Prva Srčkova pot na Bistriškem
Ilirska Bistrica - Koronarno društvo Ilirska Bistrica, ki so ga ustanovili pred letom dni, je ob letošnjem dnevu srca na Črnih njivah uradno odprlo novo, 4700 metrov dolgo krožno pešpot, ki so jo poimenovali Srčkova pot. Trak je prerezala ena najstarejših rednih telovadk, 80-letna Marija Jursinovič iz Zajelšja. Pot je predstavljena na pregledni tabli na steni brunarice Črne njive, trasa pa je označena z ličnimi usmerjevalnimi napisi, da nepoznavalci gozdnih poti tega dela Snežniškega pogorja ne bi zašli.
-
Okonina - Članice društva podeželskih žena Toplica iz Okonine se pod vodstvom in mentorstvom predsednice Margarete Atelšek družijo že enajsto leto.
Združuje jih želja po izpopolnjevanju v ustvarjanju ročnih del ter v kulinaričnih spretnostih, rade pa se udeležujejo tudi pohodov in izletov. Prve dni v oktobru so se odpeljale proti Idriji. V Škofji Loki so si ogledale staro mestno jedro in nadaljevale pot proti bolnišnici Franja v Cerknem. Zatem so si v Idriji ogledale Antonijev rov rudnika živega srebra, v mestnem muzeju na gradu Gewerkenegg so se seznanile z zgodovino rudarjenja in si ogledale razstavo idrijske čipke. Na ogledu vojnega muzeja, ki je last ljubiteljskega zbiratelja Slavka Moravca pa so s pomočjo predmetov, uniform,orožja ter bolniške sobe partizanske bolnišnice Pavla spoznavale zgodovino obeh vojn na tem območju. -
Starše - Člani društva upokojencev Starše pri Mariboru imajo v svojih vrstah tudi zelo uspešne kegljačice in kegljače s kroglo na vrvici (rusko kegljanje). Letos so bili organizatorji prvega državnega prvenstva, na katerem je sodelovalo 9 moških in 8 ženskih ekip ter 85 tekmovalcev iz osmih pokrajinskih zvez. Tekmovanje je potekalo po dvokrožnem sistemu, med odmori pa so se tekmovalci pomerili še v zabavnem tekmovanju v pikadu in metanju krogov. Med ženskimi ekipami je prvo mesto zasedla ekipa DU Limbuš-Pekre, domačinke so bile odlične druge, pri moških pa je prvo mesto osvojilo DU Duplek.
Zmagoslavje balinark iz Topolšice
Topolšica - Ženska balinarska ekipa Društva upokojencev Šoštanj, pododbor Topolšica, je na državnem prvenstvu v Kranju osvojila 1. mesto. Na prvenstvu je sodelovalo osemnajst ženskih ekip. Topolščanke so že na spomladanskem tekmovanju v Velenju osvojile prvo mesto in so že tri leta zapored prve na regijskih tekmovanjih. Vztrajne tekmovalke vadijo dvakrat na teden, sicer pa se udeležujejo tudi lige upokojencev v mešanih ekipah.
-
Novo mesto - Medobčinsko društvo invalidov Novo mesto je na območno ekipno tekmovanje v šahu povabilo enajst sorodnih društev, a se je tekmovanja udeležilo le pet ekip. Zmagala je ekipa DI iz Sevnice, sledile pa so ji ekipe iz Brežic, Novega mesta, Ribnice in Domžal.
Na igrah posebnih zavodov tudi upokojenci
Lukavci - V Sloveniji deluje 5 posebnih socialno-varstvenih zavodov, v katerih živijo ljudje s posebnimi potrebami. Eden izmed njih je tudi Dom Lukavci, ki je bil letos organizator športnih iger. Sodelovalo je 55 udeležencev iz 3 zavodov, ki so tekmovali v namiznem tenisu, balinanju, streljanju s fračo, vlečenju vrvi in metanju na koš. Poleg varovancev domov so se letos iger prvič udeležili tudi stanovalci Doma upokojencev iz Sevnice, ki so srečanje izkoristili za kratko, vendar zanimivo potepanje po Pomurju. Bili so navdušeni nad naravnimi lepotami in gostoljubnostjo Prekmurcev. Osnovni namen srečanja niso bili športni rezultati, pač pa spletanje prijateljskih vezi in druženje, ki so ga v Lukavcih sklenili s pogostitvijo in zabavo s plesom.
-
Matke - V septembru so v Savinjski dolini končali obiranje hmelja. Čeprav hmelj ni več zeleno zlato, kot so svoj čas rekli tej rastlini, pa je marsikdo tudi na svojem vrtu posadil kako korenino hmelja. Eden takih je upokojenec Ivan Pinter iz Matk, ki se vsako leto veseli svojega pridelka na eni hmeljevki. Letos se je odločil, da bo spomin na nekdanje čase delil z otroki, da bodo spoznali, kako so hmelj obirali nekoč. Dejstvo je, da so zadnje dneve šolskih počitnic otroci večinoma preživeli ob obiranju hmelja, z zaslužkom pa so si potem...
Diamantna poroka Marije in Ota
Sredi avgusta je minilo 65 let od dneva poroke 20-letne Marije (Marice) Pogačnik iz Stare vasi pri Krškem in 24-letnega Otilija (Ota) Pičulina iz Stražišča. Ducat Pičulinov, ki zdaj sestavlja pet njihovih rodov v Kranju, je prepričanih, da je takratni matičar uporabil dobro dreto in krepko lepilo. Otilijev oče je z družino pred fašisti iz Bukovice pri Gorici prebegnil v Vodice pri Ljubljani k opekarju Tavčarju, nato pa postavil svojo opekarno Na hribcih pri Stražišču. Oto je Marijo, ki je živela pri teti v Kranju, srečal 1946. leta v kinu Storžič in takoj je med njima preskočila iskrica. Marica je vsa delovna leta nabrala v Iskri. Tudi Oto je bil v Iskri vodja oddelka za družbene dejavnosti, upravnik zavoda za socialno zavarovanje v Kranju in nato direktor velike restavracije Iskra. Zaradi njegove velike družbene aktivnosti je bila Marica veliko sama s sinovoma Borutom in Miranom. Zdaj zakonca skrbita za lep dom, Oto pa še posebej za skrbno urejen vrt.
Justina Kosmač je praznovala stoletnico
Drugega oktobra je Justina Kosmač, po domače Vrbanova Justina praznovala svoj stoti rojstni dan. Rodila se je v številni družini v Mošeniku. Že v rani mladosti je trdo delala na kmetiji, kasneje v sestrini gostilni in v zagorskem premogovniku, kjer je ostala do upokojitve.
Rodila je tri otroke, pri enem od sinov v Zagorju tudi živi. Ima tudi devet vnukov (z njimi je na fotografiji), dvaindvajset pravnukov in prapravnuka. Zdravje ji kar dobro služi in je stoti jubilej praznovala v družbi družinskih članov, številnih nečakinj in nečakov, pridružili pa so se jim je tudi zagorski župan in predstavniki upokojenskega društva.