-
Pestri paleti že znanih in med igralci iger na srečo priljubljenih srečk Športne loterije se je na trgu pridružila nova VROČA srečka. Na srečki je igralno polje prekrito s premazom, ki ga je treba odstraniti. Če odkrijete tri enake zneske, prejmete dobitek v enkratni vrednosti teh zneskov. Če pa pod premazom poleg treh enakih zneskov odkrijete še znak VRAGEC, se vam dobitek v enkratni vrednosti denarnih zneskov podvoji. V seriji je petsto tisoč srečk, vsaka stane en evro, glavni dobitek pa je deset tisoč evrov. V skladu pa je za 285.000 evrov denarnih dobitkov.
-
Osrednja slovesnost, ki jo bo neposredno prenašala TV Slovenija, bo v nedeljo, 24. marca, v tolminskem šolskem centru. Drugi vrh praznovanja pa bo 8. septembra, ko bo na Mestnem trgu koncert Simfoničnega orkestra RTV Slovenija z zbori in solisti pod vodstvom Marka Muniha. Ob tem dogodku so že izšli trije zbirateljski dvokovinski kovanci (100 evrov, 30 evrov in 3 evre), 22. marca pa bo Pošta Slovenije izdala priložnostno znamko o »tminskem puntu«.
-
Kulturno-umetniško izobraževalno društvo Lična hiša Ajdovščina pa razpisuje javni natečaj za izbor najlepšega velikonočnega pirha 2013. Pirhe sprejemajo na Prešernovi 7 a od 11. do 23. marca, odprtje razstave s podelitvijo nagrad pa bo na cvetno nedeljo, 24. marca, ob 16. uri. Informacije: 05 3681929, 031 60077.
-
Na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani bo od 21. do 23. marca 8. Mednarodni sejem zbirateljstva. Na prireditvi se srečujejo evropski zbiratelji in trgovci, ki hranijo in prodajajo dragocene zbirke s področij filatelije, numizmatike, kartofilije, militarije, antikvitet, gramofonskih plošč in zgoščenk, stripov, figuric (Kinder, Pez, Lego), mineralov, fosilov, dragih kamnov ter različnih drugih drobnih zbirk. V četrtek bo sejem odprt od 12. do18. ure, v petek in soboto pa od 9. do 18. ure.
Tehniški muzej vabi upokojence
Vstopnina za upokojence znaša 3 evre, po ogledu jim bodo v Gostilni Bistra ob naročilu malice ali kosila postregli z brezplačno kavo ali jabolčnim sokom. V Muzeju pošte in telekomunikacij v Polhovem Gradcu pa upokojencem vsak petek nudijo znižano vstopnico (1,60 evra ), 10-odstotni popust v muzejski trgovini in ob 11. uri brezplačno vodstvo po zbirkah iz zgodovine pošte in telefonije ter zgodovine Polhograjske graščine. Informacije na www.tms.si
-
Pravica do vode Šele takrat, ko določene dobrine nimaš, se v resnici zaveš, kako pomembna je. Tako imajo tisti, ki vedo, kako je biti lačen, praviloma zelo spoštljiv odnos do hrane. Tudi z vodo je tako. Pri nas si sicer težko predstavljamo, kaj bi se zgodilo, če vi vodni viri presahnili, vendar nas je lanska suša opozorila, kako pomembna je voda. Brez nje preprosto ni življenja. Morda je prav dragocenost te dobrine razlog, da si jo skuša prilastiti kapital.
Nova oskrbovana stanovanja in dom za starejše
V Kopru, na lepi lokaciji na Olmu so 13. februarja slavnostno izročili svojemu namenu nov, sodoben dom za starejše občane in sosednjo stavbo z oskrbovanimi stanovanji. Dom je z občinsko pomočjo (prispevala je komunalno opremljeno zemljišče) kot svojo podružnico zgradil Dom upokojencev Ptuj. Poleg doma pa sta z enakim prispevkom občine Javni stanovanjski sklad MOK in Nepremičninski sklad pokojninskega in invalidskega zavarovanja (NS PIZ) zgradila stavbo s 30 oskrbovanimi stanovanji.
-
Na območju Ljubljane, Domžal in Celja je zaživel projekt SIPA – sistem pomoči na domu, ki je povezal uporabnike, ki potrebujejo pomoč, in izvajalce, ki težko najdejo zaposlitev, to pa so dolgotrajno brezposelni, starejši, manj izobražene ženske ter prve iskalke zaposlitve. Trenutno je zaposlenih pet strokovnih delavcev in 11 izvajalk, ki so jih primerno usposobili za njihovo delo. Starejši ljudje ali invalidi ter njihovi svojci se lahko dogovorijo za različne storitve: pomoč pri vsakodnevnih opravilih (pri hranjenju, umivanju, oblačenju);...
ZPS svetuje: Naj hrana ne konča v smeteh
Po podatkih Evropske komisije v državah EU vsako leto konča v smeteh kar 180 kilogramov živilskih odpadkov na prebivalca. Skoraj polovico jih odvržejo gospodinjstva, čeprav bi lahko veliko teh živil koristno porabili. Slovenci navajajo, da živila najpogosteje zavržejo zato, ker jim je potekel rok uporabe ali pa so se pokvarila. V smeteh ali med biološkimi odpadki, kamor seveda moramo odlagati hrano, redkeje konča zato, ker ni bila dobrega okusa ali ker so kupili preveliko pakiranje živila.
- Druga navedba -"Uporabno najmanj do … (dan, mesec, leto), ali »Uporabno najmanj do konca ... (mesec, leto)" pa se uporablja za živila, ki se ne pokvarijo tako hitro. Ta navedba seznanja potrošnika z obdobjem minimalne trajnosti, v katerem živilo ohrani vse svoje lastnosti, če je seveda primerno shranjeno.
Nasvet: živilo lahko varno zaužijete tudi potem, ki je rok uporabe že potekel, torej ga ni nujno potrebno zavreči. Vedeti pa je treba, da proizvajalec zagotavlja nespremenjeno kakovost živila le do zapisanega datuma, zato bodite pozorni na rok uporabe.Kako privarčevati pri položnicah?
Vsak mesec se nabere kar precej položnic, ki jih plačujemo na različne načine in za različne provizije. Še posebej visoke so provizije v bankah in na poštah, saj je v nekaterih k znesku na položnici treba prišteti od 65 centov pa do dva evra in več. Zato je dobro poiskati druge, cenejše načine poravnavanja obveznosti. Najcenejše je plačevanje z neposredno obremenitvijo banke (trajnik). Vendar bodite pozorni: od lanskega novembra morate trajnike sami urejati pri vsakem podjetju posebej in ne več na banki, v kateri imate odprt transakcijski...