Sledi starih civilizacij med Evfratom in Tigrisom

POTOPISNA REPORTAŽA
Od nekdaj mi je vznemirljiva daljna preteklost, območje Bližnjega vzhoda, še posebej t. i. rodovitni polmesec, kot ga je poimenoval ameriški arheolog James Henry Breasted, saj po obliki spominja na črko C oziroma polmesec. Danes to območje pokrivajo Irak, Izrael, območje palestinskega Zahodnega brega, Sirija, Libanon, Egipt, Jordanija, jugovzhodno obrobje Turčije in vzhodni predeli Irana.
Pomemben del te zgodbe je tudi jugovzhodna Turčija, izjemna dežela gornje Mezopotamije, ki se razteza med bližnjevzhodnima in tudi svetopisemskima rekama Tigrisom na vzhodu in Evfratom na zahodu ter med armenskimi gorami. Polna je zanimivosti, skrivnostnosti davne preteklosti in drugačnosti današnjega življenja. V zibelki cvetoče mezopotamske civilizacije je mnogo arheoloških najdišč, starodavnih mest.
Naše potovanje se je začelo v Diyarbakirju, ki je za Sanliurfo in Gaziantepom tretje največje mesto v jugovzhodni Turčiji. Prebivalci so večinoma Kurdi. S srednjeveškega obzidja nad mestom je lep razgled na reko Tigris, dolgo skoraj 2000 kilometrov. Ko priteče v Irak, se združi z Evfratom in skupaj tvorita plovni kanal Šat el Arab, ta pa se izliva v Perzijski zaliv.
Prikazan je samo večji odlomek članka. Ogled celotnih člankov je na voljo naročnikom, ki se za ogled članka v celoti lahko prijavijo tu.
Za prijavo potrebujete naročniško številko in PIN. Če ste naročnik, lahko za pridobitev številke PIN pošljete svoje podatke (ime, naslov, naročniška številka) na e-naslov evzajemnost@vzajemnost.si.
Če niste naročnik, se lahko naročite tu.