Gibanje od zdaj na recept

Dobro počutjeapril '25Zdravje

ZDRAVJE

Družinski zdravniki lahko od zdaj pacientom predpišejo zeleni recept za telesno vadbo in jih tako spodbudijo k bolj zdravemu življenju. 

Gibanje na recept je rezultat skupnih prizadevanj Društva onkoloških bolnikov Slovenije, Onkološkega inštituta Ljubljana, Fakultete za šport Univerze v Ljubljani, Združenja zdravnikov družinske medicine Slovenije in ministrstva za zdravje. Kar dve tretjini kroničnih bolezni nastane namreč zaradi kajenja, prekomernega pitja alkohola, nezdrave prehrane in premalo gibanja. Izkušnje Švedske, Velike Britanije, Nove Zelandije in drugih držav, kjer podobni projekti potekajo že več let, so pokazale, da ljudje bolj upoštevajo nasvete takrat, ko dobijo pisna navodila. Ker se pobudniki želijo prepričati, da bo ideja delovala tudi pri nas, so recepti oštevilčeni, na zadnji strani so dodali še navodila za lažji začetek vadbe. 

Redno gibanje je vsem dostopna, poceni in učinkovita terapija brez stranskih učinkov, ker uravnava krvni tlak, sladkor, maščobe in ugodno deluje na anksioznost, depresijo in stres. Poleg tega ne izključuje drugih oblik zdravljenja, marsikdaj prihrani jemanje zdravil. Primerno je tudi za onkološke bolnike, le z nekaterimi omejitvami, na primer po operaciji. Deluje preventivno, saj ljudje, ki so bolj telesno aktivni, manj zbolevajo za rakom v primerjavi s tistimi, ki se manj gibljejo, poudarjajo onkologi. To se najbolj pozna pri raku dojk, debelega črevesja in prostate.

Zdravnik lahko predpiše katero od najbolj razširjenih vadb, na primer hojo, tek ali kolesarjenje, in določi pogostost, trajanje in intenziteto vadbe ali pa se po posvetu s pacientom odloči za katero drugo obliko gibanja. Vse je boljše kot sedeti na kavču, zato zdravniki svetujejo zlasti vadbo za moč, saj ta preprečuje izgubo mišične mase (sarkopenija), ki jo starejši ljudje zelo težko pridobijo nazaj. Pomagajo že redna hoja po stopnicah, počepi, dvigi na prste ipd., sicer pa priporočajo vsaj 150 minut zmerne vadbe na teden.

A. Ž.