Vrt
-
VRT IN DOM / ZELIŠČNI KOTIČEK
Ameriški slamnik (Echinacea) je rastlina, ki jo pogosto uporabljajo v tradicionalni medicini. Krepi imunski sistem in zmanjšuje simptome prehlada, pravzaprav je najučinkovitejše naravno zelišče pri vnetju dihalnih poti.
Izhaja iz Severne Amerike, kjer so ga za zdravljenje različnih zdravstvenih težav uporabljali Indijanci. Semena so iz ameriške divjine v Evropo prinesli popotniki. Sprva so ga uporabljali kot okrasno rastlino ter s križanjem in genskimi spremembami ustvarili skoraj celo paleto raznolikih barv in cvetov. Rastlina zraste okrog enega metra v višino. Cveti od julija do oktobra, pri nas tudi dlje. Uporabljamo steblo, liste in cvet. Velja pa opozoriti, da zdravilnih zelišč ne nabiramo ob najhujši sončni pripeki ali ko so še mokre od rose ali dežja.
-
VRT
Skoraj ni lepšega občutka kot stopiti na vrt, odrezati cvetove, ki smo jih sami vzgojili, in jih razporediti v preprost, a čudovit svež ali trajen šopek. Mnoge cvetlice, ki jih gojimo za rezano cvetje, zahtevajo daljše obdobje rasti, zato je smiselno že zdaj razmisliti, katere vrste bomo posejali sami ali kupili sadike.
Za rezano cvetje lahko uporabimo številne rastline, ki jih že dobro poznamo. Večino je enostavno gojiti in jih lahko posadimo na cvetlično gredico ali v atraktivne velike lonce. Pri vzgoji so žlahtnitelji upoštevali obstojnost v vazi, kar zagotavlja, da lahko vrtnarski navdušenci uživamo v njihovem cvetenju tako na prostem kot v notranjih prostorih.
-
VRT
V sadovnjaku pravočasno opravimo obrezovanje, da bo učinkovitejše škropljenje, ki pa mora slediti razvojnim fazam rastline ali drevesa.
Poznozimsko ali spomladansko škropljenje proti breskovi kodravosti opravljamo s fungicidi, kot so bakrovi pripravki (cuprablav, cupropin, bordojska brozga). V marcu pa obvezno škropimo z insekticidom z belim oljem, ki učinkuje tako, da naredi film prek škodljivcev, jim s tem odvzame kisik, zato se zadušijo. Še boljši učinek dosežemo, če dodamo žvepleno apneno brozgo v 10-odstotni koncentraciji, oziroma če brsti še niso odprti, tudi do 20-odstotni. Škropivo uniči kaparja in druge škodljivce. Primerno je za biološko pridelavo in uporabno tudi za jagodičevje, kot so sibirske borovnice, ki zorijo že v maju.
-
Vsi imamo na domačem vrtu vsaj eno vrsto krompirja. Tistega, zgodnjega. Številni pa ga za celo leto pridelajo na domači njivi. Za dober pridelek ne hitimo s sajenjem in prav tako ne pozabimo na gnojenje.
Kdaj sadimo
Pred sajenjem krompirja je treba spremljati temperaturo zemlje. Saditi začnemo, ko je temperatura tal vsaj osem stopinj Celzija, kar pomeni temperaturo zraka 12 stopinj Celzija. V celinski Sloveniji je to šele aprila. Globina sajenja je odvisna od tipa domače vrtne zemlje in kakovosti semena. Plitvo sajenje je priporočljivo na zelo vlažnih, težkih tleh. Krompir na bolj sušnih legah in plitvejših tleh sadimo srednje globoko, tj. dva do pet centimetrov.
Zakaj so ruske vile tako priljubljene med starejšimi?
VRT
Ruske vile omogočajo hitro in enostavno pripravo vrtnih gredic. Pozabite na lopato, običajne vile in bolečine v križu, saj lahko delate v pokončni drži in povsem brez napora.
Vrtičkarji največkrat uporabljajo ruske vile za rahljanje tal v marcu in aprilu. Orodje je še posebej primerno za ženske, upokojence in starejše vrtičkarje, saj ga ni treba dvigati in tako lahko delajo v pokončni drži. So prava rešitev za vse, ki imate težave s hrbtenico, križem ali rokami. Orodje preprosto vlečete po tleh, saj združuje funkcijo vil, motike in grabelj (3 v 1). Edini napor je, da vile prinesete ali pripeljete na vrt. Vse drugo opravi vzvod, ki omogoča delo brez večjega napora. Te inovativne vile so primerne za obdelavo manjših, srednjih in večjih vrtov. V Sloveniji jih uporablja že več kot 25.000 vrtičkarjev, med njimi so celo starejši od 85 let. Čas je, da jih preizkusite še vi. Tako vam ni treba čakati na sina, vnuka, moža ali koga drugega, ki vam običajno pomaga pri najtežjem vrtnem opravilu.
-
Bolj ko se bliža pomlad, bolj se razveselimo vsakega toplega sončnega žarka. Narava se začne prebujati iz zimskega spanja, barve pa postopoma vračajo energijo in optimizem v naš vsakdan. Ni lepšega kot opazovati cvetoče rastline, polne živahnih odtenkov, ki preobrazijo okolico. Prav pri rastlinah lahko najdemo neizmeren vir navdiha, ki nas opominja na moč življenja in neprestano lepoto narave.
Rastline, ki jih lahko prve posadimo ali uporabimo za zasaditev cvetličnih nasadov, imajo skupno lastnost, da dobro uspevajo tudi pri nižjih temperaturah.
Preverite, ali seme še dobro kali
Vsa semena ne kalijo enako uspešno, če so starejša od treh let. Ali ste vedeli, da je treba preveriti tudi energijo in hitrost kalitve semena? Test je preprost in poceni način za ugotavljanje kakovosti semena pred setvijo. V zamrzovalniku lahko seme ostane več let in potem uspešno kali.
Test kalivosti vam pomaga optimalno izkoristiti semena zelenjave, cvetlic, zelišč, ki jih še imate na zalogi, februarja je še čas, da ga opravite. Starost semena je pomemben dejavnik uspešnosti kalitve, zato naj seme ne bo starejše od treh let. Za kalilni test potrebujete globok krožnik ali plastično embalažo za živila, papirnate brisače, seme, vodo in folijo za živila. V posodo dodate nekaj plasti papirnatih brisač in želeno količino semen. S pršilko popršite površino s semeni in posodo pokrijete s pokrovom ali plastično folijo, ki jo...
-
Med številnimi agrumi predstavljamo dva nenavadna. Najdete ju na vrtnarskih sejmih ali naročite prek svetovnega spleta. Lahko si omislite tudi sadike, a so občutljive za nizke temperature.
Budina roka (Citrus medica digitata) je ime dobila po velikih plodovih, ki spominjajo na dlan s številnimi drobnimi ukrivljenimi prsti. Sadeži so nastali naključno kot anomalija v razvoju citrone. Ko se plod z lupino ne razvije okoli skupine krhljev, temveč okoli vsakega krhlja posebej. Krhlji pa se pri peclju držijo skupaj. V Aziji so v nenavadni obliki videli roko verskega voditelja Bude, od tod tudi ime. Na Kitajskem sadež simbolizira srečo, blaginjo in dolgo življenje. Sadež nima mesa, zato je uporabna samo debela lupina, ki ni grenka. Uporabimo jo lahko kot dišečo dekoracijo, jo posušimo ali kandiramo in dodajamo sladicam ali drugim jedem. Aromatična lupina med drugim odganja komarje, ponekod pa jo uporabljajo za lajšanje težav s prebavo in dihanjem.
Ašvaganda pomaga pri številnih težavah
VRT, Zeleni svet
Ali ste vedeli, da je ašvaganda zelo uporabna rastlina, ki jo vzgojite iz semen in lahko rase na vašem vrtu? Njena uporaba in priprava sta enostavni.
Terezija Nikolčič je prva slovenska uradna zeliščarica, ki je včasih prodajala zelišča na tržnici v Ljubljani. Pri 90 letih je v samozaložbi izdala knjigo Zgodbe s tržnice. Je skromna, prijazna, rada pomaga ljudem, predvsem pa ima veliko znanja in izjemen spomin. Lani sem jo obiskal na Vrhniki, povedala mi je nekaj več o ašvagandi in mi podarila semena, saj je imel oče težave s ščitnico, zato sem želel to uporabno rastlino posaditi na domačem zeliščnem vrtu.
Bromelijevke pozimi poskrbijo za barve
Vrt
Narava je poskrbela, da pozimi lahko tudi ljubitelji rastlin upočasnimo svoj vsakodnevni ritem. Vrt počiva, zimske cvetoče zasaditve skoraj ne potrebujejo nege, zdaj je čas, da osvežimo zbirko sobnih rastlin. S katero izmed bromelijevk, saj z dolgotrajnim cvetenjem in eksotičnim videzom ne bodo le popestrile stanovanja, pač vas bodo hkrati spomnile na čarobnost tropskih krajev.
Bromelijevke izvirajo iz Južne in Srednje Amerike. V Evropo so jih prinesli belgijski trgovci, ki so potovali v tropske kraje. Nezahtevna nega in privlačen videz navdušujeta tako začetnike kot izkušene ljubitelje. Znane so po svoji raznolikosti, saj vključujejo več kot 3000 vrst, med njimi pa so najbolj priljubljene ananas, neoregelija, tilandzija in guzmanija. Vsaka ima svoje značilnosti in unikatne posebnosti, kar popestri notranji ambient.