Zanikanje ali selekcija spominov?
Psihologija
Spomini ali spominske sledi o dogodkih, občutjih ali doživetjih v obliki fotografij, melodije, dotikov ipd. nas spremljajo vse življenje. So pa spomini živa stvar, in večkrat ko se določenega dogodka spomnimo, bolj utrdimo spominsko sled v svojih možganih, tudi v telesnih celicah, če gre za taktilni občutek ali okus. Zakaj je to pomembno?
Pogosto dolgotrajne spomine spremljajo močna čustva, tako prijetna kot neprijetna. Če dogodek doživimo kot nevtralen, se redko zgodi, da se ga spominjamo celo življenje. Ko imamo opravka z neprijetno ali bolečo situacijo, si največkrat želimo, da bi jo takoj pozabili. Če je dogodek tako boleč, da je v trenutku nastanka povezan s tem, ali bomo v čustvenem smislu preživeli ali ne (govorimo o travmatičnih spominih iz otroštva), se naš miselni svet zavaruje na način, da dogodek »na silo« pozabi. Je pa res, da smo kljub obrambnemu pozabljanju podvrženi močnemu čustvenemu odzivu, če v odrasli dobi naletimo na podoben dogodek, ki je ravno tako povezan z neprijetnimi čustvi.
Prikazan je samo večji odlomek članka. Ogled celotnih člankov je na voljo naročnikom, ki se za ogled članka v celoti lahko prijavijo tu.
Za prijavo potrebujete naročniško številko in PIN. Če ste naročnik, lahko za pridobitev številke PIN pošljete svoje podatke (ime, naslov, naročniška številka) na e-naslov evzajemnost@vzajemnost.si.
Če niste naročnik, se lahko naročite tu.