DRUŽENJE

Dobro je vedetiapril '25Starejši

PIRAN

Štirinajstega marca se je 125 članov in članic Društva upokojencev Piran udeležilo občnega zbora v hotelu Delfin v Izoli. Po pozdravnih govorih gostov je sledil kulturni program z nastopom društvenega mešanega pevskega zbora Bonaca, podpredsednik Pokrajinske zveze društev upokojencev južne Primorske Roman Cvetko in predsednik Društva upokojencev Piran Zdravko Taškar pa sta podelila priznanja za dolgoletno sodelovanje animatorki Ireni Dolinšek, Krajevni skupnosti Lucija in članici društva Danici Vuk. Nato so se zbrani posvetili poročilom o delu v preteklem letu. Predsednik društva jih je seznanil z zelo dobro opravljenim delom: MePZ Bonaca je imel 20 nastopov, izvedli so več delavnic o zdravem življenjskem slogu, uporabi pametnih tehnologij in varnosti starejših v cestnem prometu. Izpeljali so zastavljene izlete, druženja, športne ter druge dogodke, med drugim so organizirali državno prvenstvo upokojencev v šahu, posvetili so se tudi humanitarni dejavnosti ter obiskovali starejše na domu in v centrih za starejše v občini. Sledila je predstavitev finančnega načrta za leto 2025 in predlog bogatega programa, kar so udeleženci zbora potrdili. Predsednik je še poudaril, da bodo v letu 2026 praznovali 70. obletnico delovanja in izvolili nove organe društva. Zbor so zaključili s prijetnim druženjem. (Besedilo in fotografija: Zdravko Taškar)

ČREŠNJEVEC PRI SLOVENSKI BISTRICI

Društvo upokojencev Črešnjevec je na občnem zboru sredi marca izvolilo novo staro vodstvo. Tako bo društvu še naprej predsedoval dosedanji predsednik Ivan Šetar. Po pregledu opravljenega dela v lanskem letu in sprejetju načrta za letošnje je sledila podelitev priznanj zaslužnim članom. V imenu Zgornjepodravske pokrajinske zveze društev upokojencev Maribor je njen podpredsednik Gabrijel Cintauer podelil najvišje priznanje – veliko plaketo dolgoletnemu članu Društva upokojencev Črešnjevec Jožetu Ogrizku, ki je bil kar 16 let poverjenik društva ter nepogrešljiv člen pri prevozih, mizarskih storitvah in obiskih članov v domovih. (Besedilo: Olga Krajnčič, fotografija: Stane Krajnčič)

CERKNO

Cerkljanski upokojenci so se marca zbrali na letnem občnem zboru. V kulturnem programu je zapel mešani pevski zbor Društva upokojencev Cerkno pod taktirko Vojke Svetičič, navdušile so country plesalke Plesnega kluba Idrija pod vodstvom Manice Erjavec, za ples pa so poskrbeli Poljanski godci.
Nato so člani pregledali in potrdili poročilo o delu za leto 2024 in načrt dela društva za leto 2025. Dejavne so sekcija za kulturo, kamor spadajo mešani pevski zbor, likovna in fotografska sekcija, literarno-izobraževalna sekcija in sekcija za ročna dela in spretnosti. Sekcija za šport združuje rekreativno telovadbo v telovadnici, pohode, balinanje, plavanje z vadbo, ki pa je lansko leto zaradi zaprtega bazena odpadlo. Odličen je odziv na plavalne četrtke, ki jih društvo že vrsto let meseca avgusta organizira v Izoli, med člani je tudi vedno več zanimanja za izlete in potovanja, radi se srečujejo tudi v klubskem bifeju. Velik poudarek namenjajo projektu Starejši za starejše. Društvo upokojencev Cerkno je najbrž edinstveno tudi po tem, da ima v lasti kar nekaj premoženja. In sicer stavbo, v kateri oddajajo stanovanja v najem svojim članom, kaščo, v kateri ima urejene prostore Društvo Driklc, kletne prostore, ki jih uporabljajo člani Moto kluba Cerkno, in zemljišče z vrtovi, ki jih prav tako oddajajo članom v najem. Po ugotovitvah predsednice Zdenke Makuc Verbič društvo zgledno skrbi za vzdrževanje stavbe in njene okolice in tako tudi za boljši videz Cerknega. Že dalj časa si želijo preurediti stare garaže tik ob stavbi, pa se zatika.
Društvo, katerega članstvo se iz leta v leto povečuje, zgledno sodeluje z vsemi sosednjimi društvi upokojencev ter drugimi občinskimi društvi, prihodnje leto pa jih čaka nov izziv: iskanje novega vodstva, saj se sedanji predsednici izteka že drugi mandat. (Besedilo in fotografija: Ivana Gantar)

DOBOVA - KAPELE

Blizu 140 članov Društva upokojencev Dobova - Kapele se je 14. marca zbralo na letnem zboru. V uvodnem delu so nastopili vokalna skupina UP, folklorna skupina ter Zdenka in Andrej Pinterič.
Nato so člani soglasno potrdili vsa poročila o delu in poslovanju društva. Prav tako so sprejeli program dela društva za leto 2025, ki je zelo bogat: vsebuje delo posameznih sekcij (kulturno-umetniške, športne, sekcije Starejši za starejše …), sodelovanje z drugimi društvi, izlete, udeležbo na različnih srečanjih in že utečeno sodelovanje z društvi iz sosednje Hrvaške. Vabijo mlajše upokojence, da se pridružijo pevkam, folkloristom, športnikom pri pikadu, kegljanju, streljanju, na izletih, druženjih, izobraževanjih ... Prav tako so se strinjali, da dolgoletnemu predsedniku Vjekoslavu Bokorju podelijo naslov častni predsednik Društva upokojencev Dobova - Kapele za njegove zasluge za rast in razvoj društva. Župan brežiške občine Ivan Molan je na zboru obljubil, da bo občina pomagala pri letošnjem srečanju upokojencev Posavja (v Pokrajinsko zvezo društev upokojencev Posavje je vključenih 15 društev), ki bo 30. maja v športni dvorani v Brežicah. (Besedilo in fotografija: Biserka Čančer)

LJUTOMER

V Društvu upokojencev Ljutomer je zelo uspešna sekcija za ohranjanje kulturne dediščine, ki jo vodi Danica Makoter. Ob prazniku žensk je v društvenih prostorih pripravila bogato razstavo ročnih del, ki so jo naslovili Pomlad. Članice sekcije so za razstavo pripravile najrazličnejša ročna dela, ki so jih naredile na delavnicah in v vsak izdelek vložile veliko ljubezni ter vztrajnosti. (Besedilo in fotografija: Jože Žerdin)

PRAZNOVALI SO

Štefanija Kocijan, stanovalka Doma starejših občanov Fužine v Ljubljani, je že 26. decembra lani dopolnila sto let, zaradi bolezni pa so v domu šele pred kratkim proslavili njen jubilej. Rojena Žalčanka je večino življenja preživela v Ljubljani, kjer je delala pri Slovenskih železnicah. Bila je članica Društva invalidov Moste in se udeleževala njihovih dejavnosti – od izletov do delavnic ročnih del, kjer je najraje izdelovala čipke. Več let je hodila tudi v Center aktivnosti Fužine na telovadbo, kjer je spletla številna prijateljstva.

ČESTITAMO NAROČNIKOM

V krogu družine in sorodnikov sta 60 let skupnega življenja praznovala Tilčka in Edi Šetar iz Leskovca pri Pragerskem, ki pravita, da so ljubezen, delo in otroci krepili njuno razmerje. Tilčka se je rodila na Leskovcu leta 1940, Edi pa dve leti pozneje na Spodnji Polskavi. V zakonu sta se jima rodila sinova Dušan in Edi, ki sta poročena z Marjetko in Mileno. Razveselili so ju vnuki Rene, Domen, Nina in Žiga, ki radi obiščejo babico in dedka. Zdaj pa jima lepšajo dneve že pravnukinje Sofija, Marije, Naja in Fiona. Biserna poročenca sta še izjemno aktivna, saj vsa dela še opravljata sama.

Pevci, vabljeni

V sklopu Kulturnega društva Ivan Hribar Trzin deluje tudi Mešani pevski zbor Ivan Hribar. To je skupina srčnih ljubiteljev petja, ki navdušuje s svojim petjem v Trzinu in okolici. Njihov raznoliki repertoar vključuje ljudske in ponarodele pesmi iz bogate glasbene dediščine ter sodobne popevke. Medse vabijo moške, ki uživajo v petju in želijo deliti svoj talent z njimi. Izkušnje iz zborovskega petja so zaželene, vendar niso pogoj. Več informacij dobite na tel. št.: 041 636 295 ali po elektronski pošti: kd.ivanhribar.trzin@gmail.com. (Besedilo in fotografija: Š. P.)

Srečanje z nekdanjo učiteljico

Nekdanje sošolke Magda, Marija in Helena so v začetku marca obiskale 90-letno učiteljico iz OŠ Vavta vas in pisateljico Marjeto Dajčman, ki je še zelo čila. Zdaj živi v vasi Krka v občini Ivančna Gorica. Skupaj so se odpravile na Muljavo in obiskale Jurčičevo domačijo, kjer jih je prijazno sprejela vodnica Simona Zorc Ramovš in jih ob Krjavljevi koči tudi fotografirala. Nato so odšle na kosilo in v prijetnem klepetu obujale spomine na šolska in službena leta.
(Besedilo: Helena Murgelj, foto: Simona Zorc Ramovš)

Pihalni orkester Lesce praznuje 70 let

Z nastopi v jubilejnem letu je orkester začel na odprtju pregledne razstave v Lescah na predvečer ustanovitve orkestra 15. februarja, in to prav v hiši njegovega ustanovitelja. Jaka Eržen je bil namreč tisti, ki je že leta 1955 imel vizijo, kako povezati ljudi v kraju. Poleg tega je bil tudi ustanovitelj turističnega društva in začetnik ideje o Kampu Šobec. Razstava se bo vsak mesec selila še po drugih krajih radovljiške občine. Prvi dirigent orkestra je bil Branko Lacko, ki je bil dolga desetletja simbol godbe. Zadnjih deset let je dirigent Gašper Breznik, orkester je v tem času prejel veliko mednarodnih in domačih nagrad. Pred izidom je bilten o zgodovini orkestra, pred godbeniki pa še veliko nastopov.
(Besedilo in fotografija: Ivanka Korošec)