Ideje sledijo meni, ne jaz njim
Spoznajte jih
»Če ne spoštujemo preteklosti, si tudi spokojne sedanjosti in prihodnosti ne zaslužimo. Zato je prav, da se spominjamo svojih prednikov, raziskujemo njihova življenja in izvemo čim več o njih,« je prepričana Vlasta Cah Žerovnik, ki je pred kratkim izdala medgeneracijski roman o svoji družini. Tudi zato, da bi prek svojih prednic še bolje spoznala sebe.
Oblikovalka, novinarka in publicistka, ki sodeluje tudi z Vzajemnostjo, je prepričana, da lahko iz izkušenj prednikov, ne glede na to, ali so bili dobri ali slabi, črpamo navdih za naš danes in jutri ter za jutri naših otrok. »Pri tem je treba upoštevati tudi negativne lastnosti, saj ni bilo kar vse idealno, še zdaleč ne. V rodbinah se dogaja marsikaj: spori, podtikanja, grde stvari. Sicer sem nepopravljiva optimistka, vendar ne maram govorjenja o tem, da moramo misliti samo pozitivno. Dajte no, v življenju se vendar zgodi marsikaj. Vsaka družina ima kako skrivnost, ki slej ko prej pride na dan. Prav je, da jih poznamo, da se iz njih česa naučimo.«
-
Ali poznate svetovno popotnico, ki se je naposled ustalila v svojem rojstnem kraju?
Odgovor pošljite do 16. marca na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Slikovna uganka«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si.
Med prispelimi odgovori bomo izžrebali nekoga, ki bo prejel majico Vzajemnosti.
Odgovor iz februarske številke: Pred športno dvorano Brinje v Grosuplju stoji obeležje v čast nekdanjemu telovadcu in olimpijcu Miroslavu Cerarju.
-
Kje se je 27. marca 1713 začel zadnji od velikih kmečkih uporov na Slovenskem?
Odgovor pošljite do 16. marca na dopisnici (vrednost B) na naslov: Vzajemnost, p. p. 134, 1001 Ljubljana, s pripisom »Miselni oreh«, ali izpolnite obrazec na www.vzajemnost.si.
Izžrebancu bomo podarili majico Vzajemnosti.
Rešitev iz februarske številke: Arhitekt Edvard Ravnikar je med drugim zasnoval tudi urbanistični načrt mesta Nova Gorica.
Nagrado prejme: Jože Kos, Ribnica.
Generacija+ se je našla v umetnosti
Spoznajte jih
KUD Pirniče je ljubiteljsko kulturno društvo, ki letos praznuje 90. obletnico obstoja. V domu krajanov imajo svoje prostore štiri gledališke in dve lutkovni sekciji, poleg teh pa še sekcija za uporabno umetnost ter multimedijska, glasbena, fotografska, literarna, filmska in likovna sekcija, ki ji bomo tokrat posvetili več pozornosti.
Deset članic in članov iz okolice Medvod se redno srečuje ob sredah, vsi so ljubiteljski slikarji, zadovoljni, ker so našli prijeten konjiček. Ker so vsi v tretjem življenjskem obdobju, so si nadeli ime Generacija+. Ustvarjajo pod mentorstvom Andreja Militarova, radi raziskujejo in se kaj novega naučijo, druženje jim krepi razpoloženje in zdravje. Pravijo, da slikajo za dušo, a na skupinskih ali individualnih razstavah ali ob drugih priložnostih svoja dela radi pokažejo tudi drugim. Tako že četrto leto urejajo Malo galerijo, kot so poimenovali priložnostno razstavišče v oknih na pročelju Doma krajanov v Zgornjih Pirničah. V izložbah namreč vsak mesec razstavljajo svoje izdelke oziroma jih okrasijo ob različnih praznikih – in tako dajejo tudi mimoidočim možnost, da si ogledajo in občudujejo njihove izdelke.
-
Ambasadorji zdravja
Za ohranjanje zdravja lahko z zdravim načinom življenja veliko naredimo sami, je osnovno sporočilo nacionalne kampanje, ki jo je začelo ministrstvo za zdravje. Poimenovali so jo Ambasadorji zdravja in z njo želijo ozaveščati zlasti o pomenu duševnega zdravja in načinih, kako ga krepiti, o dejavnikih tveganja ter o tem, kdaj je treba poiskati pomoč in kje je na voljo. K sodelovanju so povabili znane osebnosti s področja športa, kulture in digitalnih medijev, ki bodo s pozitivnimi sporočili in svojim zgledom spodbujali skrb za lastno zdravje, pripomogli k preprečevanju porabe alkohola in tobaka med mladimi, destigmatizaciji težav v duševnem zdravju ter ozaveščanju o demenci in preventivi proti rakavim obolenjem. Prvi ambasadorji zdravja so igralka Tina Gorenjak, glasbenik Challe Salle in televizijska voditeljica Melani Mekicar.
-
Aktualno
Občasno delo upokojencev
Bralec Bojan se je obrnil na naše uredništvo z vprašanjem, kje bi lahko še dodatno zaslužil. Upokojen je tretje leto, dokaj zdrav, doma mu je dolgčas, tudi kakšen dodaten evro bi mu prišel prav, saj pokojnina ni ravno visoka. Skrbi pa ga, da bi dodaten zaslužek vplival na pokojnino.
Pomoč upokojencev zadnje čase pogosto iščejo v gostinskih in turističnih podjetjih, klicnih centrih, vse bolj iskana je njihova pomoč pri prodaji, družabništvu ali oskrbi starejših.
Varne meje pri pitju alkohola ni
Alkohol vpliva na številna področja našega življenja in s tem celotne družbe: duševno in telesno zdravje, zastrupitve, poškodbe, prometne nesreče, samomore, nasilje... Prekomerno uživanje alkohola je tudi eden izmed večjih dejavnikov tveganja za nastanek raka, zlasti glave in vratu ter dojk in jeter, o čemer pa v javnosti premalo govorimo.
Poleg tobaka je alkohol drugi in zelo pogosto sočasen vzrok za nastanek raka v ustih, jeziku, nebu, žrelu, nosni votlini, srednjem ušesu, obnosnih sinusih in grlu. Vsako leto zboli 470 in umre več kot 200 ljudi, podatki iz Registra raka pa kažejo, da največ bolnikov živi na severovzhodnem delu države. Polovica tovrstnih rakov nastane v ustni votlini in jih odkrijejo zobozdravniki, zato so zelo pomembni redni zobozdravniški pregledi. Zgodaj odkrit rak glave in vratu je lahko ozdravljiv, v vsakem primeru pa je njegovo zdravljenje krajše in manj naporno in predvsem za bolnike pomeni boljšo kakovost življenja.
-
Razširjeno primerjanje cen hrane
Kmetijsko ministrstvo je nadgradilo projekt spremljanja cen prehranskih izdelkov s spletnim popisom. Portal www.primerjaj-cene.si potrošnikom omogoča primerjavo med več kot 17.000 različnimi živilskimi izdelki, razvrščeni so v 19 kategorij in ne vključujejo alkoholnih pijač in pripravljenih jedi. Tako lahko potrošniki vsak dan sproti spremljamo in primerjamo cene živilskih in kmetijskih izdelkov v štirih izbranih spletnih trgovinah: Tuš, Spar, Mercator in Jager. Vsakih 14 dni pa bodo objavljeni rezultati fizičnih popisov pri šestih največjih trgovcih (Eurospin, Lidl, Hofer, Mercator, Spar in Tuš), ki sicer potekajo že od lanskega septembra. Izdelke lahko primerjamo glede na ceno, blagovno znamko, znake kakovosti ter druge oznake. Za lažje iskanje so že pripravljene štiri kategorije, in sicer košarica 15 osnovnih živil, nabor sadja in zelenjave, na novo sta dodana nabor tradicionalnih in nabor vegetarijanskih živil.
-
Aktualno
Na socialne delavce se najpogosteje obrnemo, ko se znajdemo v socialni ali finančni stiski, ko imamo težave zaradi zrahljanih partnerskih in družinskih odnosov. Z njimi se srečamo na centrih za socialno delo, šolah, v bolnišnicah, domovih starejših občanov, varstveno-delovnih centrih, pri storitvah pomoči na domu in še marsikje, kjer poskušajo zagotoviti ustrezno pomoč.
S katerimi težavami pa se srečujejo zaposleni v socialnem varstvu, smo se pogovarjali z Bredo Božnik, predsednico Socialne zbornice Slovenije, strokovnega združenja na področju socialnega varstva, ki po njenih besedah deluje kot branik socialne stroke, strokovnih vsebin in posledično tudi uporabnikov.