Vaš svetovalec – Boštjan J. Turk
Za mamo, ki je stara 89 let, je naša bralka pri specialistu za oči dobila napotnico za nova okvirja s pripadajočimi stekli (ena očala za blizu in ena za daleč).
Doplačilo za stare okvirje
Za mamo, ki je stara 89 let, je naša bralka pri specialistu za oči dobila napotnico za nova okvirja s pripadajočimi stekli (ena očala za blizu in ena za daleč). Pri optiku so se dogovorili, da bodo mami izdelali samo nova stekla in jih vgradili v stara okvirja, ki so ju pred dvema letoma in pol dobili na napotnico v isti optiki. Ob prevzemu očal pa so ji v optiki zaračunali 30 evrov za montažo stekel v stare okvirje. Če bi bralka vzela nove okvirje in stekla, kot je bilo napisano na napotnici, pa bi bilo vse skupaj brezplačno. Ni logično ...
Se strinjam, res ni logično.
Pravica do očal je ena od pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Očala na recept lahko dobi vsak, ki ima sklenjeno obvezno in dopolnilno zdravstveno zavarovanje ter ima eno od okvar ali bolezni oči, ki jih določajo pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja.
Očala za gledanje na daljavo lahko dobimo na recept na vsaki dve leti, otroci do dopolnjenega 15. leta pa vsako leto. Do očal za gledanje od blizu (bralna očala) pa je zavarovanec upravičen šele po dopolnjenem 63. letu starosti.
Kar zadeva zaračunavanje montaže stekel, menim, da gre za pomanjkljivost zakonodaje, saj bi bilo prav, da bi država (ZZZS) v takih primerih krila stroške montaže stekel v stare okvirje, ki jo opravijo optiki. Ker pa to ni urejeno, je zaračunavanje montaže stekel v celoti prepuščeno diskrecijski pravici (svobodni odločitvi) optikov. Tako v resnici ni enotne prakse, kako posamezni optiki zaračunavajo montažo stekel v (rabljene ali nove) okvirje, ki jih stranke prinesejo s seboj. In res je, nekateri optiki lahko za montažo zaračunajo tudi 30 evrov, drugi pa to opravijo brezplačno. Če vam je optik to storitev zaračunal, je le izkoristil »luknjo v zakonu«, ni pa kršil zakonodaje. Bralki pa svetujem, da v prihodnje zamenja optika in se odpravi k tistemu, ki take storitve ne bo zaračunal.
Sicer pa 78. člen zakona med drugim pravi, da ima zavarovana oseba pravico do: očal s korekcijskimi stekli za izboljšanje vida zaradi nepravilnega lomljenja žarkov (ametropije), zaradi starovidnosti (presbiopije) pri starosti več kot 63 let;
očal z mlečnimi stekli pri dvojnem videnju (dioplopiji) in pri enostranski brezlečnosti v primeru večje razlike v dvojnem videnju med obema očesoma (monokularni afakiji in v primeru anizometropije) …