Ti in jaz - 40 dni brez alkohola

5. marec 2025

Aktualno

Pod okriljem Slovenske karitas se je začela že dvajseta preventivna akcija 40 dni brez alkohola, ki vabi k odgovornemu odnosu do alkohola doma, na cesti, pri delu in v družbi, obenem pa opozarja, da prekomerno uživanje alkohola povzroča veliko stisk. Letošnja ambasadorja sta podjetnica Ajda Rotar Urankar in televizijski voditelj David Urankar.

Geslo jubilejne akcije, ki bo potekala do 20. aprila, je Ti in jaz - 40 dni brez alkohola in poudarja moč medčloveških vezi in sodelovanja. Njen namen je, da se udeleženci odrečejo pitju alkohola in tako izkažejo solidarnost z vsemi, ki trpijo zaradi alkohola. »Najmanj deset odstotkov Slovencev čuti stisko in trpljenje zaradi alkohola - zaradi skrhanih odnosov, nasilja, bolezni ali posledic prometnih nesreč. To je poziv k odgovornemu ravnanju pri pitju alkohola, skrbi drug za drugega in boljšim izbiram, ki bogatijo in ne uničujejo naših in drugih življenj,« je povedal generalni tajnik Slovenske karitas Peter Tomažič. 
Generalna direktorica direktorata za javno zdravje na ministrstvu za zdravje Vesna Marinko je poudarila, da alkohol pomembno vpliva na več kot 200 bolezenskih stanj, povečuje tveganja za nastanek rakavih obolenj in uničuje številne odnose in družinske vezi. Kratkoročne posledice pitja, ki se jih manj zavedamo so: slabši imunski sistem, težave s spanjem, nižja raven energije, negativno razpoloženje in večja dovzetnost za konflikte. Zaskrbljujoče pa so raziskave, ki kažejo, da se otroci v Sloveniji s pitjem alkohola srečajo zelo zgodaj, kar 21 odstotkov 11-letnikov je namreč že pilo alkohol.
Namestnica direktorice javne agencije za varnost prometa Saša Jevšnik Kafol je povedala, da je alkohol ključen dejavnik tveganja za prometne nesreče, verjetnost nesreče je pri alkoholiziranem vozniku od tri do šestkrat večja kot pri treznem vozniku. Lani so bili alkoholizirani vozniki odgovorni za 1537 prometnih nesreč, v katerih je umrlo 17 ljudi, 135 je bilo hudo telesno poškodovanih, 633 pa lažje. Dodala je, da si skupaj z zavodom Varna pot prizadevajo za spremembo terminologije, in sicer da bi začeli uporabljati izraz trk ali trčenje za prometne nesreče, ki nastanejo kot posledica zavestnega, neodgovornega ravnanja posameznika.
Posamezniki, ki se odločijo za zmanjšanje ali opustitev pitja alkohola, morajo pri tem prejeti podporo, pa je povedala Karmen Henigsman z Nacionalnega inštituta za javno zdravje. V centrih za krepitev zdravja, ki delujejo znotraj vseh zdravstvenih domov, izvajajo brezplačna svetovanja in delavnice za opuščanje tveganega in škodljivega pitja alkohola. Slovenska karitas pa s programom eSOS nudi brezplačno psihosocialno svetovanje preko videopovezave.  

V sklopu akcije bodo pripravili tudi srečanji s sv. mašo za zdravljene alkoholike, njihove svojce, terapevte in podpornike. Srečanji bosta v  soboto, 8. marca, na Brezjah in v nedeljo, 30. marca, na Sveti gori.

 Na spletni strani: https://sopa.si/ lahko preverite ali morda pijete preveč in se s svetovalcem pogovorite o možnosti opuščanja tveganega ali škodljivega pitja alkohola. Posvet je anonimen. Priporočljivo je tudi branje knjig, kot sta Pobeg iz senc odvisnosti Marka Tomaniča in Odrasli otroci alkoholikov avtorice Janet G. Woititz.

Povzeto po STA