Vrt
-
Vsi imamo na domačem vrtu vsaj eno vrsto krompirja. Tistega, zgodnjega. Številni pa ga za celo leto pridelajo na domači njivi. Za dober pridelek ne hitimo s sajenjem in prav tako ne pozabimo na gnojenje.
Kdaj sadimo
Pred sajenjem krompirja je treba spremljati temperaturo zemlje. Saditi začnemo, ko je temperatura tal vsaj osem stopinj Celzija, kar pomeni temperaturo zraka 12 stopinj Celzija. V celinski Sloveniji je to šele aprila. Globina sajenja je odvisna od tipa domače vrtne zemlje in kakovosti semena. Plitvo sajenje je priporočljivo na zelo vlažnih, težkih tleh. Krompir na bolj sušnih legah in plitvejših tleh sadimo srednje globoko, tj. dva do pet centimetrov.
Zakaj so ruske vile tako priljubljene med starejšimi?
VRT
Ruske vile omogočajo hitro in enostavno pripravo vrtnih gredic. Pozabite na lopato, običajne vile in bolečine v križu, saj lahko delate v pokončni drži in povsem brez napora.
Vrtičkarji največkrat uporabljajo ruske vile za rahljanje tal v marcu in aprilu. Orodje je še posebej primerno za ženske, upokojence in starejše vrtičkarje, saj ga ni treba dvigati in tako lahko delajo v pokončni drži. So prava rešitev za vse, ki imate težave s hrbtenico, križem ali rokami. Orodje preprosto vlečete po tleh, saj združuje funkcijo vil, motike in grabelj (3 v 1). Edini napor je, da vile prinesete ali pripeljete na vrt. Vse drugo opravi vzvod, ki omogoča delo brez večjega napora. Te inovativne vile so primerne za obdelavo manjših, srednjih in večjih vrtov. V Sloveniji jih uporablja že več kot 25.000 vrtičkarjev, med njimi so celo starejši od 85 let. Čas je, da jih preizkusite še vi. Tako vam ni treba čakati na sina, vnuka, moža ali koga drugega, ki vam običajno pomaga pri najtežjem vrtnem opravilu.
-
Bolj ko se bliža pomlad, bolj se razveselimo vsakega toplega sončnega žarka. Narava se začne prebujati iz zimskega spanja, barve pa postopoma vračajo energijo in optimizem v naš vsakdan. Ni lepšega kot opazovati cvetoče rastline, polne živahnih odtenkov, ki preobrazijo okolico. Prav pri rastlinah lahko najdemo neizmeren vir navdiha, ki nas opominja na moč življenja in neprestano lepoto narave.
Rastline, ki jih lahko prve posadimo ali uporabimo za zasaditev cvetličnih nasadov, imajo skupno lastnost, da dobro uspevajo tudi pri nižjih temperaturah.
Preverite, ali seme še dobro kali
Vsa semena ne kalijo enako uspešno, če so starejša od treh let. Ali ste vedeli, da je treba preveriti tudi energijo in hitrost kalitve semena? Test je preprost in poceni način za ugotavljanje kakovosti semena pred setvijo. V zamrzovalniku lahko seme ostane več let in potem uspešno kali.
Test kalivosti vam pomaga optimalno izkoristiti semena zelenjave, cvetlic, zelišč, ki jih še imate na zalogi, februarja je še čas, da ga opravite. Starost semena je pomemben dejavnik uspešnosti kalitve, zato naj seme ne bo starejše od treh let. Za kalilni test potrebujete globok krožnik ali plastično embalažo za živila, papirnate brisače, seme, vodo in folijo za živila. V posodo dodate nekaj plasti papirnatih brisač in želeno količino semen. S pršilko popršite površino s semeni in posodo pokrijete s pokrovom ali plastično folijo, ki jo...
-
Med številnimi agrumi predstavljamo dva nenavadna. Najdete ju na vrtnarskih sejmih ali naročite prek svetovnega spleta. Lahko si omislite tudi sadike, a so občutljive za nizke temperature.
Budina roka (Citrus medica digitata) je ime dobila po velikih plodovih, ki spominjajo na dlan s številnimi drobnimi ukrivljenimi prsti. Sadeži so nastali naključno kot anomalija v razvoju citrone. Ko se plod z lupino ne razvije okoli skupine krhljev, temveč okoli vsakega krhlja posebej. Krhlji pa se pri peclju držijo skupaj. V Aziji so v nenavadni obliki videli roko verskega voditelja Bude, od tod tudi ime. Na Kitajskem sadež simbolizira srečo, blaginjo in dolgo življenje. Sadež nima mesa, zato je uporabna samo debela lupina, ki ni grenka. Uporabimo jo lahko kot dišečo dekoracijo, jo posušimo ali kandiramo in dodajamo sladicam ali drugim jedem. Aromatična lupina med drugim odganja komarje, ponekod pa jo uporabljajo za lajšanje težav s prebavo in dihanjem.
Ašvaganda pomaga pri številnih težavah
VRT, Zeleni svet
Ali ste vedeli, da je ašvaganda zelo uporabna rastlina, ki jo vzgojite iz semen in lahko rase na vašem vrtu? Njena uporaba in priprava sta enostavni.
Terezija Nikolčič je prva slovenska uradna zeliščarica, ki je včasih prodajala zelišča na tržnici v Ljubljani. Pri 90 letih je v samozaložbi izdala knjigo Zgodbe s tržnice. Je skromna, prijazna, rada pomaga ljudem, predvsem pa ima veliko znanja in izjemen spomin. Lani sem jo obiskal na Vrhniki, povedala mi je nekaj več o ašvagandi in mi podarila semena, saj je imel oče težave s ščitnico, zato sem želel to uporabno rastlino posaditi na domačem zeliščnem vrtu.
Bromelijevke pozimi poskrbijo za barve
Vrt
Narava je poskrbela, da pozimi lahko tudi ljubitelji rastlin upočasnimo svoj vsakodnevni ritem. Vrt počiva, zimske cvetoče zasaditve skoraj ne potrebujejo nege, zdaj je čas, da osvežimo zbirko sobnih rastlin. S katero izmed bromelijevk, saj z dolgotrajnim cvetenjem in eksotičnim videzom ne bodo le popestrile stanovanja, pač vas bodo hkrati spomnile na čarobnost tropskih krajev.
Bromelijevke izvirajo iz Južne in Srednje Amerike. V Evropo so jih prinesli belgijski trgovci, ki so potovali v tropske kraje. Nezahtevna nega in privlačen videz navdušujeta tako začetnike kot izkušene ljubitelje. Znane so po svoji raznolikosti, saj vključujejo več kot 3000 vrst, med njimi pa so najbolj priljubljene ananas, neoregelija, tilandzija in guzmanija. Vsaka ima svoje značilnosti in unikatne posebnosti, kar popestri notranji ambient.
Slovenija je najbolj vrtičkarska država
Slovenci zagotovo lahko trdimo, da smo vodilni vrtičkarski narod na stari celini. Priljubljena sta tako domače sadje kot zelenjava, saj vrtnarimo skoraj povsod. Razlogi za to so različni. Smo kmečki narod, ki se očitno vrača k svojim koreninam, in to je vedno dobrodošlo.
Če primerjamo države po številu samooskrbnih vrtov na število prebivalcev, je Slovenija na prvem mestu v Evropi. Prednjačimo tudi po velikosti sadnega in zelenjavnega vrta na gospodinjstvo. Imamo zelo bogato kulturo vrtnarjenja, saj je vrtičkarstvo zelo priljubljen konjiček. Zato ne preseneča, da so zelo priljubljeni tudi vrtnarski nasveti v klasičnih medijih in na spletu. V srednji Evropi smo bili pred več kot desetimi leti prvi, ki smo začeli vrtnariti s pomočjo vrtnarskih nasvetov na spletu.
Na katere sobnice lahko malce pozabimo
Sobne rastline ali krajše kar sobnice prihajajo v naša stanovanja s celega sveta. Tako imajo različne potrebe po svetlobi, zalivanju in gnojenju. Nekateri jim posvečajo ogromno pozornosti, drugi pa nanje občasno malce pozabimo.
V jesenskem in zimskem času je v stanovanju manj svetlobe. A vemo, da večina sobnih rastlin potrebuje veliko svetlobe. To ne pomeni neposrednega sonca, temveč dobro osvetljen prostor. Sredi dnevne sobe jim verjetno ne bomo postavili luči za vzgojo rastlin. Zato pa izberemo takšne, ki imajo liste zanimivih oblik ali zanimivih zelenih odtenkov in z lis ali pegicami. V mislih imejmo tudi dejstvo, da te sobne lepotice pri manj svetlobe potrebujejo tudi manj zalivanja. Preveč vode bo hitro vodilo v gnitje korenin. Pomembno pa jim je vsake toliko obrisati liste z vlažno krpo, da odstranimo prah. Tako bodo kljub zmanjšani naravni svetlobi dobro uspevale.
Posadimo odporni sorti breskev
Ali ste vedeli, da obstajajo odporne sorte breskev, ki vrtičkarjem zmanjšajo škodo zaradi kodravosti? Breskova kodravost je ena izmed najpogostejših bolezni breskev, ki lahko močno vpliva na kakovost in količino pridelka. Predstavljamo dve priljubljeni sorti, ki se ponašata z visoko odpornostjo in dobro rodnostjo.
Breskova kodravost je glivična bolezen, ki povzroči deformacijo listov. Okuženi listi se nagubajo, dobijo rdečkasto barvo in sčasoma odpadejo, kar oslabi drevo in zmanjša pridelek. Bolezen se hitro širi v hladni in deževni pomladi. Omejimo zatiranje proti kodravosti. Posadimo odporni sorti chiara in cesarini. Na ta način na vrtu zmanjšamo porabo bakra in drugih fungicidov. Če imamo sorte, ki niso odporne, je treba prvič škropiti že jeseni. V ta namen uporabimo bakrene pripravke v času odpadanja listov. Drugo škropljenje se izvaja v času brstenja in odganjanja listov. Najbolj učinkovita metoda preprečevanja kodravosti je sajenje sort, ki so tolerantne za to bolezen.