NOVICE OD VSEPOVSOD

marec '25Aktualno

Pomagajte zapisovati spomine

Zavod Dobra pot, ki skrbi za ohranjanje naravne in kulturne dediščine, že četrtič prireja vseslovensko akcijo Zapišimo spomine. S to pobudo želijo ohraniti ustno izročilo in hkrati okrepiti vez med generacijami, saj lahko v njej sodelujejo starejši kot pričevalci in mlajši kot zapisovalci. V akciji, ki bo potekala med 17. in 30. marcem 2025, vabijo starejše, da pripovedujejo (ali zapišejo) zgodbe o življenju, takšnem, kakršno je bilo, šegah, navadah, veščinah ipd. Organizirate lahko družinsko srečanje in vašo zgodbo zapiše ali posname mlajši član. Ali pa se za sodelovanje dogovorite v društvu, domovih starejših, šolah, kjer koli, kjer le želijo prispevati svoj delček k ohranjanju skupne dediščine. Za zapisovanje in objavljanje zgodb iz preteklosti so v zavodu razvili posebno aplikacijo Zapisi spomina, ki je v sklopu pobude Zgodbe Dnevov evropske kulturne dediščine prejela prestižno nagrado Sveta Evrope in Evropske komisije. Namestite jo na telefon ali računalnik prek povezave URL, se registrirate in dodate nov zapis. Vanjo lahko vnašate besedila, fotografije, videoposnetke in zvočne posnetke ali pa prebirate katerega od že zapisanih pričevanj. Več informacij, tudi o namestitvi aplikacije, najdete na spletni strani: https://zapisi-spomina.dobra-pot.si/.

Pišem vam iz Doline pri Trstu … Josip Pangerc

Josip Pangerc (1868–1925) je bil zanimiva osebnost 20. stoletja. Politik, podjetnik in umetnik, dolgoletni deželni poslanec, predvsem pa zavedni Slovenec je kar štiri mandate županoval v Dolini pri Trstu. Uvedel je uradovanje v slovenskem jeziku, posodobil prometne povezave, uredil vodovod, razvijal zdraviliški turizem. Kljub temu je nekoliko pozabljen, zdaj pa so v Narodnem muzeju Slovenije postavili razstavo, ki z njegovo osebno in družinsko zgodbo osvetljuje tudi vlogo Slovencev v Trstu in njegovi okolici v obdobju modernizacije. Na ogled je do 5. maja 2025. Da bi njegovo zgodbo čim bolj približali starejšim, jo kustosinja Tea Černe v sklopu programa Muzej za starejše: mi k vam, vi k nam predstavlja v dnevnih centrih aktivnosti za starejše (DCA) in domovih za starejše v Ljubljani. V marcu bo gostovala v DSO Kolezija (7. marca ob 10. uri), v DCA Tržaška (10. marca ob 15.45), v DSO Fužine (11. marca ob 15.30), v DEOS Črnuče (13. marca ob 10. uri), v DEOS Medvode (17. marca ob 10. uri) in v DSO Bokalci (19. marca ob 10. uri).

Razvojni lok človeka in njegovih možganov

Slovensko društvo za nevroznanost SiNAPSA izobražuje širšo javnost o koristih nevroznanstvenega raziskovanja za posameznika in družbo tudi v okviru Tedna možganov, ki ga pripravljajo že od leta 2004. Letos bo potekal od 11. do 14. marca pod naslovom Metamorfoze. Na predavanjih, delavnicah in drugih dogodkih se bodo udeleženci posvetili razvojnim mejnikom, učenju ter ohranjanju veščin in spretnosti, spreminjanju navad ter tudi kognitivnemu upadu in spopadanju z izzivi starosti. Predstavili bodo nevroznanstvene, psihološke, filozofske in eksistencialne vidike odraščanja in staranja, ki bistveno zaznamujejo naša življenja. Podrobnejše informacije najdete na https://tedenmozganov.si.

Ljubezen je sreča, ki jo dajemo drug drugemu

Z različnih poti v složno bivanje je slogan, ki že dvajset let združuje stanovalce Doma starejših občanov Fužine v Ljubljani, njihove svojce, zaposlene in obiskovalce. Praznovanje obletnice so združili z valentinovim plesom. Člani dixieland orkestra Ljubljanske korenine so igrali zimzelene skladbe, ki so jih poslušalci spremljali s petjem in ploskanjem. Z recitiranjem ljubezenskih pesmi je občinstvo nasmejal dramski igralec Iztok Valič. Navdušeno so sprejeli tudi mlajše goste, pevko Anino Trobec, članico skupine Generator, in skupino maturantov iz ljubljanske tehniške gimnazije BIC, ki je pod vodstvom Janje Pušl iz plesne šole Bolero zaplesala četvorko. In med stanovalci vzbudila nemalo spominov na mladost. Nato pa so si mladi poiskali soplesalke in soplesalce med stanovalkami in stanovalci. In domska jedilnica se je za nekaj spremenila v pravo plesno dvorano ... 

Kulinarični dnevi slovenske Istre

Turistično združenje Izola, Turistično združenje Portorož, občina Ankaran in Zavod za mladino, kulturo in turizem Koper so se letos prvič povezali pri organizaciji skupnih kulinaričnih dni slovenske Istre, ki bodo potekali pod blagovno znamko Love Istria. Izpeljali bodo tri kulinarične akcije, ki bodo gostinske ponudnike povezale v skupni promociji lokalnih sestavin in istrske gastronomije. Vsak sklop bo trajal dva tedna, v tem času pa bodo gostilne in restavracije ponujale posebne menije, osredotočene na eno izmed tipičnih istrskih sestavin. Začelo se bo z dnevi divjih špargljev od 14. do 30. marca, sledili bodo dnevi kraljice sardele (od 23. maja do 8. junija) in jeseni še dnevi kalamarov (od 17. oktobra do 2. novembra). Besedilo in fotografija: N. H.

Predmeti zapornikov in taboriščnikov

Še do 16. marca je v Muzeju novejše in sodobne zgodovine Slovenije na ogled pretresljiva razstava z naslovom Moč predmetov: Muzejska zbirka predmetov iz zaporov in taborišč. Predstavljeni so predmeti, ki so jih med drugo svetovno vojno taboriščnikom odvzeli ob prihodu ali pa so si jih zaporniki in taboriščniki ustvarili iz najrazličnejših materialov, ki so jim bili pri roki, ter predmeti, ki jih je uporabljalo osebje. V muzeju hranijo 1159 predmetov, za to razstavo pa so izbrali predvsem tiste z bolj osebno noto, tj. z izpisanimi imeni avtorjev ali oseb, ki jim je bil izdelek posvečen. Tako je srce na fotografiji, izdelano iz lepenke in prevlečeno z živordečim svilenim blagom. Znotraj je prišitih osem lističev v obliki srčeca z napisom: Moji dragi Zori! Vida 10. X. 1943. Na ogled so spominske knjige, knjižice receptov, šahovske figure, karte, domine, šatuljice, tudi taboriščna obleka, ki jo je muzeju poklonil sin nekdanje taboriščnice. (Foto: MNSZS)

Za prevzem delnice Vzajemne še dovolj časa

Zaradi preoblikovanja statusa iz družbe za vzajemno zavarovanje v delniško družbo je zdravstvena zavarovalnica Vzajemna nekdanjim zavarovancem poslala obvestila o višini deleža. Upravičencev je okoli 832 tisoč, to so tisti, ki so imeli na dan 31. decembra 2023 pri Vzajemni veljavno vsaj eno zavarovalno pogodbo s trajanjem eno leto ali več. Če obvestila niste dobili ali ste ga morda izgubili, pokličite v klicni center zavarovalnice na brezplačno tel. št.: 080 20 60 (potrebovali boste EMŠO, davčno številko).

Naj spomnimo: upravičenci z deležem, manjšim od 120 evrov, so imeli do konca februarja možnost izbire izplačila v delnicah ali denarju. Če se niso odločili za delnice, bodo dobili denar, vendar morajo izpolniti obrazec, ki je priložen obvestilu, in navesti številko svojega TRR. Denar naj bi začeli izplačevati predvidoma julija, čeprav na Vzajemni zatrjujejo, da ga bo mogoče prevzeti še po petih letih.

Približno 419 tisoč nekdanjih zavarovancev, ki imajo delež višji od 120 evrov, pa bo prejelo le delnice. Teh pa ni mogoče prevzeti, dokler ne bodo izdane pri Centralni klirinško-depotni družbi (KDD), kar naj bi bilo šele jeseni, predvidoma v začetku leta 2026 pa bodo delnice Vzajemne uvrstili na Ljubljansko borzo. Za prenos delnic bodo morali imetniki imeti odprt trgovalni račun pri borznoposredniški hiši ali banki. Ker so z odprtjem in vodenjem računa povezani stroški, na finančnem ministrstvu iščejo ugodnejše rešitve, tako da lahko mirno počakajo na objave cenikov in morebitne popuste. Dobro je vedeti še to: prenos pravice do delnic na drugo osebo za zdaj ni mogoče. V primeru smrti imetnika pa lahko dediči na podlagi pravnomočnega sklepa o dedovanju oziroma o pozneje najdenem premoženju zahtevajo izplačilo deleža v denarju ali delnicah.

Foto: Andrej Križ