Sprememb se ne smemo bati, saj prinašajo večjo varnost v starosti
NAŠ POGOVOR
Zakon o dolgotrajni oskrbi se postopno uveljavlja –z glavnimi novostmi od 1. julija naprej – in zagotavlja, da bodo ljudje z enakimi potrebami imeli enake pravice, zatrjuje minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac. Ob tem dodaja, da gre pravzaprav za nov steber socialne države. »Dolgotrajna oskrba je nova samostojna pravica, ki bo izboljšala življenje mnogih ljudi – tako tistih, ki potrebujejo pomoč, kot njihovih svojcev. Ne ustrašimo se teh sprememb, saj jih nujno potrebujemo, le tako lahko zagotovimo pogoje za dostojno starost vseh nas.«
-
ZDRAVJE
Vsak drugi odrasli prebivalec Slovenije ima težave z iskanjem, razumevanjem in uporabo informacij o zdravju v vsakdanjem življenju, je pokazala raziskava o zdravstveni pismenosti, ki jo je leta 2020 izpeljal Nacionalni inštitut za javno zdravje.
Da smo zdravstveno pismeni, pomeni, da znamo poiskati informacije o zdravju in zdravstvenem sistemu, jih razumemo in po presoji uporabimo; da v primeru bolezni razumemo navodila zdravnika in jim sledimo; da poznamo nezdrave navade in vemo, kako jih opustiti ter da poznamo načine za ohranjanje ali izboljšanje zdravja.
Ali lahko upokojenci najamejo kredit?
POISKALI SMO ODGOVOR
Poklicala nas je bralka, ki razmišlja, da bi najela posojilo pri eni od slovenskih bank. Ko je to omenila na prijateljskem druženju, se je razvnela burna debata, saj dve prijateljici trdita, da upokojenci sploh ne morejo dobiti kredita. Zanima jo, ali je to res.
Nemalo upokojencev najema posojila, nekateri želijo na ta način premostiti trenutne finančne težave, drugi potrebujejo denar za večje izdatke, na primer za nakup kurjave, obnovo strehe, nakup avtomobila ipd., ali si želijo privoščiti bolj luksuzne počitnice, nekateri pa na ta način pomagajo sinu ali hčeri, če nimata stalne zaposlitve ali nista kreditno sposobna.
-
KULTURA
Maja Haderlap: Ženske v temi
Po izvrstnem Angelu pozabe o usodah koroških Slovencev med drugo svetovno vojno in po njej se pisateljica tudi v drugem romanu navezuje na iskanje družbene, kulturne in jezikovne identitete v sodobni družbi; o tišini in krivdi, a tudi o znova najdenih bližinah. Tokrat so v ospredju zgodbe treh generacij žensk, ki se gibljejo med travmatičnimi otroškimi izkušnjami, nerešenimi družinskimi konflikti in katoliškimi dogmami. Ob iskanju svojega mesta v družbi vsaka v svojem času trči ob enake ovire. (Založba Goga, 27,90 evra)
-
ZDRAVJE
Možganska kap je drugi vzrok smrtnosti tako pri nas kot po svetu. Napovedi so skrb vzbujajoče: vsak četrti Zemljan, starejši od 25 let, naj bi jo utrpel v svojem življenju. Do leta 2040 se bo število obolelih povečalo za 35 odstotkov, in to kljub vse večji ozaveščenosti.
Tako napovedujejo strokovnjaki, ki poznajo tudi vzroke. Previsok sistolični (zgornji) krvni tlak, debelost, povišane vrednosti maščob in sladkorja v krvi so krivi za več kot 70 odstotkov kapi. Ali povedano drugače: največ kapi nastane zaradi nezdravega vedenja, za katero je značilno premalo telesne aktivnosti, slaba prehrana in kajenje. Med drugimi vzroki so še onesnaženost zraka in izpostavljenost svincu, pomanjkanje spanja ter velike in dolgotrajne delovne obremenitve.
-
Pravilna uporaba inhalatorjev je nujna
Astma je ena najpogostejših kroničnih nenalezljivih bolezni, ki jo uspešno obvladujemo le s pravilnim zdravljenjem. Učinkovita so inhalacijska zdravila, zlasti tista, ki vsebujejo kortikosteroide, saj zavirajo osnovno vnetje dihalnih poti ter zmanjšujejo tveganje za akutna poslabšanja bolezni. Vendar pa raziskave kažejo, da jih večina bolnikov uporablja nepravilno, kar bistveno zmanjša učinkovitost zdravljenja. Svetovna iniciativa za astmo (GINA) zato poziva zdravstvene delavce, da bolnike poučijo o pravilni uporabi teh zdravil, nujna sta pravočasno, natančno in posamezniku prilagojeno izobraževanje ter preverjanje, ali bolnik res dobro pozna inhalacijsko terapijo.
-
Dobro počutjejunij '25Prehrana
PREHRANA
Marsikateri pri nakupih hrane že uporabljajo brezplačno aplikacijo VešKajJeš. S preprostim klikom na črtno kodo živila se namreč na zaslonu telefona takoj pokažejo podatki o sestavi živila in tako je odločitev o nakupu lažja.
S pomočjo prehranskega semaforja takoj izvemo, kako zdravo je živilo, ali vsebuje sladila in kofein, koliko vsebuje soli, sladkorja, maščob, in druge informacije. Nižje vrednosti hranil so obarvane zeleno, srednje oranžno, visoke pa rdeče, kar je znak, naj tega živila ne uživamo pogosto in čim manj.
Včasih je treba biti tudi malo korajžen
NAŠ POGOVOR
Predlog reforme pokojninskega in invalidskega sistema, ki so ga v začetku aprila podpisali socialni partnerji, zagotovo ni idealen, vendar tudi ni slab, meni predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Lidija Jerkič. »Spremembe bodo postopne, večinoma jih bodo občutili tisti, ki se bodo upokojevali čez nekaj let. Viša se odmerni odstotek, pogoj za pridobitev starostne pokojnine ostaja 40 let, kar je dobro. Vsekakor nam je všeč sistemska ureditev zimskega in letnega dodatka, ki zadeva že sedanje upokojence,« še dodaja dolgoletna sindikalistka, s katero smo se pogovarjali dva meseca prej, preden bo funkcijo predsednice največje sindikalne centrale predala svojemu nasledniku.
-
Kje stoji ta kip?
Odgovor pošljite na dopisnici do 17. maja 2025 na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Slikovna uganka«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si.
Izžrebancu bomo podarili majico Vzajemnosti.
Odgovor iz aprilske številke: Obeležje označuje tromejo med Slovenijo, Avstrijo in Italijo na vrhu Peči (1508 m).
Nagrado prejme: Božena Stibilj, Ljubljana