Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
HOJA PO STOPNICAH Z BERGLAMI
Bralka želi nasvet, kako lahko z uporabo bergel uspešno obvladuje hojo po stopnicah. Pred časom je imela poškodovano desno nogo, vendar jo zdaj že lahko delno obremenjuje.
Hoja z berglami pride v poštev, ko nismo sposobni nositi svoje teže na eni nogi bodisi zaradi poškodbe bodisi zaradi operacije kolka, kolena ali gležnja. Takrat nam bergle pomagajo razbremeniti poškodovane ude, da lahko ti okrevajo. Hoja z berglami je enostavna, če vemo, kako z njimi pravilno hoditi pri določeni poškodbi. Pravilna hoja je zelo pomembna, saj lahko ob napačni uporabi pride do dodatnih poškodb, kar bistveno podaljša čas rehabilitacije.
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
SPODBUJANJE TEKA
Bralka se je na nas obrnila z vprašanjem, kako lahko spodbudi tek pri starejši gospe, ki ji vsakodnevno pomaga pri hranjenju.
Spoštovani, uravnotežena in pestra prehrana je ključna za ohranjanje zdravja pri starejših ljudeh. S starostjo se tek res nekoliko zmanjša, zato je priporočljivih pet manjših obrokov, ki naj bodo enakomerno porazdeljeni čez dan. Na tak način se lahko izognete pretiranim občutkom lakote in sitosti.
Poskrbite, da bo jedilnica prijeten prostor, če gospa lahko sodeluje, naj skupaj z vami pripravi mizo, saj tako ohranja svoje spretnosti in samostojnost.
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
SPORAZUMEVANJE Z LJUDMI Z DEMENCO
Bralka ima mamo, ki ima diagnosticirano alzheimerjevo demenco. Živijo v skupnem gospodinjstvu, največ težav pa se pojavlja pri sporazumevanju, zato prosi za nekaj osnovnih napotkov, kako vzpostaviti primerno sporazumevanje.
Vaša mama najverjetneje točno ve, kaj vam želi povedati, le da tega ne zmore povedati z besedami in na način, ki vam bi bil razumljiv. Sporazumevanje z ljudmi z demenco zahteva mnogo več kot naše vsakdanje sporazumevanj, zato se ga moramo posebej naučiti. Bistvo vsega je, da ohranite spoštovanje in empatičen odnos. Predvsem bodite pri pogovoru mirni. Če ste nemirni, je vaša mama še dvakrat bolj. Z njo se nikoli ne prepirajte, saj jo s tem spravljate v stisko in lahko sprožite neželena vedenja, prav tako ne popravljajte napak. Pri sporazumevanju poskrbite, da zmanjšate hrup v okolici, naredite dober očesni stik, bodite pozorni na svojo obrazno mimiko, z mamo si bodita druga nasproti druge in vso pozornost namenite njej.
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
ŽIVLJENJE PO MOŽGANSKI KAPI
Bralkin mož je pred tremi tedni doživel možgansko kap. Iz bolnišnice je bil odpuščen v domačo oskrbo. Uredili so pomoč na domu in pridobili negovalno posteljo. Trenutno je nepokreten, ima popolno levostransko hemiplegijo (je levičar), star je 82 let. Zanima jo, kako lahko pripomorejo k hitrejšemu okrevanju.
Sama hitrost okrevanja je odvisna od splošnega psihofizičnega zdravja vašega moža pred možgansko kapjo. Glede na to, da je gospod nepokreten in ves čas v postelji, svetujem, da je negovalna postelja nameščena v prostoru, kjer se odvija večina življenja – največkrat je to kar dnevni bivalni prostor. S tem boste preprečili tako osamljenost kot tudi izoliranost od vsakodnevnih dejavnosti, ki se odvijajo v vaši družini. Negovalno posteljo namestite ob oknu in na višino, ki bo omogočala pogled skozi okno, pri tem pa bodite pozorni na to, da bo pristop k možu vedno z njegove leve, torej slabše strani. Tako ga boste spodbudili, da bo glavo obračal proti vam in opazoval dogajanje v sobi. Obračanje glave na levo stran lahko spodbudite tudi z vonji ali glasovi, ki so mu poznani.
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
VARNOST V KOPALNICI
Bralka navaja, da se mož po zlomu gležnja iz bolnišnice vrača v domače okolje. Zanima jo, kako naj prilagodi kopalno kad, da se bo lahko samostojno oprhal, saj je tudi precej slaboviden.
Za varno uporabo kopalne kadi se uporabljajo posebna držala, ki jih namestite pred in po stenah ob kadi. Biti morajo ergonomsko oblikovana, dobro pritrjena na podlago in na ustrezni višini. Obstajajo držala, ki jih lahko privijačite na steno, in taka, ki jih pritrdite s pomočjo vakuuma. Ne glede na izvedbo pa se morate prepričati, ali so opirala res dobro pritrjena, saj so lahko vzrok za hudo nesrečo, če se odtrgajo, ko se oseba opre nanje. Če se odločite za držala na vakuum, bodite pozorni, da je površina, kjer se stika čep držala, gladka, brez robov in vzorcev. Vsakodnevno tudi preverite, ali je držalo dobro pritrjeno. Za ljudi s slabšim vidom je priporočljivo, da so držala v drugi barvi kot stena, tako da jih lažje opazijo.
Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
NOČNI POČITEK PRI LJUDEH Z DEMENCO
Na nas se je obrnila bralka, ki ima moža z napredujočo demenco. Zvečer, ko je čas za spanje, gospod kaže znake strahu, nemirnosti, ponoči se prebuja, občasno tudi pade. Prosi za nasvet, kako omiliti situacijo.
Res je, demenca včasih vso svojo moč in zobe pokaže ravno zvečer, zato je spalnica zaradi ustvarjanja dnevno-nočnega ritma in občutka varnosti izredno pomemben prostor. Ljudje z demenco resda pozabijo marsikateri dogodek iz svojega življenja, ne pozabijo pa občutka ob teh dogodkih. Zato je treba ustvariti prostor, da se v njem počuti sprejetega in varnega.