-
Mirjana Časar živi v Lendavski ulici v Murski Soboti. Morda simbolično, saj je Lendava s svojimi goricami na določen način krojila njeno otroštvo in morda tudi malo pripomogla k njenemu humanemu poslanstvu, ki še kar traja. Prostovoljstvo, ki mu je še vedno privržena, zanjo ni konjiček, pač pa življenjski moto. Dejavna je v projektu Starejši za večjo kakovost življenja, ki ga uresničujejo v DU Puconci. V KS Mačkovci, ki obsega osem vasi, kot prostovoljka skrbi za ostarele in bolne.
Za boljše življenje starejših občanov
Na območju mestne občine Velenje živi 8.453 upokojencev, od tega 2.708 starejših od 70 let in 731 starejših od 80 let. Prav njim pa sta namenjena dva projekta: Velenje, starosti prijazno mesto in Starejši za starejše – za višjo kakovost življenja … Kako je in kako bo v Šaleški dolini poskrbljeno za starostnike pa so razpravljali na novembrski okrogli mizi, ki sta jo skupaj pripravila mestna občina Velenje in velenjska univerza za tretje življenjsko obdobje. Predsednica univerze Marija Vrtačnik je tudi vodila srečanje.
Preprečevanje zlorab in diskriminacije je družbena vest
Nasilje in diskriminacija postajata sistemski vprašanji, saj država s svojimi zakoni, pasivnim reševanjem, z neustreznimi standardi in s slabim odnosom do starosti premalo učinkovito omejuje te negativne pojave. Zato sta ministrstvo za delo družino in socialne zadeve ter Socialna zbornica Slovenije pripravila strokovni posvet o preprečevanju nasilja, zlorab in diskriminacije. Poglede na to problematike in izkušnje sta predstavila predstavnik varuha človekovih pravic Tone Dolčič in zagovornik urada za enake možnosti Boštjan Vernik Šetinc.
Brez vračil prejemkov ne bo šlo
Bolj ko se približuje 1. januar 2012, ko naj bi začela veljati nova socialna zakonodaja, več klicev in pisem z vprašanji naših bralcev dobivamo v uredništvo. Največ zaskrbljenosti je med starejšimi zaradi novosti pri uveljavljanju pravice do varstvenega dodatka, o kateri bodo poslej odločali centri za socialno delo, ter pravice do državne pokojnine, ki je v dosedanji obliki ne bo več. Podrobnosti nove zakonodaje o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, kamor sodijo socialni transferji, nam je pomagala razjasniti Barbara Starič Strajnar z...
-
Vsak teden bo 10 najlepših risb objavljenih na facebook.com/alpina.sport in lahko boste glasovali za najlepšo. Alpina pa poziva posameznike, podjetja in organizacije, da po svojih možnostih darujejo sredstva kliničnemu oddelku hematologije in onkologije Pediatrične klinike v Ljubljani. Zbrana sredstva bodo uporabljena za nakup medicinske naprave sekvenator, ki omogoča hitrejše zdravljenje otrok, obolelih za rakom. Več informacij na spletni strani www.alpina.si.
Srečanje upokojenih delavcev zaporov
Na srečanju, ki je že tradicionalno, je Jože Podržaj dejal, da cenijo njihovo delo in da niso pozabljeni. Upokojenim delavcem omogočajo tudi letovanje v njihovih počitniških apartmajih, ki jih imajo na morju, v toplicah in v hribih. Posebej je poudaril, da se čuti dolžnega upokojene delavce seznanjati, kako se njihovo delo nadaljuje in nadgrajuje. Zato jih je tudi povabil na ogled novozgrajenih zaporov. Nekdanji delavci ZPKZ so si z zanimanjem ogledali samice, pa tudi enoposteljne in triposteljne sobe, v katerih so sanitarije s kopalnico ter fitnes sobe. Najdlje so se zadržali na vrhu zgradbe, kjer je urejeno športno igrišče. Ugotavljali so, da gre za zelo visok standard, ki bo obsojencem med prestajanjem kazni izboljšal bivalne razmere. Izboljšale pa se bodo tudi delovne razmere za zaposlene.
-
Venčke boste izdelovali iz pušpana, bodike, bršljana in posušenih naravnih materialov. Delavnica je primerna za otroke od 7. leta naprej in odrasle. Mlajši otroci se lahko udeležijo v spremstvu staršev. Vstopnina je 5 evrov.
-
Tako se lahko 5. novembra, udeležite predavanja klimatologinje dr. Lučke Kajfež Bogataj o podnebju, ki se spreminja hitreje kot navade ljudi (zaželene vnaprejšnje prijave).
Marsikaj zanimivega boste izvedeli 26. novembra na predavanju mag. Špele Habič, univ. dipl. inž. gozdarstva, o gozdnih učnih poteh in nekatere izmed njih v notranjsko-kraški regiji bo podrobneje predstavila.
V soboto, 17. decembra, pa bo Matej Kržič, prof. geografije in zgodovine skušal osvetliti vprašanje, kako močno dogajanja na poseljenem kraškem površju vplivajo na kraško podzemlje in kako dogodki v podzemlju vplivajo na površje; navedel bo tudi, katere podzemne jame so primerne za obisk turistov.
Predavanja so ob sobotah, ob 18. uri na Turistični kmetiji Pri kovačiji, Babno Polje 28 c, Stari trg pri Ložu.
Za dodatne informacije pokličite na telefon: 041 260 985, e-pošta: sd.planjava.bp@gmail.com Računalniki za mlade in starejše
Zadovoljni so bili tako mladi kot starejši, prav vse pa je s svojo pozitivno življenjsko energijo navdušil najstarejši udeleženec, star kar 97 let! Vseslovenski projekt Simbioz@ je v duhu medgeneracijskega sodelovanja in prostovoljstva potekal na več kot 240 različnih lokacijah v 120 občinah, največkrat v prostorih šol ali knjižnic. Udeleženci so spoznali osnove računalništva, raziskovali internet in se naučili, kako pošiljati in prejemati elektronska sporočila in tako osvojili osnovno znanje računalništva, ki ga tako mladi kot starejši potrebujemo pri vsakdanjih opravilih.
V vlogi prostovoljcev so se preizkusili tudi častni pokrovitelj projekta in predsednik Državnega sveta RS, mag. Blaž Kavčič, sopranistka Irena Preda, voditelj Marko Potrč, vokalna skupina Perpetuum Jazzile, pevka Martina Šraj, igralka Iva Krajnc in Naj prostovoljec leta 2010, Benjamin Tomažič.-
GLAVNE NOVOSTI NOVE ZAKONODAJE: enotna vstopna točka: vse pravice uveljavljate na centru za socialno delo (CSD) določen je vrstni red uveljavljanja pravic nekateri prejemki se zvišujejo, vendar se bo po novem pri odločanju o pravicah poleg dohodka bistveno bolj kot doslej upoštevalo tudi premoženje večja pravičnost in preprečevanje zlorab ALI IN KATERE PRAVICE SE Z NOVO ZAKONODAJO UKINJAJO? Z uveljavitvijo nove zakonodaje, torej od 1. januarja 2012, se ukinja državna štipendija za dijake, mlajše od 18 let.