DRUŽENJE 

Druženjemarec '25Starejši

RADENCI

Društvo upokojencev Radenci je obeležilo 40. obletnico obstoja s slavnostno prireditvijo, na kateri so nastopili učenci OŠ Radenci, dijaki SŠGT Radenci, pod vodstvom Antona Divjaka je zapel vokalni kvintet Klopotec Kapela.

Predsednica društva Jelka Hribar je spregovorila o dejavnosti članov v 40 letih. Prvi predsednik društva Miha Veršič je ob pomoči desetih članov ustanoviteljev tri leta predsedoval društvu. Društveni prapor je bil razvit leta 1988 v času predsedovanja Jožeta Rakuše. Leta 2006 je društvo štelo že 642 članov, trenutno jih je nekaj čez 300. Na športnih tekmovanjih (ribištvo, pikado, kegljanje, šah) osvajajo najvišja mesta, sodelujejo na predavanjih, tečajih, razstavah, druženjih … Zelo aktivne so prostovoljke v okviru programa Starejši za starejše in v okviru programa E-oskrba za starejše. Predsednik Pomurske pokrajinske zveze društev upokojencev Milan Osterc je društvu ob jubileju podelil malo plaketo Zdusa, predsednica društva pa je podelila zahvalne listine vsem, ki so v društvu že vseh 40 let. (Besedilo in fotografija: Dani Mauko)

CERKNICA

Društvo upokojencev Cerknica je v sodelovanju z Zvezo društev upokojencev Slovenije, podjetjem Simbiozo in Zvezo organizacij pacientov Slovenije organiziralo dvodnevno usposabljanje o rabi pametnih telefonov. Animator Kristjan Mastnak je slušateljem na razumljiv in praktičen način pokazal veliko možnosti, kako naj varno in praktično uporabljajo pametne telefone. Članice društva Edvarda Sajovic, Vilma Dobrin in Sabina Ileršič pa so sredi februarja v Deosovem centru starejših v Cerknici izpeljale praktično delavnico Pišem z roko – Ko spomini zadišijo. Stanovalcem so najprej zastavile nekaj ugank o vonjavah, ki so jih ponesle v mladost in v njihovo preteklo življenje, in jih povabile, naj na osnovi vonjev zapišejo nekaj svojih misli. S pisanjem na roko so krepili motorične in tudi umske sposobnosti. (Besedilo: Sabina Ilešič, fotografija: Tine Šubic)

IZOLA
Upokojenci Posavske pokrajinske zveze društev upokojencev so v začetku februarja popestrili večer gostom hotela Delfin z dogodkom Pozdrav Posavja Hotelu Delfin. Večer so s kulturnim programom popestrila društva upokojencev iz Tržišča, Rake, Sevnice, Brežic in Brestanice. Nekateri so recitirali svojo poezijo, drugi so predstavili svoj kraj, delovanje društva in celo svojo himno, pevci so peli ob spremljavi harmonike, s plesom so se predstavile folklorne skupine, z ubranim petjem pevski zbori. Rokodelske skupine so na ogled postavile svoje izdelke. Zaključek programa pa so popestrile plesalke plesne skupine Žurerke iz Tržišča, ki so se jim že pridružile mlajše deklice. (Besedilo in fotografije: Manja Seher)

POSTOJNA

Januarja je potekal že deseti Teden pisanja z roko, ki nas opominja na pomen ohranjanja veščine pisanja z roko. Člani Kluba upokojencev v vzgoji in izobraževanju občin Postojna in Pivka so skupaj s stanovalci Doma upokojencev Postojna izpeljali delavnico, na kateri so s pripovedovanjem in vonjavami obujali spomine, ki so jih nato zapisali. Za zaključek so na razglednice z različnimi motivi pisali pozdrave in lepe želje z namenom, da nekoga prijetno presenetijo. Iz izdelkov so oblikovali plakate in jih razstavili v prostorih doma. (Besedilo in fotografija: Edvarda Sajovic)

MIRNA PEČ

Na predvečer kulturnega praznika so člani Pokrajinske zveze društev upokojencev Dolenjske in Bele krajine v avli mirnopeške občine odprli slikarsko razstavo, ki bo na ogled še do konca marca. Zbrane so nagovorili župan Andrej Kastelic, Cirila Zajc Surina, predsednica PZDU Dolenjske in Bele krajine, ter Karol Zagorc, idejni vodja Extempora v Mirni Peči. Slikarji in slikarke, bilo jih je 29, so svoja dela na temo vinogradništva in čebelarstva ustvarili ob lanskem občinskem prazniku. Motive so upodabljali z akrilnimi in oljnimi barvami, ena od slikark je sliko upodobila s čebeljim voskom, štirje slikarji pa so risali z vinom. Tehnika risanja z vinom, imenovana vinarel, je bila stoletja pozabljena, pred desetletjem pa ponovno obujena. (Besedilo in fotografija: Helena Murgelj)

RADLJE OB DRAVI

Kar nekaj marljivih članic društva upokojencev in društva invalidov Radlje ob Dravi se ukvarja z ročnim delom. Izbrale so si ime Nagelj in se vsak ponedeljek ob osmi uri sestanejo v društveni sobi. Toda v ponedeljek, dva dni po kulturnem prazniku, je bilo drugače. Brez pletilk, šivank in škarij so imele prešernovanje: sprva so sodelovale Fanika Matjaž, Marjeta Verdnik in Mira Kumer, nato pa so vse skupaj zapele Prešernovo pesem Od železne ceste. Toda ročnodelska sled je bila kljub temu prisotna. Iz ostankov blaga je Ivanka napravila fantka Rudija in se z njim ponosno postavila pred fotografski objektiv. (Besedilo in fotografija: Ivana Hauser)

PRAZNOVALI SO

Franc Holc, član Društva upokojencev Gornja Radgona, je novembra lani praznoval 100 let. Pri osemnajstih letih je moral v nemško vojsko, kot topničarja so ga poslali na vzhodno fronto. Kasneje se je predal rdečearmejcem in z jugoslovanko brigado, ustanovljeno v Sovjetski zvezi, prišel prek Romunije peš domov. Po vojni je diplomiral in kot geodet delal do upokojitve. V zakonu sta se mu rodila sin in hčerka, ima dve vnukinji in dva vnuka.

Na Ovsišah pri Podnartu je Tončka Fortuna 10. januarja praznovala svoj 100. rojstni dan. Izučila se je za šiviljo, vendar je vso delovno dobo delala v Iskri Lipnica. Z možem Tonetom sta imela tri otroke, žal je najmlajša hčerka že umrla, pred 17 leti je izgubila tudi moža. Živi na svojem domu, kuha zase in tudi za nečakovo družino, z zetom pa vsako jutro telovadi. Ima pet vnukov in šest pravnukov.

BELTINCI

Mešani pevski zbor Andrej Maroša Društva upokojencev Beltinci je skupaj z ljudskimi pevkami iz Kulturnega društva Lipovci nastopil v Slovenskem domu v Zagrebu. Tam je namreč potekala slovesnost, na kateri so se spomnili 95. obletnice najstarejšega slovenskega društva na Hrvaškem. Pevke in pevci si štejejo v čast, da so lahko prinesli delček slovenskega Prekmurja med Slovence, ki živijo na Hrvaškem. Strinjali so se tudi s Platonovo mislijo, da glasba daje dušo vesolju, krila umu, polet domišljiji ter veselje do življenja, ki so jo organizatorji zapisali kot vodilo koncerta Pesem združuje v Zagrebu(Besedilo in fotografija: Jože Žerdin)

70 let ljubezni in razumevanja

V prleški vasi Bučečovci je bil 6. februarja poseben dan, saj sta zakonca Elizabeta in Anton Šijanec praznovala platinasto poroko. To pomeni, da sta si večno zvestobo obljubila pred natanko 70 leti. Vzgojila sta sina Zvonka in hčer Darjo, danes pa se lahko pohvalita s petimi vnuki in devetimi pravnuki. Njuna družina jima pomeni največ in prav zaradi nje ostajata vitalna. Anton, ki šteje 97 let, še vedno rad bere knjige in vsak dan poskrbi za cepljenje drv – kar je njegova posebna rutina. Prav tako vsako jutro pripravi zajtrk zase in za svojo ljubljeno Elizabeto, ki šteje 93 let in pravi, da sta ključ do dolgega in srečnega zakona zvestoba in razumevanje. (Besedilo in fotografija: Jože Žerdin)