Cenim ženske, ki so na strani ponižanih in razžaljenih
Ženske so v dolgem in razburkanem življenju Borisa Pahorja, enega najpomembnejših slovenskih pisateljev v mednarodnih razsežnostih, igrale pomembno vlogo. Ob dnevu žena, 8. marcu, smo mu zastavili nekaj vprašanj. Od vseh lastnosti Boris Pahor pri ženskah najbolj ceni, da so na strani ponižanih in razžaljenih. Tako jim je stopil v bran on, ki je kot študent prebral Ponižane in razžaljene F. M. Dostojevskega in se odločil, da bo to vodilo njegovega pisateljskega dela.
Če primerjate generacije žensk v svojem življenju: generacijo svoje žene, hčere, vnukinje …, katere razlike najbolj opazite? Trst kot obmorsko mesto s prebivalci iz vsega zaledja je bilo srečno mesto blaginje in mediteranske sproščenosti. Zato je bilo v marsičem bolj »napredno« kot druga mesta. Slovenske ženske so bile kulturno-socialno razgledane, po prvi svetovni vojski se je tu pa tam katera v javnosti pojavila v hlačah, tako Dani Tomažič in tako je moji ženi Radi kot študentki na Vipavskem župnik očital, da se vozi s kolesom v hlačah.
Nepremičnina je lahko tudi breme
Med nekaterimi »tipičnimi lastnostmi«, ki naj bi veljale za Slovence, je tudi odnos do lastnine. Kar 90 odstotkov stanovanj ali hiš je lastniških, kar nas uvršča v svetovni vrh. Med državami Evropske unije je le še v Romuniji več lastnikov nepremičnin kot pri nas. Vendar pa lahko nepremičnina z leti postane breme za ostarelega lastnika, kar se vse pogosteje tudi res dogaja.
Nekateri starejši težko živijo sami zaradi zdravstvenih problemov, še več pa je takih, ki si preprosto ne morejo več privoščiti lastnega bivališča, saj ne morejo plačevati tekočih stroškov, stroškov vzdrževanja in ogrevanja. Pogosto so hiše prevelike, težko dostopne in predrage za vzdrževanje, stanovanja pa neprimerna, v blokih brez dvigal, na težko dostopnih lokacijah, komunalni stroški so iz leta v leto višji … Po nekaterih podatkih je v Sloveniji kar 22 tisoč gospodinjstev z enim članom, starejšim od 80 let.
Konferenca HELPS o bivalnih pogojih starejših
Uvodni pozdrav in predstavitev sta imela Aleš Kenda z Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve ter Matteo Appuzo glavni koordinator projekta HELPS. Martin Lux z Inštituta za sociologijo na češki Akademiji znanosti in umetnosti je predstavil glavne ugotovitve primerjalne analize stanovanjskih politik v srednjeevropskih državah s poudarkom na starejših. Povedal je, da Slovenija, Slovaška in Madžarska spadajo med tiste države v katerih živi največ starejših v lastniških stanovanjih.
Brezplačne delavnice za krepitev spomina
V sklopu preventivnega programa za urjenje spomina pri starejših Memohelp, na brezplačnih delavnicah udeleženci po vsej Sloveniji spoznavajo pomen treninga možganov in si urijo spomin z različnimi miselnimi vajami in tehnikami.
V marcu bodo brezplačne delavnice za krepitev spomina v Ljubljani, Mestna knjižnica (Kersnikova ulica 2), 12. marca ob 10 uri; Dravogradu, Koroški dom starostnikov, 8., 22. in 29. marca ob 9. uri in v Beltincih, Dom Janka Škrabana,19. in 26. marca ob 9 uri. V aprilu bo delavnica tudi v Zasavju, maja pa v Obalno kraški regiji. Natančni datumi in lokacije so sproti objavljeni na spletni strani: www.memohelp.si. Za udeležbo je zaželena poprejšnja prijava na številki 051 244 299 ali 059 055575 ali prek e-naslova:memohelp@umi.si.Vabimo vas na brezplačno izobraževalno delavnico »Aktivni v zrelih letih« 5. marca ob 17. uri.
Po delavnici bodo strokovni sodelavci na voljo za individualne konzultacije, sledil pa bo tudi zdrav prigrizek in prijeten klepet ob čaju.
Teme predavanja:
- Osnovna mobilnost – ohranjanje funkcionalnih sposobnosti: Zakaj se mobilnost z leti slabša? Kako izboljšati mobilnost starejšim? Katere vaje so primerne?
- Zakaj so v starosti pomembne mišice? Kako moč z leti pada? Katere so primerne metode vadbe za starejše?Hormonski odziv: Zakaj so hormoni potrebni? Kako vplivajo hormoni na vadbo?
- Ravnotežje in starejši: Kako izboljšati ravnotežje?
- Osteoporoza: Kako preprečiti razvoj osteoporoze? Kaj lahko počnemo?
- Prehrana: Kaj so to ogljikovi hidrati, beljakovine, maščobe? Kako se odzove inzulin v telesu pri uživanju sladkorja?
Vabljeni
Svojo udeležbo potrdite najkasneje dan pred dogodkom.-
V Stanovski dvorani Ljubljanskega gradu lahko vsako tretjo soboto v mesecu zaplešete v ritmu latinskoameriških in standardnih plesov. Plesno društvo EverGreen skrbi za to, da boste preizkusili tudi plesne korake popularne salse, bachate, mamba, argentinskega tanga, disco hustla, squere rumbe, west coast swinga … Ples traja od 20. do 23. ure, vstopnice po devet evrov lahko kupite v Info centru na gradu ali na spodnji postaji vzpenjače.
Več na: www.ljubljanskigrad.si Ob 150-letnici prve Prešernove proslave na Slovenskem
V sokolskem domu v Škofji Loki bodo na pobudo Alojza Pavla Florjančiča loške kulturne ustanove v sodelovanju z Občino Škofja Loka v ponedeljek, 11. februarja ob 19. uri v pripravile kulturni večer v spomin na 150. obletnico prve Prešernove proslave na Slovenskem, ki je bila prav v Škofji Loki. Slavnostni govornik bo tokrat slavist dr. Janez Dular, minister v prvi slovenski vladi. V kulturnem programu bodo nastopili pevci Škofjeloškega okteta pod vodstvom Andreja Žagarja, recitatorja Tanja Jenko in Jure Svoljšak ter povezovalec Marko Črtalič.
V četrtek , 28. februarja ob 19. uri pa bodo v sokolskem domu odprli razstavo slik Jožeta Tisnikarja,Tisnikarjev pasijon. Razstava bo na ogled do 27. marca, in sicer od torka do petka med 10. in 12. ter 17. in 19. uro , ob sobotah pa od 10. do 12. ure.Slovenka leta 2012 je Urška Žolnir
Bralci in bralke revije Jana so za Slovenko leta 2012 izbrali judoistko Urško Žolnir, ki je lani osvojila zlato kolajno na olimpijskih igrah v Londonu. Ostale kandidatke so bile: direktorica Centra Dolfke Boštjančič Valerija Bužan, soustanoviteljica univerze za tretje življenjsko obdobje Dušana Findeisen, vodja programskega sklopa Urbane brazde EPK Marta Gregorčič, profesorica specialne pedagogike Branka Jurišić, Špela Lipošek iz Študentske organizacije univerze v Mariboru, predsednica Združenja L&L Kristina Modic, agronomka Miša Pušenjak, pianistka Dubravka Tomšič Srebotnjak in oblikovalka Nika Zupanc.
-
Na nedavnem sejmu Alpe Adria so tudi uradno predstavili pohodniško pot Alpe Adria (Alpe-Adria-Trail), ki poteka od Velikega Kleka v Avstriji čez Slovenijo vse do Jadranskega morja, zaključi se v Trstu oziroma Miljah v Italiji. Gre za skupen turistični produkt Koroške, Slovenije in Furlanije - Julijske krajine. Dobro označenih 690 kilometrov poti je razdeljenih na 38 etap, vsaka je dolga približno 17 kilometrov. Obstaja pa tudi krajša različica, 123 kilometrov dolga krožna pot, ki jo lahko prehodite v sedmih dneh in spoznate kar nekaj znamenitosti treh dežel. Podrobneje na: www.alpe-adria-trail.com.
Uroš Žun – pravičnik med narodi
Priskrbel jim je tudi dovoljenja za svobodno gibanje v takratni Dravski banovini in jih povezal z judovsko skupnostjo v Zagrebu. Kasneje so dekleta odpotovala v Palestino. Nemci so izvedeli za Žunovo početje in za njim izdali tiralico ter po vsem Mariboru razobesili plakate, ki so obljubljali denarno nagrado tistemu, ki ga prijavi. A prijavil ga ni nihče in Žun je z družino pravočasno pobegnil in se vso vojno skrival po različnih krajih. Po vojni je poučeval na ekonomski srednji šoli in srednji šoli tehničnih strok v Ljubljani.
Ime Uroša Žuna je vklesano v kamnitem Zidu pravičnikov v Yad Vashemu, saj mu je država Izrael na predlog rešenih deklet (že babic in prababic) leta 1986 posthumno podelila naziv pravičnik med narodi »righteous among the nations«.