Za prevzem delnic Vzajemne še dovolj časa

Zaradi preoblikovanja statusa iz družbe za vzajemno zavarovanje v delniško družbo je zdravstvena zavarovalnica Vzajemna nekdanjim zavarovancem poslala obvestila o višini deleža. Upravičencev je okoli 832 tisoč, to so tisti, ki so imeli na dan 31. decembra 2023 pri Vzajemni veljavno vsaj eno zavarovalno pogodbo s trajanjem eno leto ali več.
Če obvestila niste dobili ali ste ga morda izgubili, se oglasite v poslovalnici ali pokličite v klicni center zavarovalnice na brezplačno tel. št.: 080 20 60 (potrebovali boste EMŠO in davčno številko).
Naj spomnimo: upravičenci z deležem, manjšim od 120 evrov, imajo le še do konca februarja možnost izbire izplačila v delnicah ali denarju. Če se niso odločili za delnice, bodo dobili denar, vendar morajo izpolniti obrazec, ki je priložen obvestilu, in navesti številko svojega TRR. Denar naj bi začeli izplačevati predvidoma julija, čeprav na Vzajemni zatrjujejo, da ga bo mogoče prevzeti še po petih letih.
Približno 419 tisoč nekdanjih zavarovancev, ki imajo delež višji od 120 evrov, pa bo prejelo le delnice. Teh pa ni mogoče prevzeti, dokler ne bodo izdane pri Centralni klirinško-depotni družbi (KDD), kar naj bi bilo šele jeseni, predvidoma v začetku leta 2026 pa bodo delnice Vzajemne uvrstili na Ljubljansko borzo. Takrat jih bodo lahko tisti, ki bodo to želeli prodali. Za prenos delnic bodo morali imetniki imeti odprt trgovalni račun pri borznoposredniški hiši ali banki. Ker so z odprtjem in vodenjem računa povezani stroški, na finančnem ministrstvu iščejo ugodnejše rešitve, tako da lahko mirno počakajo na objave cenikov in morebitne popuste. Če delnice v dveh letih upravičenci pri KDD ne bodo prevzeli bodo pripadle Kapitalski družbi pokojninskega in invalidskega zavarovanja. Od izplačila deleža ali prodaje delnic Vzajemne se dohodnina ne plača.
Dobro je vedeti še to: prenos pravice do delnic na drugo osebo za zdaj ni mogoče. Delež v Vzajemni sodi med dediščino. V primeru smrti imetnika se morajo dediči obrniti na sodišče, to pa bo izdalo nov sklep, s katerim bo odločilo o načinu razdelitve deleža med dediče (na podlagi pravnomočnega sklepa o dedovanju oziroma o pozneje najdenem premoženju).