Ogorčeni zaradi neizplačila zimskega dodatka
Dobro je vedetijanuar '25Starejši
Zdusove strani
Zveza društev upokojencev Slovenije se je ostro odzvala na besede predsednika vlade dr. Roberta Goloba, da pokojnine precej hitreje naraščajo od inflacije, zato ni nobene potrebe po izplačilu zimskega dodatka.
V izjavi za jasnost so zapisali, da jih je izjava šokirala, ob tem pa so navedli nekaj pojasnil. »Po sedaj veljavni zakonodaji se pokojnine usklajujejo v višini 60 odstotkov od povprečne rasti plač v preteklem letu in v višini 40 odstotkov od povprečne rasti življenjskih stroškov. Te uskladitve Zpiz realizira glede na podatke za preteklo leto in ne sledijo tekoči rasti življenjskih stroškov, zato se morajo v vmesnem času upokojenci znajti, kakor vedo in znajo. V zadnjih štirih letih so bile te uskladitve takšne: 2,5 odstotka leta 2021, 4,4 odstotka leta 2022, 5,2 odstotka leta 2023 in lani 8,8 odstotka.«
Navajajo še številke, pri katerih so za izhodišče vzeli leto 2020, ko zaradi pandemije covida še ni bilo inflacije.
Tabela: Pokojnine so naraščale takole
inflacija (index) pokojnine (index)
leto 2020 101,1 100,0
leto 2021 106,1 102,5
leto 2022 117,0 107,0
leto 2023 121,9 112,6
leto 2024 124,0 122,5
(vir: Kajtimir Kunc)
V Zdusu opozarjajo, da so imeli upokojenci v času inflacije velikanske težave zaradi rasti življenjskih stroškov, saj so pokojnine kljub upoštevanju rasti plač občutno zaostajale. »Če pa bi se pokojnine usklajevale po formuli, kot jo vladna koalicija predlaga v napovedani pokojninski reformi, bi bila slika še bistveno slabša. Zato enostavno ne moremo verjeti besedam premierja, da pokojnine bistveno hitreje naraščajo od inflacije, saj bi marsikdo lahko to razumel, kot da se upokojencem cedita med in mleko ...,« so zapisali. Dodajajo še, da se strinjajo s popravkom glede vdovskih pokojnin in da je bil ta popravek »moralno etični popravni izpit vseh prejšnjih vlad, a vendarle dobi upokojenec občutek, kot da dr. Golob niti 660.000 slovenskih upokojencev ne živimo v isti državi«.
Opozorili so še, kako trgovci »čudežno manjšajo embalažo konzerviranih živil. Vsebina pada s 150 g na 120 pa na 100 in v zadnjem času celo na 75 g, cena pa ostaja enaka ali celo višja. Grozljivo je, da je cena kilograma kruha 4 evre! Osnovna živila, torej mlečni izdelki, sadje, zelenjava, olje, jajca, so se v tem letu podražila za najmanj 25 odstotkov, 'rekordna uskladitev pokojnin v višini 8,8 odstotka', kot jo je lani spomladi imenoval predsednik vlade, pa se je nanašala na inflacijo iz prejšnjega leta, ki bi jo pokrila le redna uskladitev 10 do 11 odstotkov, in čeprav smo junija predlagali izredno uskladitev za ublažitev nastalih razmer, jo je vlada zavrnila! Cene nekaterih storitev pa se še vedno dvigujejo v nebo.«
Menijo še, da predsednik vlade v svojem kabinetu nima osebe, ki bi s socialno empatijo prepričala tiste, ki živijo v zmoti, da je z mizerno pokojnino mogoče preživeti skozi mesec. »Morda pa se ogiba srečanjem z upokojenci, saj nas je za dobro tretjino vseh Slovencev, kar bo morda še najbolj držalo, saj na tri pozive vodstva Zdusa v lanskem letu ni prišlo niti do enega srečanja, kaj šele da bi prejeli odgovor njegovega kabineta. Torej je njegova trditev, da je skrb za starejše ena od ključnih skrbi aktualne vlade, zgolj načelne narave,« je vodstvo Zdusa zaključilo izjavo za javnost.
Sprejem pri predsednici države
Predsednica Zdusa Zdenka Jan se je v spremstvu podpredsednika Željka Kljajića in predsednika Pomurske pokrajinske zveze društev upokojencev Milana Osterca udeležila sprejema predstavnikov humanitarnih organizacij pri predsednici Republike Slovenije Nataši Pirc Musar.
»Z globoko hvaležnostjo in spoštovanjem vas vsakokrat sprejmem, saj vaše delo, vaša predanost in nesebična skrb za ljudi v stiski pomenijo temelj človečnosti, ki povezuje našo družbo. Vsaka vaša gesta pomoči, vsak objem podpore in vsaka iskra upanja, ki jo prižgete, dokazujejo, da ima naša skupnost srce – močno, toplo in vztrajno,« je v nagovoru poudarila predsednica republike. Humanitarke in humanitarce je opisala kot mostove, ki povezujejo ljudi, ki potrebujejo pomoč, in tiste, ki smo pripravljeni pomagati. »Ta most je močan, ker ga gradite in ga gradimo z ljubeznijo, znanjem in neomajno vero v dobro v ljudeh.« Predsednica je prepričana, da humanitarne organizacije tudi v najtežjih preizkušnjah bdijo nad človečnostjo, da bi ta ne izginila. »Vsaka vaša akcija, vsak projekt in vsak posameznik, ki mu pomagate, so dokaz, da solidarnost ni le vrednota, temveč sila, ki spreminja življenja. Pomoč drugim je najčistejša oblika ljubezni,« je poudarila.
Ob tem je izpostavila tudi, da humanitarnost presega velike geste in da ima vsak od nas moč, da že z majhnimi dejanji spremeni okoliščine na bolje – s prijazno besedo, podporo prijatelju v stiski ali prispevkom skupnosti. »Čeprav posameznik morda ne more spremeniti sveta, pa vsak od nas lahko spremeni svet nekomu drugemu,« je prepričana predsednica. Poudarila je tudi pomembno vlogo sodelovanja med organizacijami in širšo skupnostjo, ki lahko s podporo, razumevanjem in priznanjem okrepi delovanje humanitarnih organizacij in njihovih pobud.
K. P., foto: Urad PRS
Ohranjanje tradicije in spretnosti
Rokodelstvo ima v slovenski kulturi prav posebno mesto, saj z njim ne ohranjamo le spretnosti naših prednikov, temveč tudi povezujemo generacije in krepimo lokalne skupnosti. V tem duhu je Zveza društev upokojencev Slovenije od 9. do 13. decembra organizirala že 11. rokodelske delavnice.
Delavnice v Hotelu Delfin v Izoli so pritegnile številne udeležence z različnih koncev Slovenije, ki so želeli pridobiti novo ali izpopolniti že obstoječe znanje in veščine. Skrbno izbrani mentorji so z veseljem delili znanje na naslednjih delavnicah: krašenje velikonočnih jajc, izdelovanje rož iz papirja in drugih gradiv – spomladanski cvetlični aranžma, krpanke, kaligrafija, medičarstvo, pletarstvo, pletilstvo – pletenje in kvačkanje, slikanje na steklo, veziljstvo ter zeliščarstvo. Izdelke so v tem tednu tudi razstavili za širšo javnost. V italijanski šoli Dante Alighieri pa so potekale medgeneracijske delavnice, kjer so predajali znanje polstenja učencem 5., 7. in 8. razreda.
Spremljevalci in gosti hotela so se lahko preizkusili v izdelovanju podstavka iz ličja in vezenih voščilnic, spoznali so tudi umetnost quiltinga, priljubljena igra štrbunk pa je poskrbela za sproščeno vzdušje.
Najbolj slovesno je bilo v sredo, ko so delavnice obiskali predsednica Zdusa Zdenka Jan, državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo turizem in šport Dejan Židan, vodja sektorja za domače storitve na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Franc Stanonik, ki je na MGTŠ odgovoren tudi za realizacijo zakona o ohranjanju in razvoju rokodelstva, s sodelavkama ter Goran Lesničar Pučko iz sekcije za domačo in umetnostno obrt pri Obrtni zbornici Slovenije. Goste sta sprejeli predsednica Komisije za tehnično kulturo pri Zdusu Zdenka Bevc Škof in strokovna delavka za področje rokodelstva pri Zdusu Lucija Časar ter jih popeljali med rokodelce, med katerimi so bili letos porabski Slovenci (lani so gostovali koroški Slovenci). Po ogledu se je Zdenka Jan toplo zahvalila vsem rokodelkam in rokodelcem, ki skrbijo za ohranjanje naše rokodelske dediščine, Dejan Židan pa je dejal, da je poslanstvo rokodelcev tudi ohranjanje slovenske kulturne dediščine, saj je brez nje pod vprašajem tudi narodna bit, ki se na tak način ohranja iz generacije v generacijo.
Eden od ciljev delavnic je bil tudi spodbuditi starejše k aktivnemu življenju ter dokazati, da so prav oni tisti, ki nosijo bogastvo znanja in spretnosti. Z rokodelstvom namreč ohranjajo tradicijo, spodbujajo ustvarjalnost in krepijo samozavest. Delavnice ostajajo izjemno pomemben del dejavnosti zveze, saj krepijo občutek pripadnosti in vrednotijo znanje starejših, ki ga prenašajo na mlajše rodove.