Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
Dobro je vedetidecember '24Nasveti
IGRICE
Babica in dedek sta prišla na pogovor zaradi dvoma, ali ravnata prav z vnukoma, ko sta pri njiju na daljšem obisku. Zdi se jima, da preveč časa preživita pred zasloni tabličnih računalnikov ali telefonov, povsem sta odsotna, in ko jima za nekaj časa ne dovolita uporabe, doživita neljube verbalne napade iz otroških ust.
Različni strokovnjaki dokazujejo, da pretirana uporaba tehnoloških sredstev slabo vpliva na razvoj možganov. S tem pa tudi na razvijanje nujno potrebnih kognitivnih in socialnih spretnosti, ki jih ljudje izvajamo izključno v medosebnih odnosih, brez umetnih dražljajev, ki jih prinaša tehnologija. Pretirano brskanje po telefonu slabo vpliva na razvoj motorike, povzroča slabovidnost, ker se očem ni treba prilagajati, kot se na primer v medvrstniški družbi med igranjem iger z žogo. Tu so bistveni razvoj koordinacije, lovljenje in metanje, ocenjevanje razdalje ter seveda tudi gibanje.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
Dobro je vedetinovember '24Nasveti
JOGA SMEHA
Kjer je smeh, ni jeze, strahu, skrbi in tudi bolezni ne. Smejemo se lahko brez razloga, saj je dobra volja vir zdravja in povezovalnih odnosov. Iz Indije je že pred časom prišla k nam metoda smejalne terapije. Pri svojem delu jo uporabljajo v različnih poklicih, med drugimi tudi psihoterapevti in psihiatri.
Joga smeha je metoda celostnega preporoda telesa in duha. Je zabavna in enostavna vadba, s katero izjemno povečamo količino kisika v celicah telesa ter se naučimo pravilnejše in polnejše dihati. Sestavljena je iz kombinacije gibalno-vokalnih vaj, iger in globoke sprostitve. Radost in smeh sta ena najhitrejših poti k pozitivni naravnanosti uma. Ta sprostitvena dejavnost dokazano uravnava krvni tlak, sprošča mišice, izboljša krvni obtok, poveča vsebnost kisika v telesu in okrepi imunski sistem.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
Dobro je vedetioktober '24Nasveti
UPANJE
Vnuk ene naših naročnic je prišel na svetovanje. Kot kaže, študija ne bo dokončal niti na drugi fakulteti, na katero se je vpisal. Sicer sta bili obe fakulteti želja njegovih staršev, ne njegova. Ker nima prave motivacije, je obupal in postaja depresiven. Ne vidi izhoda, očita si, da je len in nesposoben.
Najprej sva se pogovorila o upanju, ki je povod za spremembo nekega stanja. Brez njega se samo predamo. Naj navedem zgodbo v premislek: Po pomoti so nekega moškega zvečer zaprli v hladilnico. Zavedal se je, da do naslednjega dne tja ne bo nikogar, in pomislil je, da je to njegova smrtna obsodba. Ni imel upanja, da bi pri zelo nizki temperaturi preživel vso noč. Svoji družini je napisal poslovilno pismo. Naslednje jutro so ga našli mrtvega. A pristojnim je bila njegova smrt nerazumljiva. Ponoči je prišlo do izpada hlajenja in bi pravzaprav moral preživeti. Umrl je zaradi svojega prepričanja, da nima več možnosti za preživetje – nehal je upati.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
Dobro je vedetiseptember '24Zdravje
O RAKU
Klientka, s katero se že dolgo poznava, je dobila diagnozo rak dojke. Psihično je povsem na tleh, ne razume, zakaj je zbolela.
Razloge za bolezen lahko iščemo zunaj sebe (okolje, strupene snovi, sevanje, prehrana …) ali v sebi (genska predispozicija, način zaznavanja in odzivanja na zunanje okoliščine …). Naše telo ima živčevje, ki se je oblikovalo v milijonih let in ohranilo strategije, ki so mu pomagale preživeti v divjini. V stresni situaciji proizvaja stresne hormone (kortizol, adrenalin). Družbena pravila in individualna kapaciteta za stres nam pomagajo te odzive obvladati, znamo si tudi razumsko razložiti dogodek in potlačiti odzive nanj. Vendar določena količina poživljajočih oziroma stresnih hormonov ostane v telesu in zavira delovanje imunskega sistema. Če imamo srečo, voljo in znanje, jih lahko sprostimo ob primernem času in načinu ter tako ohranjamo dobro počutje in zdravje – skrbimo zase.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
Dobro je vedetijulij '24Zdravje
POSLUŠANJE
Naročnica mi je med pogovorom zaupala, da ji je šestletni vnuk povedal, kako zelo rad je pri njej v varstvu. Ne samo zaradi razvajanja s hrano in dobro voljo, ampak tudi zato, ker ima občutek, da je edina, ki ga velikokrat zares posluša. Drugi odrasli nimajo nikoli časa.
Poslušanje je eden od glavnih načinov sprejemanja informacij. Na žalost pa večina izmed nas med opravki za to aktivnost izrablja le četrtino zmogljivosti. Večina misli, da smo dobri poslušalci, vendar ni tako. S stoodstotno zmogljivostjo lahko prisluhnemo samo kratkim in zanimivim informacijam, če poslušamo zanimivo daljše predavanje, pa je to precejšen umski napor. Med poslušanjem in slišanjem je namreč velika razlika. Slišati pomeni, da se ušesa odzivajo na zvočno valovanje. Poslušanje pa pomeni več kot to, saj zahteva, da možgani to valovanje interpretirajo in se nanj odzivajo. Kako izboljšati zmožnost poslušanja? Prvič, pretvarjajte se, da morate informacijo posredovati naprej. Če boste poskusili, boste presenečeni, koliko si boste zapomnili. Drugič, temu, kar slišite, pripišite pomen. Tretjič, kar si je vredno zapomniti, zapišite. Četrtič, vzpostavite očesni stik. Petič, sprašujte in odgovarjajte. Tako boste aktivirali možgane in govorcu dali vedeti, da ga poslušate.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
Dobro je vedetijunij '24Medgeneracijsko
ALI JE MOGOČE OBNOVITI ZAKONSKO ZVEZO PO NEZVESTOBI?
Naročnica je prišla na svetovanje, ker je ugotovila, da jo je mož prevaral. Opravičil se ji je, vendar ji to ne zadostuje, da bi dogodek pozabila, boli jo predvsem zlorabljeno dolgoletno zaupanje.
Ko se kaj takega zgodi, sta oba partnerja pod vplivom močnih čustev – šok, bes, izdaja, sram, krivda, očitki, zato nikar ne sprejemajmo naglih odločitev. Pomembno je, da si takrat, ko čustva bruhajo na plan, partnerja vzameta čas zase in si pustita dihati. Vsak zase naj si najde podporo. Zaupa naj se prijatelju, bližnjim ali poišče strokovno pomoč. Kdor je prevaran, naj se ne trudi za vsako ceno izbrskati vse podrobnosti o dogodku, s partnerjem naj se raje pogovori o vzroku za skok čez plot. Okrevanje po aferi je težak in dolgotrajen proces, ni pa nemogoče, da bi zakonca rešila svoj odnos in celo dodatno okrepila zvezo.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
MEJNA OSEBNOSTNA MOTNJA
Nekateri ljudje doživljajo svet na črno-bel način, takšni pa so tudi njihovi čustveni odzivi, ki se kažejo z izbruhi ali duševnimi in telesnimi simptomi. Takšne osebe so lahko v nekem trenutku polne navdušenja in naklonjenosti, že v naslednjem pa ob najmanjšem razočaranju zapadejo v najgloblji obup ali bes.
V trenutku se lahko iz ljubečega partnerja ali zvestega prijatelja spremenijo v najhujšega sovražnika. Pogosto so pod stresom, saj zaradi slabe samopodobe in šibkejših prilagoditvenih mehanizmov veliko običajnih situacij doživljajo tudi kot hudo breme. Dovolj je že, da se mnenje bližnjega razlikuje od njihovega. Takšno življenje je tako polno vzponov in padcev.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
Dobro je vedetiapril '24Zdravje
DOLGO IN LEPO ŽIVLJENJE
Za dolgo, zdravo in prijetno življenje obstaja kar nekaj receptov, ki jih poznajo starejši ljudje in so jih predajali iz roda v rod. Ni vse odvisno samo od tega, kakšen genetski zapis imamo, kje smo se rodili in kakšna usoda nam je namenjena, veliko je dejavnikov, ki so odvisni od našega razmišljanja in posledično vedenja. Tukaj je nekaj namigov.
Ukvarjajmo se s stvarmi, ki nas osrečujejo. Srečni in zadovoljni ljudje so odpornejši proti različnim boleznim. Če se znamo tudi v težkih položajih usmeriti v razmišljanje o lepih stvareh in dogodkih, imamo dobre možnosti, da se naše razpoloženje res obrne na bolje. Sami smo tisti, ki lahko svoj svet obarvamo ali rožnato ali sivo. Bodimo iskreni do tistih, ki jih imamo radi. Površen poljub na obraz ne more nadomestiti toplega objema, prav tako kot običajno rokovanje ne more nadomestiti roke, ki se nežno dotakne in poboža.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
Dobro je vedetimarec '24Zdravje
OSVOBODITE SE STRESA
Dolgotrajen stres škoduje srcu, in če stresni hormon pride v krvni obtok, oslabi obrambno in imunsko moč organizma. Zaradi tega smo bolj občutljivi za okužbe, kot so prehladi in gripe, pojavijo se lahko tudi astma, rak, slabšanje spomina. Ker stres ne bo izzvenel sam od sebe, je dobro ukrepati, zato je tukaj nekaj nasvetov.
Ne delajte ničesar – vsaj enkrat v dnevu si vzemite kratek odmor od pet do deset minut in ne delajte ničesar. Preprosto sedite v miru, s tem upočasnjujete ritem srca in znižujete krvni tlak. Povečal se vam bo občutek nadzora nad svojimi čustvi. Preteklosti ne morete spremeniti, prihodnosti pa ne predvideti. Edina stvar, ki jo lahko nadzirate, je točno ta trenutek. Ponovno usvojen občutek, da imate stvari pod nadzorom, olajša stres.
Primere iz psihološke svetovalnice predstavlja Zdenka Peloz
Dobro je vedetifebruar '24Zdravje
PSIHOLOŠKA TRDNOST V NEGOTOVIH ČASIH
Naročnico begajo večinoma negativne informacije o dogajanju po svetu, ki jih je deležna po medijih, v zasebnem življenju se ji zdi, da ni kos vsem težavam, ki so se ji nakopičile. Opazuje druge ljudi in zdi se ji, da nekateri sploh nimajo nikakršnih problemov, več ali manj so dobre volje, brez napora prenašajo kritike na svoj račun. Ali so se takšni rodili?
Ne, seveda se niso takšni rodili, so pa pridobili učinkovitejše vedenjske vzorce iz okolja in prevzeli odgovornost za svoje delovanje. Če je človek duševno stabilen, se zaveda svojih čustev in tega, kako vplivajo na razmišljanje in delovanje, ter jih skuša sproti razložiti in razumeti. Nekaj nasvetov velja za vse nas. Najprej, ne izgubljajte časa za samopomilovanje, to ne bo rešilo ničesar. Vsem ljudem se dogajajo težke stvari, samopomilovanje je naša izbira, ki je neučinkovita.