Potovanja
Dišeča industrija južne Francije
Reportaža
Hribovito zaledje francoske Azurne obale ponuja številne slikovite podobe. Vredno se je zapeljati nekaj deset kilometrov po bolj ali manj ovinkastih cestah, ki se vijejo med slikovitimi dolinami, vzpenjajo čez prelaze in vodijo skozi privlačne kraje, ki jim kljub gorskemu okolju dajejo svoj čar dišeče sredozemske rastline. Njihove cvetove, liste in plodove še danes uporabljajo predvsem za izdelovanje parfumov.
Po dobičkonosni obrti danes slovi predvsem mesto Grasse, oddaljeno dobre pol ure vožnje od obale. Nekoč so se domačini ukvarjali z usnjarstvom in med drugim izdelovali tudi rokavice. Plemstvu vonj po usnju ni bil všeč, in ko si je eden izmed podjetnih obrtnikov omislil odišavljene rokavice, so postale zelo iskano blago. Leta 1747 je Jean de Galimard odprl prvo parfumerijo. Parfumerija Galimard v mestu deluje še danes, vendar družinsko podjetje nima sorodstvenih povezav z ustanoviteljem. Z uvedbo novih proizvodnih metod so dišečo obrt spremenili v pravo industrijo. Ta se je še posebej razmahnila, ko so začeli drage naravne sestavine za izdelavo parfumov nadomeščati s cenejšimi umetnimi. Tako so v prvi polovici preteklega stoletja postali parfumi dostopni širšim množicam. Izdelava parfumov v tem delu Francije je od leta 2018 uvrščena na Unescov seznam svetovne dediščine.
-
IZLET
Radmirje je kraj, ki leži na rečni terasi v nekoliko razširjenem delu Zgornje Savinjske doline. Poznan je po zakladnici s številnimi dragocenimi mašnimi plašči.
Sredi vasi je cerkev sv. Mihaela, na Stražah, zgornjem delu naselja, pa stoji romanska cerkev sv. Frančiška Ksaverja. Na njenem mestu je stala kapela sv. Barbare z začetka 16. stoletja. Leta 1715, v času kuge, je v njej gornjegrajski dekan dal postaviti oltar s sliko smrti sv. Frančiška Ksaverja, h kateri so se začeli zgrinjati romarji. Čez čas so postavili novo, prostornejšo, a slogovno skromno baročno stavbo. Nov kult, ki se je v Radmirju razvil v zelo obiskano božjo pot, je še pospeševal pesnik in jezuit Ahacij Stržinar, dekan v Gornjem...
-
GREMO NA IZLET
V soboto, 12. aprila 2025
Vstopna mesta: Ljubljana in Novo mesto, če bo dovolj prijav.
Odhod iz Ljubljane bo predvidoma ob 7. uri. Peljali se bomo mimo Celja proti Ptuju, ki slovi po bogati zgodovinski dediščini. Na Mestnem trgu si bomo privoščili kavo, nato pa se sprehodili po starem mestnem jedru. Ogledali si bomo ptujski grad, ki ponuja čudovit razgled na staro mestno jedro, Ptujsko jezero in okoliške pokrajine. Za doplačilo je možen tudi obisk muzeja. Po ogledu mesta se bomo odpravili v Terme Ptuj in si po kosilu privoščili še sprostitev v bazenu. V termah je na voljo tudi velneški center s savnami in masažami. Pred vrnitvijo domov bo še čas za kratek sprehod ob Dravi ali obisk ene izmed vinskih kleti (doplačilo). Potem sledi pot proti domu.
Ogledali si bomo Krk, Goli otok in Rab
19. SREČANJE BRALCEV IN PRIJATELJEV VZAJEMNOSTI
Dragi bralci in prijatelji Vzajemnosti, veseli nas, da se vas je že veliko odločilo, da se udeležite našega tradicionalnega srečanja, ki bo od 1. do 4. junija v Njivicah na otoku Krku. Še vedno je čas, da se nam pridružite.
Naužili se bomo prvih sončnih žarkov, predvsem pa se bomo družili, telovadili, prisluhnili poučnim predavanjem, šli na izlete, zvečer pa se zabavali in plesali. Na pot bomo šli v nedeljo zjutraj iz različnih krajev po Sloveniji. Peljali se bomo skozi Istro in si na poti ogledali najlepše istrsko mesto Rovinj. Pot bomo nadaljevali skozi predor Učka mimo Reke in Bakarskega zaliva čez krški most do hotela v Njivicah. Nastanjeni bomo v hotelu Aminess Magal s tremi zvezdicami, ki leži v zelenju tik ob morju. Domačini nas bodo sprejeli s kulturnim programom in pijačo dobrodošlice.
-
februar '25Zdravje Starejši Potovanja
Zakaj Japonci živijo dlje?
Japonska ima več kot četrtino prebivalcev starejših od 65 let. A na staranje prebivalstva, ki so ga napovedovali vsi demografski kazalniki, so se dobro pripravili. Poiskali so načine, kako zagotoviti boljše pogoje za starejše, ter postavili visoke standarde, po katerih se lahko zgledujejo tudi druga kulturna okolja. Japonci živijo in delajo dlje, ostanejo zdravi dlje in so deležni ustrezne skrbi v starejših letih. Življenjska doba na Japonskem je med najvišjimi na svetu, med razlogi za to navajajo zdravo prehrano, saj so ribe na jedilniku...
Pretirano turistični otok ima pozimi drugačno podobo
Prosti časfebruar '25Potovanja
Potopisna reportaža
Na Santorini se odpravljata pozimi, pa kaj ni to poletna destinacija, so naju spraševali sorodniki in prijatelji, ko sva naznanila, da bova praznike in konec starega leta preživela na tem grškem otoku. A na prvi pogled nekoliko nenavadna odločitev se je izkazala za pravilno. Eden najbolj turističnih otokov v Egejskem morju, ki me sploh ne mika v svoji poletni preobleki, sva občutila točno tako, kot sva želela – spokojno in brez nepopisne gneče, ki vse bolj uničuje njegovo romantično podobo.
Na sejem cvetja in vrta v Pordenone
Prosti časfebruar '25Potovanja
GREMO NA IZLET
V soboto: 8. marca 2025
Vstopna mesta: Ljubljana, Nova Gorica, če bo dovolj prijav tudi Maribor, Celje in Novo mesto.
Odhod avtobusa z obračališča mestnega prometa na Dolgem mostu v Ljubljani ob 7. uri. Peljali se bomo proti Italiji mimo Portogruara do mesteca Pordenone. Obiskali bomo sejem cvetja in vrta Ortogiardino, ki je znan po domiselni tematski in strokovni razporeditvi paviljonov (angleški parki, tropski nasadi, gaj …). Mogoč bo nakup sadik sadja, jagodičevja, okrasnih rastlin, lončnic, vrtne opreme, literature. Popoldne se vračamo proti Sloveniji, kjer bo na Goriškem lahko postanek za večerjo (doplačilo). V Ljubljano bomo prišli v večernih urah.
Sotinski breg, prekmurski Triglav
Prosti časfebruar '25Potovanja
Izlet
Goričko je gričevnata pokrajina v skrajni severovzhodni Sloveniji ob tromeji z Avstrijo in Madžarsko, med Muro in Rabo. Tukaj, natančneje v občini Rogaševci, je najvišji vrh Prekmurja 418 metrov visok Sotinski breg ali Kugla oziroma prekmurski Triglav, kot se radi pohvalijo domačini.
Goričko sicer obsega ozemlja občin Cankova, Dobrovnik, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Kuzma, Moravske Toplice, Puconci, Rogašovci in Šalovci. Turisti te kraje tudi najpogosteje obiskujejo.
Sotinski breg se ponaša s 17-metrskim razglednim stolpom, od koder je razgled na severovzhodni del Slovenije, ob lepem vremenu pa pogled zajame tudi dele Avstrije, Madžarske in Hrvaške. Lesen stolp je pred leti zagorel, a je občina zgradila novega, vrh pa je tudi lepo opremljen z informativnimi tablami, tam je tudi avtomatska vremenska postaja. Do stolpa je mogoče priti peš ali s kolesom, tudi z avtom, najlažji dostop je iz obmejne vasi Sotina v smeri Kugle. Sotinski vrh je tudi del Pomurske planinske poti, ki se začne v vasi Serdica in pelje čez Serdiški ali Rdeči breg, pot je lepo označena. Do Sotinskega vrha vodi tudi označena turistična geološka učna pot s 365 stopnicami.Letos se bomo družili v Njivicah na Krku
19. SREČANJE BRALCEV IN PRIJATELJEV VZAJEMNOSTI
Dragi bralci in prijatelji Vzajemnosti, mnogi ste nas že pred novim letom spraševali, kam se bomo odpravili tokrat. V januarski reviji smo izdali, da bo naše letošnje druženje na hrvaškem otoku Krku. Skupaj bomo od 1. do 4. junija 2025.
Vabimo vas na veselo druženje, sprostitev, telovadbo, zanimive izlete, poučna predavanja in večerne zabave ter ples ob zvokih glasbe. Naužili se bomo tudi prvih poletnih sončnih žarkov in se kopali v morju.
-
Reportaža
Najstarejša skandinavska prestolnica nas je sredi marca pričakala v vsem svojem zimskem sijaju. V soncu se je bleščal delno zamrznjen fjord, okoli katerega so Norvežani nanizali bisere sodobne arhitekture. Ob prihodu v središče Osla, ki je že tisoč let glavno mesto Norveške, smo občudovali zanimive stolpnice, ki kot lego kocke stojijo druga ob drugi ter sporočajo, da je nekdanje mestece postalo sodobna metropola.
V preteklosti revna država se je, zahvaljujoč nafti in plinu, prebila med najbogatejše na svetu. Obdržali so monarhijo in svojo valuto – krono ter ostali močna pomorska država. Veliko pozornosti namenijo razvoju in življenju v sožitju in v skladu z naravo ter okoljem, ki se prepleta s sodobnim, kar daje Oslu prav poseben čar. Je zeleno mesto z veliko parki, ki šteje z okolico že 1,2 milijona ljudi, obdano je z gozdnatimi griči ter gorami. Pohvalijo se lahko z najboljšo pitno vodo v Evropi.