Vrtiljak daril
Anketa
Sogovornike smo vprašali, kakšna darila so jim všeč in kaj sami podarjajo.
Drr. Francka Premk, filologinja, Ljubljana: »Zelo sem vesela, če dobim lepo zavito darilo. Okrasitev ima določen pomen, a je tudi skromnejše in enostavnejše zavito darilo lahko lepo. V zadnjih letih so v uporabi darilne vrečke, kar je bolj enostavno. Ni vseeno, kako darilo izročiš. Odnos je pomembnejši od vrednosti. Pomembno je, da je dano iskreno. Žal sama pri zavijanju ne blestim, bi si pa želela, da bi mi to bolje uspevalo. Obdarujem pa iz srca.«
Veronika Židanek, upokojena podjetnica, Radomlje: »Najbolj me osreči darilo, iz katerega je razvidno, da tisti, ki mi ga podarja, pozna moj svet, moje strasti in navdih. Zelo cenim osebno vpletenost, zato sem najbolj hvaležna za darila v obliki druženj in skupnih doživetij, pa najsi bo to izlet, ogled predstave, koncerta, razstave ali okusno kosilo, ki ga je nekdo pripravil z mislijo name. To se mi res vtisne globoko v srce.«
Zala Arh, študentka, Ljubljana: »Moja babica pravi, da težko najde primerna darila, razen knjig, meni pa sta iskanje in ustvarjanje daril v resnično veselje. Verjamem, da so tista z osebno noto veliko več vredna kot drage reči. Vedno se potrudim, da najdem ali ustvarim nekaj, kar bo obdarovancu polepšalo dan. Lastnoročno narejeno in na roke napisano prijazno voščilo je dragocen dodatek, lahko pa tudi samostojno darilo, ki ga vsak z veseljem sprejme.«
Alma Jusić, frizerka, Ivančna Gorica: »Najraje imam praktična darila in taka tudi podarjam. Zadnja leta obdarjenega prej vprašam, kaj si želi, in upoštevam njegove želje. Ne maram pa buteljk vina, ker ga doma nihče ne pije. Prav tako mi niso všeč neokusna in neuporabna darila. Tista, ki mi ne ugajajo, podarim sosedi, ta pa jih potem pošlje svojim sorodnikom v Bosno. Doma z darili ne pretiravamo. Obdarujemo se z majhnimi pozornostmi in upoštevamo želje v okviru naših možnosti.«
Mateja Drosk, ekonomistka, Makole: »Knjige kot darila sem zelo vesela, saj je trajna in jo lahko predajamo iz roda v rod. Menim, da nas knjige plemenitijo na duhovni ravni, bogatijo besedni zaklad in nam širijo splošno razgledanost. Knjige največkrat podarjam otrokom. Pri odraslih moram res poznati njihov bralni okus, da bi lahko izbrala zanje primerno delo. Podarjam jih za rojstne dneve, božič ali kakšen pomemben dogodek v življenju obdarjenca.«
Ivanka Štumberger, upokojena višja medicinska sestra, Vrhnika: »Kako čudovit je svet! Vedno sem si ga želela ogledati, vendar moraš imeti zato kar precej pod palcem. Hčerke in mož mi izpolnijo kako željo z darilom za potovanje ob rojstnem dnevu ali novem letu. Za okrogle obletnice pa se pridruži še preostalo sorodstvo. Tako sem za 60. rojstni dan obiskala Kitajsko in za 70. Istanbul. Res je enkraten občutek, ko stojiš na Kitajskem zidu ali ko se zazreš v bogastvo modre mošeje.«
Anita Caruso, ekonomistka, Ljubljana: »Darilo vedno izbiram glede na osebnostne lastnosti obdarjenca, tako izrazim svoj odnos do njega. Odraslim najpogosteje darujem knjige, enako vnukom. Ti se razveselijo tudi vstopnice za opero in balet ali obisk gledališke in lutkovne predstave. Posebna darila pa pripravim sama, to so vloženi domači pridelki, marmelade, čaji in napitki. Darilo vselej lepo zavijem in ga pospremim z besedilom, često hudomušnim, ter ga spoštljivo predam.«
Matic Petric, učenec 4. razreda osnovne šole, Ljubljana: »Vesel sem vsakega darila. Najraje pa imam lego kocke, s katerimi gradim. Rad imam tudi vozila in gradbene stroje s čim več funkcijami in daljincem. Vesel bi bil takšnega vlakca, kakršnega sem videl v prospektu. Zelo rad imam knjige, ravno berem šesto knjigo Harry Potter. Ne maram zabav, kjer vsi kričijo in mi uničujejo igrače, raje imam druženje. Darilo je zame izlet v hribe z bratranci ali nabiranje gob z babico. Vesel bi bil, če bi vsi ljudje živeli v miru in se imeli radi.«