Pomembno je vsako prizadevanje za mir
Nikdar ni bilo dobre vojne in slabega miru. Benjamin Franklin
Letos praznujemo 80 let od konca druge svetovne vojne, največjega krvavega spopada v zgodovini človeštva, v katerem je sodelovala večina držav sveta. Od leta 1939 do 1945 je zahtevala na milijone življenj. Žal jih je mnogo umrlo še v povojnih pobojih. Veliko žrtev je bilo med civilisti zaradi holokavsta in jedrskega bombnega napada na Hirošimo in Nagasaki.
Tisti, ki so preživeli najhujše gorje te nepotrebne morije, so poudarjali, da moramo storiti vse, da se kaj takega ne bi nikoli več ponovilo. V spomin in opomin na neizmerno trpljenje žensk, ki so prestale nečloveške razmere v koncentracijskem taborišču, skrbi tudi Taboriščni odbor Ravensbrück pri Zvezi združenj borcev za vrednote NOB Slovenije, ki je v začetku maja skupaj z Zvezo slovenskih žena iz Celovca organiziral obisk taborišča in spominsko slovesnost. Samo iz tega taborišča se 200 Slovenk ni nikoli vrnilo, preživele pa so čutile posledice vse življenje.
Žalostno je, da je po svetu še vedno polno vojnih žarišč, celo v Evropi, kjer smo mislili, da se kaj takega ne more več ponoviti. Koliko nesmiselnih žrtev je že povzročila vojna v Ukrajini, koliko družin poškodovala in razselila, da materialne škode niti ne omenjamo. In v tem so si vse vojne podobne. V njih najbolj trpijo nedolžni ljudje, še posebej otroci, ki so komaj začeli živeti.
Vojne ni težko začeti, lahko jo sproži en sam človek, težko pa jo je končati. Iskanje rešitev in miru je vedno zapleteno. Vendar ne smemo obupati, ampak si vsak po svoje prizadevati, da se morija konča. Zgodovina nas uči, da je pomemben vsak glas in napor za mir.
Tako kot je pomembno vsako prizadevanje za mir v vsakdanjem življenju. Če samo pomislimo, koliko težkih situacij in stisk izhaja iz skrhanih medsebojnih odnosov. Nerazrešeni problemi v ljudeh vzbujajo jezo, cinizem, zagrenjenost in sovraštvo. To pa nikomur ne koristi. Lepše življenje prinašata pomiritev in mir.