Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
Dobro je vedetijanuar '25Oskrba
IGRANJE Z IZLOČKI
Na nas se je obrnila že skoraj obupana bralka, ki doma skrbi za nepokretno mamo z napredovano obliko alzheimerjeve demence. Besedno sporazumevanje ni več mogoče, pomoč potrebuje pri vseh dnevnih aktivnostih. Zadnje čase pa se večkrat pomaže z blatom – tako sebe kot posteljo. Prosi za pojasnitev maminega vedenja in kaj lahko stori.
Spoštovani, razumem vašo stisko, zato najprej pojasnilo, kaj se pravzaprav dogaja. Ljudje smo ves čas v stiku z zunanjimi dražljaji in okolico zaznavamo z dotikom, sluhom, vidom, okusom in vonjem. Samo zaznavanje pa je odvisno od gibanja, in če hočemo določeni predmet spoznati s pomočjo dotika, ga moramo v roki premikati. V procesu zaznavanja s tipom ločimo taktilno in haptično zaznavo oziroma percepcijo. Taktilna zaznava se nanaša na dotik nekega predmeta, haptična pa na aktivno raziskovanje predmeta. Ko tipno zaznavamo težo, trdnost in podobno, gradimo haptični spomin, ki je nujno potreben za vizualno predstavo o predmetu.
Ljudje z demenco imajo pogosto pomanjkanje zunanjih dražljajev in zdi se nam, da ves čas nekaj raziskujejo. Morda stiskajo predmete v rokah zaradi občutka varnosti, za preprečevanje osamljenosti ali preprosto zaradi novih senzornih oziroma čutilnih prilivov. Zdravi ljudje na dan primemo na stotine različnih predmetov, za kar je vaša mama zaradi nepokretnosti prikrajšana. Čuti samo vzglavnik, rjuho, odejo, pižamo, ki so vsi več ali manj iz podobnega materiala. Zaradi zmanjšanja čutilnih prilivov začne z samostimulacijo raziskovati naprej. Odkrije nov material, plastiko, vato in nazadnje blato. Vaša mama zelo dobro ve, da blato ne spada na roke. In kaj bo naredila? Skušala bo roke očistiti – podrgnila bo ob rob postelje ali ob posteljno ograjico. Načeloma samostimulacije ne prekinjamo, saj gre tu za iskanje čutilnih informacij, vseeno pa vam toplo svetujem, da mami ponudite različne čutilne prilive. Izdelajte krpanko iz različnih materialov – skupaj zašijte manjše kose blaga iz svile, žameta, bombaža, platna, krzna, volne. Na kos blaga lahko prišijete različne velikosti in oblike gumbov ali pa naredite makrame. Ponudite ji časopis, naj ga mečka, trga, zvija. Prav tako pa je lahko tudi dobrodošla masaža dlani in rok z uporabo različnih materialov, na primer surovih makaronov, riža, ajdove kaše, prosa ipd. Na tak način bo vaša mama vse te dražljaje sprejela in jih pretvorila v lastno zaznavo, kar ji bo omogočilo vzpostaviti ponovno zavedanje same sebe. Želim vam vse dobro.