Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
Dobro je vedetijulij '25Zdravje Oskrba
OSKRBA V POLETNI VROČINI
V strahu pred prvim vročinskim valom se je na nas obrnila bralka, ki sprašuje, kako naj svoji mami, ki je zaradi možganskega tumorja ves čas vezana na posteljo, zagotovi kar se da kakovostno življenje. Zaradi motnje govora ji težko pove, kako poletna vročina vpliva na njeno počutje.
V poletni vročini je treba posebno skrb nameniti starejšim ljudem, saj so le-ti dovzetnejši za dehidracijo, poslabšajo se jim lahko tudi druga bolezenska stanja, posamezniki z nevrološkimi boleznimi pa imajo še večje težave z uravnavanjem telesne temperature. Običajno imajo oslabljen občutek za žejo, zato jim je treba zagotoviti zadostne količine tekočin. Te naj bo od 1,5 do dva litra dnevno, pri čemer je treba upoštevati omejitve pri bolnikih s srčnim popuščanjem. Mami večkrat dnevno ponudite vodo ali pa nesladkan čaj, ki naj bo ohlajen na sobno temperaturo. Odsvetujem pa zelo mrzle ali gazirane pijače, enako tudi alkohol.
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
Dobro je vedetijunij '25Zdravje Oskrba
HRANJENJE PO MOŽGANSKI KAPI
Na nas se je obrnila bralka. Njeno mamo je pred časom prizadela možganska kap, zaradi česar ima težave pri hranjenju, sedenju, držanju pribora in požiranju hrane.
Možganska kap lahko močno zaznamuje življenje posameznika in vpliva na izvajanje vsakodnevnih aktivnosti, na katere v času pred boleznijo načeloma niti ne pomislimo – kako se bomo zjutraj umili, držali zobno ščetko, se oblekli ali kako si bomo odrezali kos kruha. Izvajanje osnovnih dnevnih aktivnosti je zaradi možganske kapi pogosto oteženo. Ljudje se lahko soočajo s popolno ali delno ohromelostjo polovice telesa, izgubo senzorike, slabšo koordinacijo, lahko se pojavi neglect oziroma pomanjkanje zavedanja ali zanemarjanje prizadete polovice telesa, velikokrat pa se morajo ljudje po možganski kapi ponovno naučiti hranjenja in pitja.
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
Dobro je vedetimaj '25Zdravje Oskrba
ŽIVLJENJE Z INKONTINENCO
V stiski in želji po informacijah se je na nas obrnila 60-letna bralka, ki se zadnja leta spopada s stresno inkontinenco, zaradi katere ne more več v popolnosti živeti svojega aktivnega življenja, saj ji težave povzročajo že preprosto kihanje, kašljanje in celo smejanje.
Spoštovani, poznamo štiri oblike inkontinence, najpogostejša pa je ravno stresna inkontinenca, kjer pride do nehotenega uhajanja urina ravno pri tem, kar opisujete sami. K stresni inkontinenci lahko prispeva več dejavnikov, med najpogostejšimi pa je oslabitev mišic medeničnega dna. Za njihovo izboljšanje vam svetujem naslednje preproste vaje: mišice medeničnega dna stisnite in zadržite pet sekund, potem jih pet sekund počasi sproščajte in nato deset sekund počivajte. Ko bo vaja postala lažja, zadržite ѕtisk osem sekund in sproščajte osem sekund. Ob tem bodite pozorni, da ne stiskate trebuha, stegen ali zadnjice in ne zadržujete diha. Vaje izvajajte dvakrat dnevno po pet minut, napredek pa boste opazili po osmih do 12 tednih.
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
Dobro je vedetiapril '25Zdravje Oskrba
ALERGIJA NA CVETNI PRAH
Na nas sta se obrnila bralca, ki se vsako leto spopadata z alergijo na cvetni prah in trave. Imata težave z dihali, zamašenim nosom, izcedkom in kihanjem, srbečimi, otečenimi in solznimi očmi, glavobolom, občasno se na koži pojavijo celo izpuščaji. Prosita za nasvet, kako vsaj malo omiliti simptome nadležne alergije.
Težko pričakovana pomlad je žal za nekatere ljudi tudi nočna mora, saj zaradi podnebnih sprememb, dviga povprečnih temperatur zraka in več toplih dni vpliva na to, da rastline prej vzbrstijo. Najzanesljivejša strategija v boju proti simptomom alergije na cvetni prah in trave je izogibanje alergenom. A to je veliko lažje reči kot storiti, saj se cvetni prah v ozračju zadržuje praktično od aprila do septembra. Kljub vsemu pa lahko z določenimi ukrepi vsaj malo omilite težave.
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
Dobro je vedetimarec '25Nasveti
PRIMERNA TEMPERATURA NOTRANJIH PROSTOROV
Na uredništvo revije se je obrnila bralka, ki jo zanima, kolikšna je primerna temperatura notranjih prostorov.
Tako kot smo ljudje različni, tako različno doživljamo spremembe letnih časov in s tem temperatur. Kljub vsemu pa Svetovna zdravstvena organizacija priporoča, da je optimalna temperatura od 18 do 21 stopinj Celzija, seveda odvisno od namena uporabe posameznega prostora.
Tako naj bi bila idealna temperatura za dnevno sobo okoli 20 do 22 stopinj Celzija, nekoliko višja pa naj bo v kopalnici, tj. okoli 22 do 24 stopinj Celzija. V kuhinji naj bo med 18 in 20 stopinjami zaradi nihanj v toploti in vlažnosti, stopinja ali dve manj pa je najboljša temperatura za spalnico. Spanje je ključnega pomena za dobro delovanje našega telesa, pri čemer ima pomembno vlogo sobna temperatura. Le-ta naj bo dovolj nizka, da ne povzroča dehidracije, glavobolov, po drugi strani pa dovolj visoka, da se zaradi hladu ne zbujamo.
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
Dobro je vedetifebruar '25Nasveti
ŽIVLJENJE Z REVMATOIDNIM ARTRITISOM
Bralki so pred kratkim postavili diagnozo revmatoidni artritis. Zanima jo, kako si lahko čim bolj olajša vsakodnevno življenje in kako lahko ohrani samostojnost.
Ljudje z revmatoidnim artritisom se spopadajo s številnimi težavami, ki jih povzročajo bolečine, spremembe v sklepih in slabša gibljivost. Zato je izjemno pomembna redna telesna dejavnost, ki pomaga pri vzdrževanju motoričnih spretnosti. Svetujem vam, da si obveznosti razporedite čez ves dan, morda kar s pomočjo urnika. Aktivnosti, ki bi jih običajno izvajali stoje, naredite sede. Priporočam vam stol brez koles z nastavljivo višino, ki omogoča prilagoditev na posamezno delovno površino. Pri dvigovanju ne uporabljajte zapestja in prstov, saj pritisk povzroči bolečino. Bolje je, če se s stola dvignete s pomočjo podlakti ter vstanete z nagibom trupa naprej, da obremenite mišice nog. Pri posedanju in vstajanju s straniščne školjke vam je v pomoč nastavek, ki zviša sedežno ploskev, samostojnost pri kopanju pa vam omogoči namestitev držal ob kopalni kadi ali prhi, deska ali sedež v kopalni kadi ali toaletni stol v kabini za prhanje. Ne pozabite na namestitev protizdrsnih podlog.
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
Dobro je vedetijanuar '25Oskrba
IGRANJE Z IZLOČKI
Na nas se je obrnila že skoraj obupana bralka, ki doma skrbi za nepokretno mamo z napredovano obliko alzheimerjeve demence. Besedno sporazumevanje ni več mogoče, pomoč potrebuje pri vseh dnevnih aktivnostih. Zadnje čase pa se večkrat pomaže z blatom – tako sebe kot posteljo. Prosi za pojasnitev maminega vedenja in kaj lahko stori.
Spoštovani, razumem vašo stisko, zato najprej pojasnilo, kaj se pravzaprav dogaja. Ljudje smo ves čas v stiku z zunanjimi dražljaji in okolico zaznavamo z dotikom, sluhom, vidom, okusom in vonjem. Samo zaznavanje pa je odvisno od gibanja, in če hočemo določeni predmet spoznati s pomočjo dotika, ga moramo v roki premikati. V procesu zaznavanja s tipom ločimo taktilno in haptično zaznavo oziroma percepcijo. Taktilna zaznava se nanaša na dotik nekega predmeta, haptična pa na aktivno raziskovanje predmeta. Ko tipno zaznavamo težo, trdnost in podobno, gradimo haptični spomin, ki je nujno potreben za vizualno predstavo o predmetu.
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
Dobro je vedetidecember '24Zdravje Oskrba
NESPEČNOST PRI STAREJŠIH
Bralka sprašuje, kako se spopasti z nespečnostjo, saj opaža, da njen 79-letni mož zvečer težko zaspi, ponoči se večkrat zbuja. Čez dan je utrujen, opaža motnje pozornosti in razdražljivost.
Spanje je izredno pomemben proces v naših življenjih, saj prespimo skoraj tretjino življenja – eni več, drugi manj. S starostjo se čas spanja krajša in posamezniku lahko zadostuje tudi pet ur spanja. Kajti ni tako zelo pomembna dolžina spanja kot pa njegova učinkovitost, torej tista količina, ki nam omogoča, da se zbudimo spočiti in normalno opravljamo dnevne aktivnosti.
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
Dobro je vedetinovember '24Zdravje Oskrba
TEŽAVE PRI HRANJENJU
Na nas se je obrnila bralka, ki skrbi za moža, ki je po možganski kapi ostal nepokreten in vezan na posteljo. Imata urejeno pomoč na domu, kljub temu pa za dobršen del nege in oskrbe poskrbi ona. Opaža težave, ki se pojavijo pri hranjenju, saj mož težje požira in se mu hrana zaletava. Prosi za nasvet.
Motnja požiranja ali disfagija se lahko pojavi v različnih obdobjih človekovega življenja, eden izmed vzrokov pa je lahko tudi stanje po možganski kapi, ki ga je treba jemati skrajno resno. Zaradi motnje lahko hrana in tekočina zaideta v sapnik in pljuča, kar povzroča težave z dihanjem ali celo aspiracijsko pljučnico.
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
Dobro je vedetioktober '24Zdravje Oskrba
MIŠIČNA OTRDELOST PO MOŽGANSKI KAPI
Bralka, katere mož je pred kratkim doživel možgansko kap s posledično desnostransko hemiplegijo, sprašuje, kako preprečevati zakrčenost mišic na roki. Po vrnitvi iz zdravilišča želi izvajati vaje tudi v domačem okolju, vendar se roka večkrat nenadoma zakrči, zato dlan težko odpre in izpusti predmet.
Spoštovani, rehabilitacija po preboleli možganski kapi je dolgotrajna in odvisna od več dejavnikov, sodelovanje posameznika pa je ključnega pomena za doseganje zastavljenih ciljev. Vsekakor svetujem, da gospod še naprej izvaja terapevtske vaje, ki mu jih je predpisal fizioterapevt v sklopu rehabilitacije v zdravilišču. Priporočljivo je vaditi od 15 do 30 minut na dan. Vaje naj vedno izvaja le do meje bolečine in gib na koncu zadrži nekaj sekund. Med vadbo naj bo pozoren na pravilno dihanje in naj ne zadržuje diha ali izdiha. Pomemben je tudi pravilen položaj telesa, izogiba naj se sunkovitim gibom. Če potrebuje vašo pomoč, se postavite na njegovo slabšo stran telesa.