Na vprašanja o oskrbi na domu odgovarja delovna terapevtka Petra Boh
Dobro je vedetifebruar '25Nasveti
ŽIVLJENJE Z REVMATOIDNIM ARTRITISOM
Bralki so pred kratkim postavili diagnozo revmatoidni artritis. Zanima jo, kako si lahko čim bolj olajša vsakodnevno življenje in kako lahko ohrani samostojnost.
Ljudje z revmatoidnim artritisom se spopadajo s številnimi težavami, ki jih povzročajo bolečine, spremembe v sklepih in slabša gibljivost. Zato je izjemno pomembna redna telesna dejavnost, ki pomaga pri vzdrževanju motoričnih spretnosti. Svetujem vam, da si obveznosti razporedite čez ves dan, morda kar s pomočjo urnika. Aktivnosti, ki bi jih običajno izvajali stoje, naredite sede. Priporočam vam stol brez koles z nastavljivo višino, ki omogoča prilagoditev na posamezno delovno površino. Pri dvigovanju ne uporabljajte zapestja in prstov, saj pritisk povzroči bolečino. Bolje je, če se s stola dvignete s pomočjo podlakti ter vstanete z nagibom trupa naprej, da obremenite mišice nog. Pri posedanju in vstajanju s straniščne školjke vam je v pomoč nastavek, ki zviša sedežno ploskev, samostojnost pri kopanju pa vam omogoči namestitev držal ob kopalni kadi ali prhi, deska ali sedež v kopalni kadi ali toaletni stol v kabini za prhanje. Ne pozabite na namestitev protizdrsnih podlog.
Prikazan je samo večji odlomek članka. Ogled celotnih člankov je na voljo naročnikom, ki se za ogled članka v celoti lahko prijavijo tu.
Za prijavo potrebujete naročniško številko in PIN. Če ste naročnik, lahko za pridobitev številke PIN pošljete svoje podatke (ime, naslov, naročniška številka) na e-naslov evzajemnost@vzajemnost.si.
Če niste naročnik, se lahko naročite tu.