NOVICE OD VSEPOVSOD
V Hrvatinih gradijo nov dom za starejše

V Hrvatinih nad Ankaranom so začeli graditi nov objekt za institucionalno varstvo starejših, ki bo sodil pod okrilje Obalnega doma upokojencev Koper. Bivalno enoto Bellavista bosta sestavljali dve stavbi, kjer bo 24 enoposteljnih sob za oskrbo starejših oseb s kompleksnimi zdravstvenimi težavami in oseb z demenco, štiri začasne nastanitve in prostor za programe skupnostnih storitev. Gradnjo naj bi zaključili do konca marca 2026. Vrednost naložbe je ocenjena na približno 4,6 milijona evrov, tri milijone so pridobili iz državnega razpisa za sofinanciranje gradnje tovrstnih objektov, preostanek bo moral dom zagotoviti iz lastnih virov. (N. H., vizualizacija: Biro 42)
Več kvasa, več okusnih prazničnih trenutkov
Ne glede na to, ali pripravljate potico ali domači kruh, je sveži ali suhi premium Fala kvas zanesljiv partner vsake kuhinje, saj ga odlikujejo brezhibna kakovost in delovanje ter več kot stoletna tradicija. Zdaj je na voljo novo dvojno pakiranje Fala kock, ki omogoča še ugodnejši nakup te nepogrešljive sestavine za pripravo mehkega in okusnega peciva. Dvojno pakiranje kvasa bo na voljo v dneh pred veliko nočjo in nato pred večjimi prazniki v vseh bolje založenih trgovinah. Za recepte in pekovske namige obiščite spletno stran www.kruhinpotica.com.
Slovenska krasilna umetnost je živa

V Mosconovi galeriji na gradu Sevnica, kjer je urejena stalna zbirka krasilnega umetnika Ivana Razborška, je do 15. maja na ogled skupinska razstava Slovenska krasilna umetnost živi. Posvečena je stoletnici umetnikovega rojstva, na ogled je svoja raznolika dela, za katera so navdih našli v Razborškovi knjigi Slovenska krasilna umetnost, postavilo več kot štirideset ustvarjalcev z zelo različnih področij. Videti je mogoče tudi nekatera Razborškova dela, ki do zdaj še niso bila razstavljena. Svoja dela razstavljajo tudi njegovi hčerki Maja in Eva Razboršek ter njegov vnuk Benjamin Božeglav. (foto: E.R.)
Od strahu do prijateljstva s psi

Društvo za terapijo s pomočjo psov Tačke pomagačke je izdalo prvi slovenski priročnik za premagovanje strahu pred psi z naslovom Od strahu do prijateljstva. V njem so združili strokovne pristope, praktične vaje in izkušnje terapevtskih parov ter preverjene metode, kako se s strahom spopasti na varen in učinkovit način. Kot je ob predstavitvi povedala Dušanka Prelc Premate, predsednica društva Tačke pomagačke, so terapevtski psi »izjemna bitja, ki z obilo potrpežljivosti in empatije pripomorejo k izboljšanju počutja ter gradnji zaupanja pri ljudeh, ki se soočajo z različnimi strahovi«. Društvo bo letos v svoje redno delovanje vključilo tudi nov program Od strahu do prijateljstva, ki temelji na metodah iz priročnika. Program je zasnovan kot individualen in celovit pristop, ki povezuje terapevtske pse, usposobljene vodnike, starše ter po potrebi strokovnjake s področja psihologije, ki skupaj nudijo podporo pri premagovanju strahu pred psi.
Dnevi divjih špargljev
Še do 13. aprila se lahko udeležite prvega od treh posebnih kulinaričnih dogodkov, ki letos združujejo gostinske ponudnike slovenske Istre. Na Dnevih divjih špargljev lahko v kateri od dvajsetih gostiln ali restavracij v Ankaranu, Kopru, Izoli, Piranu ter Portorožu pokusite jedi iz divjih špargljev, najokusnejših poganjkov iz narave, značilnih predvsem za Istro. Ponudba je pestra, od najbolj tradicionalnih jedi, kot je fritaja s šparglji, do juh, testenin, morskih dobrot in celo sladic s šparglji.
Od družinske zgodbe do zgodovinske knjige

Pred osmimi desetletji, natančneje 25. in 26. marca 1945, so iz Bele krajine v Dalmacijo preselili 2041 ljudi, kar sta bili največja medvojna evakuacija civilistov v tem delu Evrope in največja zavezniška letalska operacija v Sloveniji. V pričakovanju sklepnih bojev so z osvobojenega ozemlja z ameriškimi dakotami evakuirali matere z otroki, bolne ter onemogle Belokranjce in Dolenjce, predstavnike novih slovenskih oblasti, partizanske aktivistke, ansambel Slovenskega narodnega gledališča ter srbske begunce iz Hrvaške. Zanje so v Kaštelih pri Splitu ustanovili t. i. slovenski zbeg, kjer so dočakali svobodo. Med evakuiranimi sta bili tudi Fančka in Danica Senica iz Črnomlja, babica in mama novinarke Ilinke Todorovski, ki se je odločila raziskati to družinsko zgodbo. Napisala je bogato dokumentirano in ilustrirano knjigo z naslovom Po zračnem mostu iz Bele krajine v Dalmacijo: evakuacija civilistov marca 1945, ki je izšla pri založbi Vojaškega muzeja Slovenske vojske. Avtorica jo bo prvič predstavila v domačem Črnomlju, in sicer 16. aprila ob 19. uri v Mestni muzejski zbirki.
Simbol za lažje navezovanje stikov

Čeprav imajo spletne aplikacije za zmenke veliko uporabnikov, število samskih ljudi narašča. Marsikatere namesto srečanja s sorodno dušo na spletu doleti razočaranje zaradi neiskrenih in zavajajočih predstavitev, prirejenih fotografij ali celo prevar. Žal pa postajamo vse bolj zaprti ali celo prestrašeni, da bi pristopili do nekoga v resničnem življenju. Takšne izkušnje ima tudi Nataša Gradišek, ki je po ločitvi pri petdesetih letih preživljala težke čase. Prišla je na zamisel, da bi ljudje, ki so odprti za novo partnerstvo ali iščejo le prijateljstvo, lažje navezali stik, če bi nosili prepoznaven simbol. Z oblikovalko Majo Kaiser sta si zamislili majhne in diskretne črno-bele simbole, ki jih lahko nosite kot broško, nalepko na telefonu, avtomobilu, skiroju, obesek na ključih, torbici, zadrgi ali celo na ovratnici za kužke. In ko srečate nekoga, ki ima enak simbol, kar se lahko zgodi kjer koli, na primer v trgovini, knjižnici, na sprehodu, v telovadnici, lokalu, se bosta vsaj nasmehnila drug drugemu, najverjetneje pa lažje začela pogovor. Idejo širi s sloganom Duo with me – ''Duo'' z mano, komplet simbolov je na voljo na spletni strani: https://duomoovement.com/. Nataša Gradišek si želi, da bi ideja dobila veliko somišljenikov in bi prerasla v globalno gibanje vseh generacij, ki vrača pomen spontanim in pristnim srečanjem v živo.
Poziv k odgovornemu ravnanju pri pitju alkohola
Najmanj deset odstotkov Slovencev čuti stisko in trpljenje zaradi alkohola - zaradi skrhanih odnosov, nasilja, bolezni ali posledic prometnih nesreč. Alkohol pomembno vpliva na več kot 200 bolezenskih stanj, povečuje tveganja za nastanek rakavih obolenj in uničuje številne odnose in družinske vezi. Kratkoročne posledice pitja, ki se jih manj zavedamo so: slabši imunski sistem, težave s spanjem, nižja raven energije, negativno razpoloženje in večja dovzetnost za konflikte. Zaskrbljujoče pa so raziskave, ki kažejo, da se otroci v Sloveniji s pitjem alkohola srečajo zelo zgodaj, kar 21 odstotkov 11-letnikov je namreč že pilo alkohol, poudarjajo na ministrstvu za zdravje. V javni agenciji za varnost prometa pa pravijo, da je alkohol ključen dejavnik tveganja za prometne nesreče, verjetnost nesreče je pri alkoholiziranem vozniku od tri do šestkrat večja kot pri treznem vozniku. Posamezniki, ki se odločijo za zmanjšanje ali opustitev pitja alkohola lahko dobijo podporo v centrih za krepitev zdravja, ki delujejo znotraj vseh zdravstvenih domov, izvajajo brezplačna svetovanja in delavnice za opuščanje tveganega in škodljivega pitja alkohola. Na spletni strani: https://sopa.si/ lahko preverite ali morda pijete preveč in se s svetovalcem (anonimno) pogovorite o možnosti opuščanja tveganega ali škodljivega pitja alkohola. Do 20. aprila se še lahko priključite k preventivni akciji 40 dni brez alkohola, ki že dvajsetič poteka pod okriljem Slovenske karitas in vabi k odgovornemu ravnanju pri pitju alkohola, skrbi drug za drugega in boljšim izbiram, ki bogatijo in ne uničujejo življenj.