Dišeča industrija južne Francije

Prosti časmarec '25Potovanja

Reportaža 

Hribovito zaledje francoske Azurne obale ponuja številne slikovite podobe. Vredno se je zapeljati nekaj deset kilometrov po bolj ali manj ovinkastih cestah, ki se vijejo med slikovitimi dolinami, vzpenjajo čez prelaze in vodijo skozi privlačne kraje, ki jim kljub gorskemu okolju dajejo svoj čar dišeče sredozemske rastline. Njihove cvetove, liste in plodove še danes uporabljajo predvsem za izdelovanje parfumov.

Po dobičkonosni obrti danes slovi predvsem mesto Grasse, oddaljeno dobre pol ure vožnje od obale. Nekoč so se domačini ukvarjali z usnjarstvom in med drugim izdelovali tudi rokavice. Plemstvu vonj po usnju ni bil všeč, in ko si je eden izmed podjetnih obrtnikov omislil odišavljene rokavice, so postale zelo iskano blago. Leta 1747 je Jean de Galimard odprl prvo parfumerijo. Parfumerija Galimard v mestu deluje še danes, vendar družinsko podjetje nima sorodstvenih povezav z ustanoviteljem. Z uvedbo novih proizvodnih metod so dišečo obrt spremenili v pravo industrijo. Ta se je še posebej razmahnila, ko so začeli drage naravne sestavine za izdelavo parfumov nadomeščati s cenejšimi umetnimi. Tako so v prvi polovici preteklega stoletja postali parfumi dostopni širšim množicam. Izdelava parfumov v tem delu Francije je od leta 2018 uvrščena na Unescov seznam svetovne dediščine.

Prikazan je samo večji odlomek članka. Ogled celotnih člankov je na voljo naročnikom, ki se za ogled članka v celoti lahko prijavijo tu.

Za prijavo potrebujete naročniško številko in PIN. Če ste naročnik, lahko za pridobitev številke PIN pošljete svoje podatke (ime, naslov, naročniška številka) na e-naslov evzajemnost@vzajemnost.si.

Če niste naročnik, se lahko naročite tu.