Glasujte za naš slovenski projekt
Društvo za zdravje srca in ožilja Slovenije sodeluje s projektom »Catch your rhythm!«. Vsak glas pripomore k izvedbi projekta zato vas prosimo, da glasujete zanj na spletni strani https://www.heartofstroke.com/fightafinslovenia Svoj glas lahko oddate vsak dan iz vsakega mail naslova, vseh 92 dni, kolikor traja čas za glasovanje. Vabimo vas, da nam čim večkrat ali prav vsak dan podelite svoj glas. Prosimo vas tudi, da posredujete naprej! Na več naslovov bo sporočilo posredovano, več možnosti imamo, da zmagamo! Prav vsak glas...
-
Naštejmo samo nekatere od res številnih dogodkov: na Poljanski 6 v Ljubljani se lahko udeležite šivanja punčk iz cunj (od 10. do 12. ure), ljubljanski gasilci bodo pripravili dan odprtih vrat za vse radovedneže, otroci iz Zavoda Janeza Levca bodo na domovih obiskali starejše sosede; inštitut za osebno rast in sinergijo Os bo predstavil projekt Poveži generacije (od 10. do 10.30 ure na Celovški 160, predavalnica LPP. Društvo Focus bo pripravilo akcijo ozaveščanja avtomobilistov o pogostejši uporabi kolesa.
-
Znanje, denar in čudovite minerale (nekateri merijo tudi do pol metra) so združili v največji tovrstni muzej v Sloveniji.
Zbirko mineralov je Rihtar, ki bo muzej tudi vodil, začel ustvarjati že v srednji šoli, iskal, kopal, menjal in nakupoval pa po širnem svetu, še največ pa v Sloveniji in v Šaleški dolini. Tako mu je uspelo zbrati in pripraviti za ogled blizu štiri tisoč različnih žlahtnih kamnin, med njimi tudi jantar iz domačega premogovnika. Sam jih je za zbirko prispeval kar 2700 in kot pravi, bo zbirko še povečeval. Hiša mineralov je odprta od torka do petka med 10. in 16. uro, za napovedane skupine pa tudi zunaj tega časa.
Več na: www.muzej-velenje.si, telefon: 03 898 26 30
Besedilo in fotografija: Jože Miklavc -
Znesek od zbranega papirja bo šel v dobrodelne namene: polovico za humanitarni projekt v Sloveniji (po izboru šolarjev, ki bodo sodelovali v akciji), del sredstev pa bodo namenili za gradnjo izobraževalnega centra v afriški državi Malavi za otroke s posebnimi potrebami.
Posamezniki se lahko povežete z lokalno šolo, zato sodelujte tudi vi! Prijavljenim vrtcem, šolam, podjetjem in drugim organizacijam bo podjetje Dinos na dogovorjeni dan brezplačno dostavilo zabojnik in poskrbelo za odvoz papirja.
Dodatne informacije na: starpapir@ocistimo.si ali po telefonu na: 08 3878 856 ali 040 255 433, www.ekologibrezmeja.si Energijske oznake tudi za televizorje
Energijske oznake pomagajo kupcem pri nakupu izdelkov bele tehnike z večjim prihrankom energije in s tem tudi denarja, proizvajalce pa spodbujajo, da razvijajo in finančno podpirajo energetsko učinkovito zasnovo izdelkov.
Po zaslugi novih tehnologij bi bilo mogoče še zmanjšati energijsko porabo, zato se za izdelke, ki presegajo energetsko učinkovitost razreda A, uporabljajo še trije novi razredi: A+, A++ in A+++.-
Magister farmacije Jože Kukman bo 8. marca predstavil domača zdravilna in nevarna zelišča. Psihiatrinja Marga Kocmur pa bo 22. marca udeležencem svetovala, kako naj se soočijo z žalostjo in depresijo.
Za več informacij povprašajte na telefonski številki: 01 433 93 01. Ribe se lovijo na trnek, ljudje na besede... marec
Tako smo narejeni, da vse, kar vidimo, čutimo in mislimo, najraje projiciramo nase. In narobe, da to, kar smo, v določenem trenutku vidimo tudi v vsem, kar je okrog nas. Človek se najraje poistoveti z okoljem in s tistimi, ki so okrog njega. Večina med nami, ko osivimo, skuša narediti karkoli, da bi se to vsaj malo skrilo, kajti ta svet je svet mladih, vitkih, lepih, uspešnih in bogatih. Vse to pa mi, ki sivimo, ponavadi nismo, čeprav bi radi bili; zato si barvamo lase, kar ne velja več le za ženske, nosimo očesne leče, vlečemo trebuh noter,...
Koristi uvajanja poletnega časa
V noči na nedeljo 27. marca bomo spet prešli na poletni čas in mnogim se zastavlja vprašanje, kakšne so pravzaprav koristi od tega. Kaj socialno, ekonomsko ali sicer pomeni premik urinih kazalcev na tako imenovani poletni čas in nazaj? Temeljni razlog prestavljanja ure je bil sprva varčevati z energijo – včasih je bila zelo redka in draga. Ohranjanje dobrega počutja in zdravja s podaljšanjem svetlega dela dneva še za večerno preživljanje prostega časa in po možnosti v odprtih prostorih ali v naravi, je še pomembnejši razlog.
-
Starejši Ljubljančani najbolj pogrešajo manjše trgovine v mestu in raznovrstne storitve na domu, predvsem pa dvigala v blokih, v katerih živijo, je pokazal posvet o bivanju in bivališčih, ki ga je v projektu Svetovne zdravstvene organizacije »Starosti prijazna Ljubljana« pripravil Inštitut Antona Trstenjaka skupaj z mestno zvezo upokojencev, mestno občino Ljubljana in našo revijo.
Pripombe meščanov lahko strnemo v naslednja priporočila: V Ljubljani veliko visokih stavb nima dvigal, zato starejši stanovalci, ki so slabše gibljivi in živijo v višjih nadstropjih, ostajajo doma in so socialno osamljeni. Po veljavni zakonodaji dvigal ne potrebujejo stavbe, ki imajo največ štiri nadstropja. Za vgraditev dvigala je tudi treba dobiti soglasje prav vseh stanovalcev, kar pa skoraj ni mogoče doseči. Cenejša rešitev je dvižni podest ali stol, ki ga je mogoče montirati na stopnišče stavbe in s katerim se slabo premična oseba iz...
Končno tudi negovalna bolnišnica
Iz oddelka s 33 posteljami, ki so ga uredili v delu pritličja nekdanje otroške bolnišnice na Vrazovem trgu in odprli prav na svetovni dan bolnikov, naj bi se sčasoma razvila sodobna mestna negovalna bolnišnica, ki jo Ljubljana tako zelo potrebuje. V njej bodo dobili prostor pacienti, ki še niso pripravljeni za samostojno življenje doma ali v domu starejših občanov, vendar ne potrebujejo več zdravniškega zdravljenja. Negovalni oddelek je po sodobnih standardih opremljen s pripomočki za fizioterapijo, rehabilitacijo in delovno terapijo, v...