-
Na območju Ljubljane, Domžal in Celja je zaživel projekt SIPA – sistem pomoči na domu, ki je povezal uporabnike, ki potrebujejo pomoč, in izvajalce, ki težko najdejo zaposlitev, to pa so dolgotrajno brezposelni, starejši, manj izobražene ženske ter prve iskalke zaposlitve. Trenutno je zaposlenih pet strokovnih delavcev in 11 izvajalk, ki so jih primerno usposobili za njihovo delo. Starejši ljudje ali invalidi ter njihovi svojci se lahko dogovorijo za različne storitve: pomoč pri vsakodnevnih opravilih (pri hranjenju, umivanju, oblačenju);...
ZPS svetuje: Naj hrana ne konča v smeteh
Po podatkih Evropske komisije v državah EU vsako leto konča v smeteh kar 180 kilogramov živilskih odpadkov na prebivalca. Skoraj polovico jih odvržejo gospodinjstva, čeprav bi lahko veliko teh živil koristno porabili. Slovenci navajajo, da živila najpogosteje zavržejo zato, ker jim je potekel rok uporabe ali pa so se pokvarila. V smeteh ali med biološkimi odpadki, kamor seveda moramo odlagati hrano, redkeje konča zato, ker ni bila dobrega okusa ali ker so kupili preveliko pakiranje živila.
- Druga navedba -"Uporabno najmanj do … (dan, mesec, leto), ali »Uporabno najmanj do konca ... (mesec, leto)" pa se uporablja za živila, ki se ne pokvarijo tako hitro. Ta navedba seznanja potrošnika z obdobjem minimalne trajnosti, v katerem živilo ohrani vse svoje lastnosti, če je seveda primerno shranjeno.
Nasvet: živilo lahko varno zaužijete tudi potem, ki je rok uporabe že potekel, torej ga ni nujno potrebno zavreči. Vedeti pa je treba, da proizvajalec zagotavlja nespremenjeno kakovost živila le do zapisanega datuma, zato bodite pozorni na rok uporabe.Kako privarčevati pri položnicah?
Vsak mesec se nabere kar precej položnic, ki jih plačujemo na različne načine in za različne provizije. Še posebej visoke so provizije v bankah in na poštah, saj je v nekaterih k znesku na položnici treba prišteti od 65 centov pa do dva evra in več. Zato je dobro poiskati druge, cenejše načine poravnavanja obveznosti. Najcenejše je plačevanje z neposredno obremenitvijo banke (trajnik). Vendar bodite pozorni: od lanskega novembra morate trajnike sami urejati pri vsakem podjetju posebej in ne več na banki, v kateri imate odprt transakcijski...
Cenim ženske, ki so na strani ponižanih in razžaljenih
Ženske so v dolgem in razburkanem življenju Borisa Pahorja, enega najpomembnejših slovenskih pisateljev v mednarodnih razsežnostih, igrale pomembno vlogo. Ob dnevu žena, 8. marcu, smo mu zastavili nekaj vprašanj. Od vseh lastnosti Boris Pahor pri ženskah najbolj ceni, da so na strani ponižanih in razžaljenih. Tako jim je stopil v bran on, ki je kot študent prebral Ponižane in razžaljene F. M. Dostojevskega in se odločil, da bo to vodilo njegovega pisateljskega dela.
Če primerjate generacije žensk v svojem življenju: generacijo svoje žene, hčere, vnukinje …, katere razlike najbolj opazite? Trst kot obmorsko mesto s prebivalci iz vsega zaledja je bilo srečno mesto blaginje in mediteranske sproščenosti. Zato je bilo v marsičem bolj »napredno« kot druga mesta. Slovenske ženske so bile kulturno-socialno razgledane, po prvi svetovni vojski se je tu pa tam katera v javnosti pojavila v hlačah, tako Dani Tomažič in tako je moji ženi Radi kot študentki na Vipavskem župnik očital, da se vozi s kolesom v hlačah.
Nepremičnina je lahko tudi breme
Med nekaterimi »tipičnimi lastnostmi«, ki naj bi veljale za Slovence, je tudi odnos do lastnine. Kar 90 odstotkov stanovanj ali hiš je lastniških, kar nas uvršča v svetovni vrh. Med državami Evropske unije je le še v Romuniji več lastnikov nepremičnin kot pri nas. Vendar pa lahko nepremičnina z leti postane breme za ostarelega lastnika, kar se vse pogosteje tudi res dogaja.
Nekateri starejši težko živijo sami zaradi zdravstvenih problemov, še več pa je takih, ki si preprosto ne morejo več privoščiti lastnega bivališča, saj ne morejo plačevati tekočih stroškov, stroškov vzdrževanja in ogrevanja. Pogosto so hiše prevelike, težko dostopne in predrage za vzdrževanje, stanovanja pa neprimerna, v blokih brez dvigal, na težko dostopnih lokacijah, komunalni stroški so iz leta v leto višji … Po nekaterih podatkih je v Sloveniji kar 22 tisoč gospodinjstev z enim članom, starejšim od 80 let.
Konferenca HELPS o bivalnih pogojih starejših
Uvodni pozdrav in predstavitev sta imela Aleš Kenda z Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve ter Matteo Appuzo glavni koordinator projekta HELPS. Martin Lux z Inštituta za sociologijo na češki Akademiji znanosti in umetnosti je predstavil glavne ugotovitve primerjalne analize stanovanjskih politik v srednjeevropskih državah s poudarkom na starejših. Povedal je, da Slovenija, Slovaška in Madžarska spadajo med tiste države v katerih živi največ starejših v lastniških stanovanjih.
Brezplačne delavnice za krepitev spomina
V sklopu preventivnega programa za urjenje spomina pri starejših Memohelp, na brezplačnih delavnicah udeleženci po vsej Sloveniji spoznavajo pomen treninga možganov in si urijo spomin z različnimi miselnimi vajami in tehnikami.
V marcu bodo brezplačne delavnice za krepitev spomina v Ljubljani, Mestna knjižnica (Kersnikova ulica 2), 12. marca ob 10 uri; Dravogradu, Koroški dom starostnikov, 8., 22. in 29. marca ob 9. uri in v Beltincih, Dom Janka Škrabana,19. in 26. marca ob 9 uri. V aprilu bo delavnica tudi v Zasavju, maja pa v Obalno kraški regiji. Natančni datumi in lokacije so sproti objavljeni na spletni strani: www.memohelp.si. Za udeležbo je zaželena poprejšnja prijava na številki 051 244 299 ali 059 055575 ali prek e-naslova:memohelp@umi.si.Vabimo vas na brezplačno izobraževalno delavnico »Aktivni v zrelih letih« 5. marca ob 17. uri.
Po delavnici bodo strokovni sodelavci na voljo za individualne konzultacije, sledil pa bo tudi zdrav prigrizek in prijeten klepet ob čaju.
Teme predavanja:
- Osnovna mobilnost – ohranjanje funkcionalnih sposobnosti: Zakaj se mobilnost z leti slabša? Kako izboljšati mobilnost starejšim? Katere vaje so primerne?
- Zakaj so v starosti pomembne mišice? Kako moč z leti pada? Katere so primerne metode vadbe za starejše?Hormonski odziv: Zakaj so hormoni potrebni? Kako vplivajo hormoni na vadbo?
- Ravnotežje in starejši: Kako izboljšati ravnotežje?
- Osteoporoza: Kako preprečiti razvoj osteoporoze? Kaj lahko počnemo?
- Prehrana: Kaj so to ogljikovi hidrati, beljakovine, maščobe? Kako se odzove inzulin v telesu pri uživanju sladkorja?
Vabljeni
Svojo udeležbo potrdite najkasneje dan pred dogodkom.-
V Stanovski dvorani Ljubljanskega gradu lahko vsako tretjo soboto v mesecu zaplešete v ritmu latinskoameriških in standardnih plesov. Plesno društvo EverGreen skrbi za to, da boste preizkusili tudi plesne korake popularne salse, bachate, mamba, argentinskega tanga, disco hustla, squere rumbe, west coast swinga … Ples traja od 20. do 23. ure, vstopnice po devet evrov lahko kupite v Info centru na gradu ali na spodnji postaji vzpenjače.
Več na: www.ljubljanskigrad.si Ob 150-letnici prve Prešernove proslave na Slovenskem
V sokolskem domu v Škofji Loki bodo na pobudo Alojza Pavla Florjančiča loške kulturne ustanove v sodelovanju z Občino Škofja Loka v ponedeljek, 11. februarja ob 19. uri v pripravile kulturni večer v spomin na 150. obletnico prve Prešernove proslave na Slovenskem, ki je bila prav v Škofji Loki. Slavnostni govornik bo tokrat slavist dr. Janez Dular, minister v prvi slovenski vladi. V kulturnem programu bodo nastopili pevci Škofjeloškega okteta pod vodstvom Andreja Žagarja, recitatorja Tanja Jenko in Jure Svoljšak ter povezovalec Marko Črtalič.
V četrtek , 28. februarja ob 19. uri pa bodo v sokolskem domu odprli razstavo slik Jožeta Tisnikarja,Tisnikarjev pasijon. Razstava bo na ogled do 27. marca, in sicer od torka do petka med 10. in 12. ter 17. in 19. uro , ob sobotah pa od 10. do 12. ure.