Oskrba
Ko v drugi dom prideš z veseljem
AKTUALNO
Ali poznate Hišo dobre volje na Goriškem? Njihov program starejšim ljudem z različnimi zdravstvenimi stanji in potrebami omogoča, da lahko ostanejo čim bližje svojemu domu, saj imajo tu možnost deseturne popolne dnevne oskrbe, zelo osebni pristop in vse tisto, kar človek potrebuje za svoje življenje.
Svojci so lahko v tem času povsem razbremenjeni skrbi. »Kar ponujamo mi in je težko doseči kjer koli drugje, je vrstniška družba. Namreč odnosi se dnevno gradijo, saj smo vsak dan skupaj za isto mizo, kar omogoča gradnjo pristnih prijateljskih vezi. Tako postanemo prav kmalu del velike družine in tako rešujemo več težav, ki jih starejši doživljajo. Glavna je vsekakor osamljenost. Pri nas lahko potešijo vse potrebe po druženju, toplini, sprejetosti in ljubezni,« pravi Tina Krog, strokovna delavka v programih Doma upokojencev Nova Gorica. Ta razpolaga s štirimi Hišami dobre volje – v Novi Gorici, Mirnu, Ajdovščini in Komnu. Njihovo osnovno poslanstvo je celostna skrb za starejše, dvig kakovosti življenja starejših in posledično tudi svojcev.
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
Dobro je vedetijulij '25Zdravje Oskrba
OSKRBA V POLETNI VROČINI
V strahu pred prvim vročinskim valom se je na nas obrnila bralka, ki sprašuje, kako naj svoji mami, ki je zaradi možganskega tumorja ves čas vezana na posteljo, zagotovi kar se da kakovostno življenje. Zaradi motnje govora ji težko pove, kako poletna vročina vpliva na njeno počutje.
V poletni vročini je treba posebno skrb nameniti starejšim ljudem, saj so le-ti dovzetnejši za dehidracijo, poslabšajo se jim lahko tudi druga bolezenska stanja, posamezniki z nevrološkimi boleznimi pa imajo še večje težave z uravnavanjem telesne temperature. Običajno imajo oslabljen občutek za žejo, zato jim je treba zagotoviti zadostne količine tekočin. Te naj bo od 1,5 do dva litra dnevno, pri čemer je treba upoštevati omejitve pri bolnikih s srčnim popuščanjem. Mami večkrat dnevno ponudite vodo ali pa nesladkan čaj, ki naj bo ohlajen na sobno temperaturo. Odsvetujem pa zelo mrzle ali gazirane pijače, enako tudi alkohol.
Začetek uporabe določbe o dolgotrajni oskrbi na domu
Z današnjim dnem se je začela uporabljati novela o dolgotrajni oskrbi na domu, ki zajema pomoč pri osnovnih dnevnih opravilih in določeno zdravstveno nego, pa tudi e-oskrbo in storitve za ohranjanje samostojnosti, denimo fizioterapijo in delovno terapijo. Prav tako uvaja možnost statusa oskrbovalec družinskega člana tudi za upokojence. Tisti, ki se bodo za to odločili in seveda ustrezajo pogojem, bodo prejemali 1,2-kratnik minimalne plače (ali 1,8-kratnik za dve osebi) in hkrati ohranili 40-odstotkov zajamčene pokojnine.
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
Dobro je vedetijunij '25Zdravje Oskrba
HRANJENJE PO MOŽGANSKI KAPI
Na nas se je obrnila bralka. Njeno mamo je pred časom prizadela možganska kap, zaradi česar ima težave pri hranjenju, sedenju, držanju pribora in požiranju hrane.
Možganska kap lahko močno zaznamuje življenje posameznika in vpliva na izvajanje vsakodnevnih aktivnosti, na katere v času pred boleznijo načeloma niti ne pomislimo – kako se bomo zjutraj umili, držali zobno ščetko, se oblekli ali kako si bomo odrezali kos kruha. Izvajanje osnovnih dnevnih aktivnosti je zaradi možganske kapi pogosto oteženo. Ljudje se lahko soočajo s popolno ali delno ohromelostjo polovice telesa, izgubo senzorike, slabšo koordinacijo, lahko se pojavi neglect oziroma pomanjkanje zavedanja ali zanemarjanje prizadete polovice telesa, velikokrat pa se morajo ljudje po možganski kapi ponovno naučiti hranjenja in pitja.
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
Dobro je vedetimaj '25Zdravje Oskrba
ŽIVLJENJE Z INKONTINENCO
V stiski in želji po informacijah se je na nas obrnila 60-letna bralka, ki se zadnja leta spopada s stresno inkontinenco, zaradi katere ne more več v popolnosti živeti svojega aktivnega življenja, saj ji težave povzročajo že preprosto kihanje, kašljanje in celo smejanje.
Spoštovani, poznamo štiri oblike inkontinence, najpogostejša pa je ravno stresna inkontinenca, kjer pride do nehotenega uhajanja urina ravno pri tem, kar opisujete sami. K stresni inkontinenci lahko prispeva več dejavnikov, med najpogostejšimi pa je oslabitev mišic medeničnega dna. Za njihovo izboljšanje vam svetujem naslednje preproste vaje: mišice medeničnega dna stisnite in zadržite pet sekund, potem jih pet sekund počasi sproščajte in nato deset sekund počivajte. Ko bo vaja postala lažja, zadržite ѕtisk osem sekund in sproščajte osem sekund. Ob tem bodite pozorni, da ne stiskate trebuha, stegen ali zadnjice in ne zadržujete diha. Vaje izvajajte dvakrat dnevno po pet minut, napredek pa boste opazili po osmih do 12 tednih.
APRILSKA NAGRADNA KRIŽANKA – IZŽREBANCI
maj '25Ljudje Zdravje Oskrba Pravni nasvet
Geslo nagradne križanke št. 4 se pravilno glasi: RASTEM S CHIARO.
Izžrebani reševalci nagradne križanke:
1. do 4. nagrado – knjižne pakete v vrednosti 40 evrov Založbe Chiara iz Ljubljane – prejmejo Veronika Rehar, Petrovče, Anita Rabič, Mojstrana, Ana Nuša Okorn, Kranj, in Rozalija Jamnik, Ljubljana Šentvid; 5. in 6. nagrado – paket v vrednosti 30 evrov – prejmeta Betka Šterbenc, Ljubljana Šentvid, in Vesna Rustja, Novo mesto; 7. in 8. nagrado – paket v vrednosti 20 evrov – pa prejmeta Jošt Rupnik, Črni Vrh nad Idrijo, in Marija Andrejčič, Straža.
Na zdravstvena vprašanja odgovarja zdravnica internistka prim. Tatjana Erjavec
Dobro je vedetimaj '25Zdravje Oskrba
SKRB ZA BOLNIKA PO MOŽGANSKI KAPI
73-letna bralka skrbi za moža, ki je pred enim letom prebolel možgansko kap. Po zdravljenju se je ohromelost roke in noge dobro popravila. Danes lahko hodi z malo opore, potrebuje minimalno pomoč pri oblačenju in prhanju. Skrb zanj ne predstavlja posebnega fizičnega napora. Vsi so prepričani, da je mož tak, kot je bil pred kapjo, vendar se ji velikokrat zdi, da je sploh ne razume, pozablja, ne registrira. Najbolj pa jo moti, da se pogosto razjezi in postane brez razloga agresiven. Vse bolj je nervozna, žalostna in osamljena. Kaj lahko stori?
-
ANKETA
Sogovornike smo povprašali, kje in kako si želijo bivati na stare dni.
Zalka Arčon, pravnica, Vrhnika: »Imam moža, ki je onkološki bolnik in potrebuje popolno oskrbo. Kdo bo mene oskrbel, ko bom potrebovala pomoč, saj sem v osemdesetem letu? Na otroke ne morem računati, ker so zaposleni in imajo svoje obveznosti. Odšla bom v dom upokojencev, kjer lahko človek dostojno preživi obdobje starosti. Menim pa, da dokler lahko starejši sami skrbijo zase, naj bodo v domačem okolju. Pomoč na domu bi bila dobrodošla, a še ni popolno zaživela.«
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
Dobro je vedetiapril '25Zdravje Oskrba
ALERGIJA NA CVETNI PRAH
Na nas sta se obrnila bralca, ki se vsako leto spopadata z alergijo na cvetni prah in trave. Imata težave z dihali, zamašenim nosom, izcedkom in kihanjem, srbečimi, otečenimi in solznimi očmi, glavobolom, občasno se na koži pojavijo celo izpuščaji. Prosita za nasvet, kako vsaj malo omiliti simptome nadležne alergije.
Težko pričakovana pomlad je žal za nekatere ljudi tudi nočna mora, saj zaradi podnebnih sprememb, dviga povprečnih temperatur zraka in več toplih dni vpliva na to, da rastline prej vzbrstijo. Najzanesljivejša strategija v boju proti simptomom alergije na cvetni prah in trave je izogibanje alergenom. A to je veliko lažje reči kot storiti, saj se cvetni prah v ozračju zadržuje praktično od aprila do septembra. Kljub vsemu pa lahko z določenimi ukrepi vsaj malo omilite težave.
Kaj lahko pričakujemo od dolgotrajne oskrbe
AKTUALNO
Nedorečenosti in konkretnih neznank je dobre tri mesece pred uveljavitvijo najkompleksnejših sprememb v socialnem varstvu do zdaj še veliko, je pokazala okrogla miza o dolgotrajni oskrbi, ki jo je marca pripravila Socialna zbornica Slovenije. Najpomembnejše je, so se strinjali udeleženci, da javnosti ne bi smeli dajati obljub, ki jih ne bo mogoče izpolniti.
Da bo zakon o dolgotrajni oskrbi, do katere naj bi bilo upravičenih okoli 75.000 ljudi, v polni meri zaživel do konca leta, očitno neomajno verjamejo le na ministrstvu za solidarno prihodnost. Minister Simon Maljevac je na okrogli mizi priznal, da je pri izvajanju zakona veliko ovir, »a da se ne smemo ustrašiti izzivov, niti kadrovskih«. Po njihovi časovnici naj bi 1. julija začel veljati nov sklop pravic za ljudi, ki potrebujejo pomoč na svojem domu.