Poseganje v neto pokojnine je neustavno
Zveza društev upokojencev Slovenije (Zdus) je skupaj s Sindikatom upokojencev Slovenije (SUS) opozorila na probleme, ki tarejo slovenske upokojence.
Kot je na novinarsko konferenci dejala predsednica Zdus Zdenka Jan, se mnogim starejšim v naši družbi ne godi dobro. Koalicijski dogovor starejših ne upošteva, zatika se že pri zagotavljanju osnovnih pravic zapisanih v ustavi. Zato je ponovno poudarila, da se zavzemajo za ustanovitev urada za starejše ali pa vsaj zagovornika starejših.
Rosvita Svenšek, predsednica Komisije za zdravstveno in socialno varstvo pri Zdusu, je poudarila nestrinjanje z določbami zakona za dolgotrajno oskrbo, ki predvideva, da bi upokojenci od julija 2025 plačevali obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo od neto pokojnin, delodajalci in delojemalci pa od bruto plač. Poseganje v neto izplačane pokojnine, kot ga določa sistemski zakon, v Zdusu vidijo kot vdor v pokojninski sistem. Če vlada določila ne bo spremenila bodo sprožili ustavni spor, je dodala. Povedala je še, da so ministrstvu za zdravje posredovali številne pripombe na zakon o zdravstveni dejavnosti. Zlasti se ne strinjajo s tem, da se lahko zdravstvene storitve izvajajo tudi na tržni način, kar odpira vrata privatizaciji. Prepričani so, da morajo za vse izvajalce, tudi koncesionarje, veljati isti kriteriji in da je treba krepiti javnozdravstveno mrežo.
Prav tako se ne strinjajo z izplačevanjem izplačevanju letnega dodatka v petih višinah. Kot je dejal podpredsednik Zdusa Stanko Kranvogel že deset let pozivajo k izplačevanju letnega dodatka v dveh razredih, poleg tega bi morali biti zneski za leto 2025 višji. Najbolj pravično bi bilo, da bi tudi upokojenci dobili take zneske kot zaposleni za regres, je poudaril. Aleš Golja, predstavnik Sindikata upokojencev Slovenije je ob tem dejal, da se v sindikatu strinjajo, naj bi dodatek v letu 2025 izplačali v dveh višinah, sicer pa se zavzemajo za ukinitev letnega dodatka in uvedbo 13. pokojnine.
V Zdusu niso zadovoljni niti s predlaganimi izhodišči za pokojninsko reformo, ki predvidevajo, da bi pri usklajevanju pokojnin postopno vse bolj upoštevali rast cen življenjskih potrebščin in vse manj rast plač, dokler ne bi leta 2033 dosegli razmerja 80 / 20. Zdaj je v 60 odstotkih upoštevana rast plač in v 40 odstotkih rast cen življenjskih potrebščin. Na ta način bi se v desetih letih pokojnine znižale za vsaj 10 odstotkov, je povedal mag. Ivan Robnik, član Komisije za pokojninske in invalidske zadeve.
Poleg tega Zdus predlaga tudi spremembo predpisa v zvezi z delom po upokojitvi, in sicer, da upokojenec, ki po upokojitvi še dela, prejema polno pokojnino. Kot je omenil Črt Kanoni, predstavnik za odnose z javnostmi Zdusa, je težava tudi v tem, da so občasna ali honorarna dela (kot so svetovanje, mentorstvo, prodaja lastnih izdelkov, vlaganje v delnice, obveznice ali nepremičnine in oddajanje prostorov) pretirano obdavčena. Omenil je še težave, ki jih imajo v manjših krajih zaradi zapiranja poštnih uradov, zdravstvenih ambulant, trgovin, bančnih izpostav. Še posebej so zaradi tega prikrajšani starejši občani v nekaterih predelih Pomurja, Kozjanskega, in Severno primorske regije.