Premagajmo strah
Ali vas je kdaj strah? Le koga ni? Čeprav nas izkušnje učijo, da ima strah samo velike oči, znotraj je votel, okrog ga pa nič ni, večkrat vpliva na naše življenje bolj, kot bi bilo potrebno. Otroci mislijo, da starejših ni strah, zato si želijo čim prej odrasti. Vendar nas nikoli v življenju ne zapusti. Strah je osnovni človekov mehanizem za preživetje, ki je v nas že od davnine. Težava je, da se ne odzovemo s strahom samo na dejanske nevarnosti, ampak tudi na pričakovane in namišljene težave. Strah se pogosto nanaša na prihodnje dogodke; strah nas je pred odločitvami, pred izgubo bližnjih ljudi, imetja, zdravja … Toda če straha ne obvladamo, bo on obvladal nas. Če smo prestrašeni in pred sabo vidimo le kup bojazni, nas bo to hromilo in povzročalo trpljenje, zaradi tega lahko tudi zbolimo. Zato je tako pomembno, da ne dovolimo, da nas ima v oblasti. Veliko je namišljenega strahu, ki nas prav tako hromi in jemlje moč, zato začnimo živeti bolj pogumno in pozitivno.
Zagotovo nam poguma ne bo prinesel alkohol, čeprav veliko ljudi poseže po njem prav zato. Na Slovenskem smo zelo strpni do pitja alkohola. Pijemo ga ob vsaki priložnosti, ob veselih in žalostnih trenutkih. Če je bilo še v 70. letih prejšnjega stoletja okrog 80.000 alkoholikov, jih je danes po ocenah strokovnjakov najmanj 170.000, in če k temu prištejemo še družinske člane, pomeni, da zaradi alkohola trpi skoraj polovica prebivalstva. Povečuje pa se predvsem pri mladih in izobraženih ženskah. Zakaj je alkoholizem pri nas tako razširjen, kako bi ga lahko zajezili, smo se pogovarjali s Štefanom Lepošo, predsednikom Društva Abstinent. Tudi med starejšimi povzroča veliko trpljenja. Še posebej se alkoholiziranost med starejšimi poveča po odhodu v pokoj. Verjetno tudi zaradi strahu pred prihodnostjo.
Ne dovolimo, da nas hromi! Vsem nam bo lažje, če se spomnimo duhovitega Krleža, ki je v Baladah Petrice Kerempuha zapisal: »Nikad nije tak bilo, da ne bi nekak bilo …«