Bonton, dober dan
ANKETA

Ali smo še pozorni do drugih, strpni in spoštljivi?
Bojana Košnik Čuk, strokovnjakinja za kulturo vedenja in protokol, Ljubljana: »V večstanovanjski hiši sta osnova lepega vedenja pozdravljanje in prijazna beseda ob srečanjih. Ob smrti izrazimo sožalje, se nekaj dni izogibamo zabavam, izobesimo črno zastavo. Ob rojstvu otroka čestitamo staršem in pokažemo razumevanje za dojenčkov jok. Bolnemu sosedu ponudimo pomoč pri nakupih ali opravkih, izogibamo se hrupu, ki bi ga motil. Ob vselitvi ali odhodu je vljudno, da se predstavimo ali poslovimo.«

Lidija Jerkič, pravnica in sindikalistka, kandidatka za Janino Slovenko leta 2024: »Ne poznam posebnih pravil glede obnašanja lastnikov domačih ljubljenčkov. Mislim pa, da moramo biti strpni in spoštljivi do drugih, če se hočemo vključiti v družbo. Imela sem labradorko Ajšo. Zame je bila najboljša psička na svetu. Nikoli nismo imeli težav s sosedi v bloku. Polovica jih je imela psa in smo vedeli, kako je treba biti razumevajoč in skrben do drugih in do svojega ljubljenčka.«

Sonja Herič, učiteljica razrednega pouka, Dragomer: »V šolstvu delam že zelo dolgo, saj sem tik pred upokojitvijo. Zato že desetletja sledim spremembam v odnosih, vedenju in razvoju šolskega vzdušja na več nivojih. V zadnjem času se vse zelo spreminja v izpostavljanje individualizma, v skrb le zase in nič za sošolca ali sodelavca. Na razredni stopnji učence naučimo pozdravljati, a starejši ko so, manj so vljudni. Težko rečejo hvala, prosim, dober dan.«

Bojana Dragoš, profesorica angleščine in francoščine, Grosuplje: »Po epidemiji covida, ki nas je osamila, smo se naučili strpnosti. To se odraža povsod – v uradih, trgovinah, restavracijah. Celo na sprehodih srečaš ljudi, ki ti namenijo lepo besedo. Mladi se sicer najraje pogovarjajo po telefonu s kratkimi povedmi v slengu ali v angleščini. So pa tudi takšni mladi, ki si želijo pristnega pogovora in radi poklepetajo s tabo, kar je dobrodošlo.«

Klara Zadnikar, voznica LPP, Šentjur pri Celju: »Pohvalila bi mlade, ki vstopajo na avtobus št. 14 v Rožni dolini, kjer je študentsko naselje. Mnogi pozdravijo ob vstopu, kar kaže na dober medčloveški odnos. Ljubljanski potniški promet pripravlja kratke filme o bontonu na avtobusih, in to prinaša dobre rezultate. Občasno me razveseli kakšen starejši potnik s komplimentom: O, naša šoferka, danes se bomo lepo vozili! Očitno imamo ženske boljši občutek za zaviranje in pospeševanje, a nas je med 420 vozniki le 18.«

Urška Derganc Petric, univ. dipl. pravnica, notarska namestnica pri notarju Blažu Hrovatinu, Ljubljana: »Od sodelavcev pričakujem prijaznost, iskrenost, medsebojno pomoč in spoštovanje. Trudimo se, da se v ekipi vsi dobro počutimo in si zaupamo, si delimo znanje in se strokovno dopolnjujemo. Dober šef pazi, da je v kolektivu dobro vzdušje in da zaposleni niso preobremenjeni z delom. Do strank moramo biti poslovni, prijazni in tudi sočutni; po najboljših močeh se trudimo, da bi jim pomagali.«

Sonja Repnik, upokojena referentka v komerciali, Bevke: »Kot dolgoletna pohodnica in planinska vodnica vem, kako pomembna sta odnos do narave in upoštevanje pravil obnašanja. Ne odmetavamo odpadkov, vedno jih odnesemo s seboj v dolino. Rastline in živali samo opazujemo, cvetja ne trgamo in ne teptamo, ne motimo živali s hrupom. Običajno se planinci pozdravljamo, ob srečanju na ozki stezi damo prednost hitrejšim, obzirni smo do počasnejših. Če kdo potrebuje pomoč, pomagamo po svojih močeh.«

Angelca Butenko, upokojenka, Ljubljana: »Do primernega oblačenja na kulturnih prireditvah je treba imeti spoštljiv odnos. Dvorane so sicer polne, lepo oblečenih obiskovalcev pa je vse manj. Jaz se za takšne dogodke oblečem v kaj bolj svečanega. Zadnje čase so tudi starejši v bolj vsakdanjih oblačilih, in to mi ni všeč. Mladi so pogosto v majicah in raztrganih kavbojkah, kar je zelo neprimerno. Sproščenost sodi v prosti čas, ne v gledališče.«