Risanje z zaprtimi očmi

april '25Aktualno

AKTUALNO 

Fraktalno risanje temelji na ustvarjanju risb z zaprtimi očmi. Tovrstno risanje dokazano zmanjšuje stres, depresijo, spodbuja in oživlja možgane ter pomaga pri ohranjanju tako imenovanih kognitivnih funkcij. Le-te pa vključujejo zaznavanje, razumevanje, obdelavo informacij, pomnjenje, razmišljanje, reševanje problemov in odločanje. Ta metoda lahko pozitivno vpliva tudi na ljudi z demenco.

O tem zanimivem risanju smo se pogovarjali z Dejo Muck, doktorico znanosti in profesorico na Oddelku za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje Naravoslovne tehniške fakultete Univerze v Ljubljani. Napisala je dve knjigi: Pot ljubezni – pot k sebi in Brezmejna modrost fraktalov. V obeh na preprost način poveže znanost, umetnost in duhovnost s fraktalnim risanjem. Od leta 2020 vodi tudi svojo Fraktalno šolo. Zaradi močne pozitivne izkušnje ob uporabi pridobljenega znanja, ki lahko koristi vsakomur, metodo fraktalnega risanja z velikim veseljem prenaša naprej, predstavlja jo v izobraževalnih ustanovah od vrtcev, šol do fakultet in tudi domovih starejših. »Od nekdaj me je zanimala povezava znanosti, umetnosti in duhovnosti pri podpori na poti k pristnemu sebi. Veliko zmoremo, če le imamo notranji vzgib, da se za to odločimo,« je povedala.

Prikazan je samo večji odlomek članka. Ogled celotnih člankov je na voljo naročnikom, ki se za ogled članka v celoti lahko prijavijo tu.

Za prijavo potrebujete naročniško številko in PIN. Če ste naročnik, lahko za pridobitev številke PIN pošljete svoje podatke (ime, naslov, naročniška številka) na e-naslov evzajemnost@vzajemnost.si.

Če niste naročnik, se lahko naročite tu.