Ročna dela
-
Prosti časjanuar '24Ročna dela
Tokrat smo pripravili spečega angelčka, vezenega v tehniki rišelje in v barvah.
O tehniki rišelje je bilo že nekaj osnovnih navodil napisanih v decembrski številki revije. Osnovna vboda pri tej tehniki sta prednji vbod in odeja vbod, dvojni odeja vbod, vezenje prečk z odeja vbodom. Angelčka lahko izvezemo samo z belo prejico, lahko pa z barvnimi prejicami v tehniki slikanje z iglo, kot je bilo opisano v septembrski reviji. Preden izrežemo tkanino, morajo biti vsi robovi obšiti najprej s prednjim vbodom, nato pa z odeja vbodom. Natančen opis tehnike vezenja rišelje je v priročniku Umetnost vezenja.
-
Prosti časdecember '23Ročna dela
Ustvarjalnica
Pregovor pravi, da ni pomembno le imeti, pomembno je tudi znati. Znati odsluženim ali nerabljenim rečem nadeti novo podobo postaja v svetu vse bolj priljubljen trend. Recikliranje oziroma preoblikovanje je odlična sprostitev za dušo, ki nam in našemu okolju pričara sveže zgodbe. Občutek, da smo za skoraj nič denarja ustvarili všečen izdelek, pa je seveda neprecenljiv.
December je poln veselih pričakovanj, navdihov in opravil za čim bolj bleščeča prednovoletna praznovanja. Nikar ne pustite, da se vas v tem času polasti skrb, kaj obleči za pričakovano ali v zadnjem trenutku napovedano slavnostno druženje.
-
Prosti časdecember '23Ročna dela
Ustvarjalne ideje iz mojega koška
Bliža se novo leto, čas prazničnega okraševanja stanovanj. Z malo ročne spretnosti si lahko prehod v novo leto popestrimo z doma izdelano novoletno jelko iz borovih češarkov. Postavimo jo na vidno mesto ali pa uporabimo kot namizni aranžma.
Potrebujemo: posušene borove češarke različnih velikosti, podstavek za stojalo, leseno palico za oporo, tanko žičko, koničaste klešče za pripravo obešanke ter lepilno pištolo, lepilo, akrilne barve in čopič.
Iz tanke žičke ali sponke pripravimo s koničastimi kleščami obešanke, ki jih na delu, ki bo pritrjen na gornji del češarka, zvijemo v krog in ga z lepilno pištolo pritrdimo na češarek.
-
Spoznajte jih
Že več kot desetletje Binca Lomšek ustvarja in podarja svoje unikatne punčke in fantke, ročno izdelane iz recikliranega blaga. Idej pri dobrodelnem delu ji ne zmanjka in številni njeni »otroci« razveseljujejo zlasti otroke iz socialno ogroženih družin, ki jih v času obdarovanja dobri možje včasih pozabijo obiskati.
»Ko sem se upokojila, sem se pridružila Društvu Lipa – univerzi za tretje življenjsko obdobje Domžale in se med drugim vključila v krožek za izdelovanje punčk iz blaga za Unicef. Po petih, šestih letih sem se odločila, da bom punčke raje izdelovala doma za slovenske otroke. Leta 2011 sem obiskala Pediatrično kliniko in jim podarila 18 punčk, nato sem jih v naslednjih letih podarila še za poplave v Bosni, na božični prireditvi za otroke iz socialno ogroženih družin, vrtcu Andersen, Porodnišnici Ljubljana, Karitas Mengeš, Športno-humanitarnemu...
Zamisel, kako bi se dalo napraviti zapis gibanja
Kamil Arčon iz Vrtojbe si bo 96. rojstni dan, ki ga je praznoval 26. oktobra, brez dvoma zapomnil. Prav na ta dan so namreč v Ajdovščini v prostorih Univerzitetnega središča Univerze v Novi Gorici odprli priložnostno razstavo Kamil Arčon in njegov Nihalopis. Izumil in skonstruiral je namreč enostavno mehansko napravo, z njo pa je v grafični obliki razkril lepoto in simetrijo zelo kompleksnega gibanja sklopljenega nihala, vpetega v štirih točkah, ne da bi poznal matematične in fizikalne zakonitosti, ki določajo njegovo gibanje.
-
Prosti časdecember '23Ročna dela
Vezenje v tehniki rišelje je najbolj znano vezenje iz skupine izrezanec in je izredna vrsta običajno belega vezenja, ki vključuje obšivanje motivov z vbodi odeja. Nekateri to vrsto vezenja imenujejo tudi zračna čipka. V to skupino spadata tudi madeira in angleško luknjičasto vezenje.
Prvi znani primeri izrezovanja prihajajo iz samostanov v Italiji iz časa srednjega veka, ko so nune izdelovale razne prte za cerkvene potrebe. Ker je izdelovanje šivanih čipk trajalo zelo dolgo in so bile posledično tudi zelo drage, so jih zamenjali s čipkami rišelje. Namesto da bi odstranile posamezne niti (kot pri ažurju), so iz tkanine izrezale večje površine. Nastalo luknjo so obšile in jo zapolnile z raznimi vbodi vezenja ali vstavitvijo čipk. V času vladanja Elizabete I. je tako vezenje postalo del mode. Kardinalu Richelieuju, slavnemu mecenu umetnosti, je bila taka dekoracija tako všeč, da so umetniki zanj ustvarili posebne vzorce, ki jih danes poznamo kot vezenje rišelje.
Brezrokavnik iz moherja z luknjicami
Prosti časdecember '23Ročna dela
Ko se ohladi, je prijetno obleči brezrokavnik. Še topleje nas greje, če si ga spletemo sami. Lahko je iz moherja, kot je na sliki.
Velikost: 38/40, za velikost 42 veljajo številke v oklepaju
Potrebujemo: 150 g moherja Tweed haze in pletilke št. 6.
Navodilo
Hrbtni del: nasnujemo 67 (71) petelj in pletemo 12 vrst patenta ena leva, ena desna petlja. Potem pletemo eno vrsto same leve petlje, naprej pa luknjičast vzorec po shemi. Na shemi so označene samo lihe vrste, nazaj pletemo same leve petlje. Za velikost 42 dodamo na obeh straneh po 2 desni petlji pred vzorcem po shemi. Do rokavnega izreza pletemo 58 vrst, kar je približno 35 cm.
-
Prosti časnovember '23Ročna dela
USTVARJALNICA
Pregovor pravi, da ni pomembno le imeti, pomembno je tudi znati. Znati odsluženim ali nerabljenim rečem nadeti novo podobo postaja v svetu vse bolj priljubljen trend. Recikliranje oziroma preoblikovanje je odlična sprostitev za dušo, ki nam in našemu okolju pričara sveže zgodbe. Občutek, da smo za skoraj nič denarja ustvarili všečen izdelek, pa je seveda neprecenljiv.
Že tisočletja uporabljamo kristale za energijske, zdravilne pripomočke. Kristalno steklo pa za izdelavo brušenih dekorativnih in uporabnih izdelkov – od nakita, lestencev do namiznih servisov, ki so zaradi svojih prestižnih odbleskov pogosta poročna darila. Prehajajo celo iz roda v rod – seveda, če se vmes ne razbijejo. Tako z leti ostajajo od kompletov le še posamezni kozarci, posode, vaze, pepelniki, svečniki. Kaj z njimi?
-
Prosti časoktober '23Ročna dela
Ustvarjalnica
Star pregovor pravi, da ni pomembno le imeti, pomembno je tudi znati. Znati odsluženim ali nerabljenim rečem nadeti novo podobo postaja v svetu vse bolj priljubljen trend. Recikliranje oziroma preoblikovanje je odlična sprostitev za dušo, ki nam in našemu okolju pričara sveže optimistične zgodbe. Občutek, da smo za skoraj nič denarja ustvarili všečen izdelek, pa je seveda neprecenljiv.
Kupila sem novo belo visečo kopalniško omarico, ki ima dvoje vratc in ogledalo na sredini. Ne le zato, da bo nadomestila staro, temveč bo sivim stenskim ploščicam z vzorcem marmorja nadela nekaj žlahtne, drugačne bleščavosti. Tokrat brez sicer meni običajno ljubih intenzivnih barv.
Ženska jopica in moška majica, združeni v obleko
Prosti časseptember '23Ročna dela
Ustvarjalnica
Star pregovor pravi, da ni pomembno le imeti, pomembno je tudi znati. Znati odsluženim ali nerabljenim rečem nadeti novo podobo postaja v svetu vse bolj priljubljen trend. Recikliranje oziroma preoblikovanje je odlična sprostitev za dušo, ki nam in našemu okolju pričara sveže optimistične zgodbe. Občutek, da smo za skoraj nič denarja ustvarili všečen izdelek, pa je seveda neprecenljiv
V času, ko bomo zamenjali kretnico iz poletnega počitniškega vzdušja na vsakdanje, se dogajajo premiki tudi v naših garderobnih omarah. Nekaterim sta prestavljanje poletnih oblačil na višje police in razporejanje jesenske garderobe bližje našim očem v veselje, drugi gubajo čelo. Kaj je še aktualnega od lani, kaj naj obdržimo, zavržemo ali oddamo v humanitarne namene?