Sodelovanje med generacijami spaja družbo
Sodelovanje in solidarnost med generacijami sta ena ključnih vezi, ki spaja družbo, so ob današnjem evropskem dnevu medgeneracijske solidarnosti zapisali na ministrstvu za solidarno prihodnost. Medgeneracijska solidarnost mora imeti pomembno mesto pri izzivih dolgožive družbe, med katerimi je podaljševanje življenjske dobe.
Dan medgeneracijske solidarnosti zaznamujemo od mednarodne konference o družbi sožitja in socialne povezanosti, ki jo je Slovenija organizirala leta 2008 v času predsedovanja Svetu Evropske unije, je v sporočilu za javnost spomnilo ministrstvo. Od takrat se je delež starejših v Sloveniji s 16 odstotkov zvišal na več kot 22 odstotkov, tudi zaradi maloštevilnih mladih generacij, so navedli.
-
Slovenska karitas vabi k sodelovanju v vseslovenski dobrodelni akciji Pomagajmo preživeti in živeti, ki jo pripravljajo že ode leta 2009. Pozivajo darovalce, da prispevajo pomoč v hrani, higienskih pripomočkih in plačilu najnujnejših položnic ljudem z nizkimi prihodki, starejšim ter vključevanju trajno nezaposljivih.
Kot je povedal generalni tajnik Slovenske karitas Peter Tomažič, se je v zadnjih dveh letih zelo poglobila zlasti stiska starejših, ki z nizkimi pokojninami ne morejo slediti podražitvam. Najtežje je tistim, ki živijo sami. Tako so lani pomagali s hrano, najnujnejšimi potrebščinami in plačilom najnujnejših položnic (stanarine, stanovanjskih stroškov, ogrevanja, elektrike…) več kot 17.900 starejšim in 8.600 posameznikov v aktivni dobi, ki so ali dolgotrajno brezposelni ali v negotovih zaposlitvah imajo status invalida ali imajo težave v duševnem zdravju. Vendar pa po pomoč prihajajo tudi posamezniki in družine, kjer so starši zaposleni in jim njihovi dohodki ne zadoščajo za kritje stroškov.
Podpora povezovanju in razvoju veščin
V novomeški tovarni zdravil Krka krepijo vrednote prostovoljstva, solidarnosti in medgeneracijskega sodelovanja med sodelavci v okviru Krkinega tedna humanosti in prostovoljstva. Poleg drugih dobrodelnih dejavnosti so letos podelili donacijo zaposlenim iz gostilnice Druga violina iz Ljubljane, v kateri pri pripravi hrane in v strežbi pomagajo tudi osebe s posebnimi potrebami.
Druga violina deluje v sklopu Centra za usposabljanje, delo in varstvo Dolfke Boštjančič iz Drage pri Igu. Center ima 15 enot, v katerih skrbijo za 500 uporabnikov vseh starosti z zmerno, težjo in težko motnjo v duševnem razvoju in dodatnimi motnjami ali s pridobljeno možgansko poškodbo. Zaposleni si močno prizadevajo, da bi ljudje spoznali, kaj vse uporabniki znajo in zmorejo. S podporo namreč zmorejo veliko, kar dokazujejo dobre izkušnje iz Druge violine.
-
Muzeji in galerije niso le skrbniki preteklosti – so živi prostori idej, raziskovanja in navdiha. Da bi dediščino čim bolj približali sodobnemu obiskovalcu Skupnost muzejev Slovenije in Služba za premično dediščino in muzeje pri Narodnem muzeju Slovenije organizirata spletno akcijo #NAPREJVPRETEKLOST.
V njej sodeluje 77 slovenskih muzejev in galerij, ki so v tednu do 13. aprila pripravili različne digitalne vsebine in interaktivne aktivnosti. Spremljajte spletne strani in družbena omrežja sodelujočih ter preko ključnikov #naprejvpreteklost, #muzejinprihodnost ter#muzejinzabava raziskujte skrite muzejske zaklade. Za svoje zdravje je odgovoren vsak sam
NAŠ POGOVOR
Umrljivost zaradi bolezni srca in ožilja smo res zmanjšali, bolezni tudi prej prepoznamo in jih začnemo prej zdraviti. Žal pa pri preprečevanju zbolevnosti nismo tako uspešni, vsekakor pa pešamo pri preprečevanju dejavnikov tveganja, trdi prim. Matija Cevc, dr. med., s kliničnega oddelka za žilne bolezni Interne klinike UKC Ljubljana in predsednik Društva za zdravje srca in ožilja Slovenije. Med prebivalstvom se namreč močno povečuje delež posameznikov s preveliko telesno težo, previsokim krvnim tlakom, bolnikov s sladkorno boleznijo in telesno nedejavnih, zato se sprašuje, kdaj bomo vendarle sprejeli odgovornost za svoje zdravje.
-
V Hrvatinih gradijo nov dom za starejše
V Hrvatinih nad Ankaranom so začeli graditi nov objekt za institucionalno varstvo starejših, ki bo sodil pod okrilje Obalnega doma upokojencev Koper. Bivalno enoto Bellavista bosta sestavljali dve stavbi, kjer bo 24 enoposteljnih sob za oskrbo starejših oseb s kompleksnimi zdravstvenimi težavami in oseb z demenco, štiri začasne nastanitve in prostor za programe skupnostnih storitev. Gradnjo naj bi zaključili do konca marca 2026. Vrednost naložbe je ocenjena na približno 4,6 milijona evrov, tri milijone so pridobili iz državnega razpisa za sofinanciranje gradnje tovrstnih objektov, preostanek bo moral dom zagotoviti iz lastnih virov. (N. H., vizualizacija: Biro 42)
-
Za slovenske zmage
Pojav velikih plakatov ob cestah nam sporoča, da se bližajo parlamentarne volitve in s tem boj za sedeže v državnem zboru in za oblast. Nič novega ni, da vladajoča koalicija poudarja, kako uspešna je, in to ponazarja z izmerljivimi statističnimi podatki, opozicija pa na drugi strani trdi, da je vse narobe in so oni tisti, ki so sposobni vladati bolje. To je pač stalnica v politiki in tudi v drugih parlamentarnih demokracijah ni nič drugače. Kljub temu pa je v slovenskem političnem in družbenem okolju nekaj posebnosti, ki jih ne gre spregledati. V oči bode neverjetno nizka raven razprav v parlamentu. Čeprav je težko z gotovostjo opredeliti, kaj je sovražni govor, je vendarle tudi običajnemu smrtniku jasno, da poslanci o pomembnih družbenih vprašanjih pač ne morejo govoriti na način, ki je včasih običajen za napol opito druščino v vaški gostilni.
-
Sezonsko delo v kmetijstvu
Bralka je v uredništvo poslala elektronsko pošto, ker z možem iščeta dodatno delo. Zanima ju, kako lahko še kaj zaslužita, obenem pa prejemata pokojnino. Upokojena sta manj kot leto dni in sta dobrega zdravja. Ker živita v mestu, a sta rada na svežem zraku, sta razmišljala o tem, da bi pomagala pri sezonskem delu na kmetiji (na primer pri obiranju sadja).
Tisti, ki pri nas prejemajo pokojnino, lahko delajo občasno in pod določenimi pogoji, kar ne vpliva na prejemanje pokojnine niti ne zahteva vključitve v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje. Najpogosteje gre za delo po avtorski oziroma podjemni pogodbi ali kateri drugi pogodbi civilnega prava ali pogodbi o začasnem in občasnem delu upokojencev. V pogodbi, ki jo sklenete z delodajalcem, morata biti navedena obdobje opravljanja dela in število ur, določena mora biti urna postavka ter predviden skupni znesek dohodka. V enem mesecu lahko sicer opravite največ 60 ur, ne glede na to, ali gre za istega ali več delodajalcev. Največ trikrat v letu pa lahko opravite 90 ur začasnega ali občasnega dela, vendar pa seštevek ur ne sme preseči 720 ur v koledarskem letu.
Javno izpostavljanje pomeni kršenje pravic
Aktualno
Poklical nas je bralec, ki so ga zmotile burne debate po družbenem omrežju o neprimernem ravnanju do stanovalcev v domovih starejših občanov in bolnišnicah. »Kot da bi ljudje želeli tekmovati, kateri pozna krutejšo zgodbo ali ima gršo izkušnjo,« je dejal in dodal, da je začel premišljevati, ali bi se sploh preselil v dom starejših, čeprav je vlogo oddal že pred dvema letoma.
Zagotovo je potreben temeljit razmislek pred tovrstnimi objavami, saj mečejo slabo luč na vse zaposlene v domovih in bolnišnicah, ki si tega resnično ne zaslužijo.