovanju.
Sredi novembra smo pripravili odmevno novinarsko konferenco in upali na odziv kabineta predsednika vlade, a zaman. Opozorili smo, da je plačevanje prispevka iz neto pokojnin pravno sporno. Kritični smo bili tudi do letnega dodatka in pričakovali božičnico, a je bil nekaj dni zatem v državnem zboru sprejet zakon, ki je za letos »zakoličil« letni dodatek. Vsi upokojenci bomo prejeli pet evrov več kot lani, medtem ko so sindikati v pogajanjih z vlado dosegli petodstotno povečanje letnega regresa za zaposlene, kar je velika razlika.
V državnem zboru so poslanci vladnih strank gladko zavrnili predlog opozicije, da upokojenci od sredine letošnjega leta ne bi dodatno plačevali odstotka svojih pokojnin za dolgotrajno oskrbo. Ob tem pa nam odzvanjajo besede dr. Roberta Goloba na predvolilnem srečanju Medgeneracijske koalicije Slovenije 11. marca 2022, ko je dejal, da so upokojenci in vsi starejši v Republiki Sloveniji najranljivejša skupina državljanov, zato je dolžnost vsake pravične politike, tudi vlade, da za te skupine prebivalstva najprej poskrbi.
Vendar ne bomo odnehali, še naprej si bomo prizadevali za boljše življenje starejše generacije in sožitje z mladimi.
V letu 2025 vam želim veliko zdravja, veselja in dobre družbe.
Zdenka Jan, predsednica Zdusa