-
Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve obvešča prejemnike prejemkov s področja vojnih zakonov, ki so na svoje bančne račune prejeli nakazila z nazivom: "socialna pomoč ali podpora za socialno varnost", da takšno poimenovanje nima nikakršnega vpliva na morebitno kasnejšo omejitev pri dedovanju, kot velja to za denarno socialno pomoč (redna, trajna in izredna) in varstveni dodatek. Štipendije in prejemki po vojnih zakonih se ne štejejo med pravice, na podlagi katerih bi bilo mogoče omejiti dedovanje ali zahtevati vračilo sredstev v višini prejete pomoči.
-
Eden od vzrokov za tolikšno količino odpadnih zdravil je v tem, da veliko ljudi doma kopiči zdravila na zalogo – če jih bodo morda kdaj potrebovali. Po drugi strani pa mnogi bolniki kar samovoljno spreminjajo odmerke ali se odločajo za prekinitev zdravljenja. Tako ravnanje pa lahko ogrozi zdravje ljudi, hkrati pa pomeni velik finančni strošek. Po ocenah Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije iz leta 2009 bi lahko na leto prihranili do 28 milijonov evrov samo pri hospitalizacijah, ki so bile posledica zapletov pri zdravljenju z...
-
S 1. februarjem se je zvišala subvencija, ki jo Mestna občina Ljubljana namenja za plačilo pomoči družini na domu. Že tako pa ljubljanski uporabniki te storitve plačujejo znatno manj kot v marsikateri drugi slovenski občini. Spremembe so tudi pri varovanju na daljavo - storitvi, namenjeni ljudem, ki živijo sami, lahko pa s pritiskom na poseben gumb kadarkoli pokličejo pomoč. To storitev je doslej opravljal Regijski center za pomoč na daljavo pri Zavodu za oskrbo na domu Ljubljana, in to za uporabnike na območju mestnih občin Ljubljana,...
ZPS svetuje: S čim in kako prati perilo najučinkoviteje?
Sodobni pralni stroji so drugačni, kot smo jih imeli v preteklosti. Prav tako se pojavljajo se nove oblike pralnih sredstev in sredstev proti madežem, v zadnjem času pa proizvajalci in trgovci intenzivno oglašujejo tudi pralne kroglice in oreške. Kaj pa so pokazali testi Zveze potrošnikov Slovenije? Veliko potrošnikov se sprašuje, ali so praški, ki so naprodaj v Sloveniji, res slabše kakovosti kot tisti, ki jih lahko kupimo v tujini? So boljši tisti, ki jih lahko dobimo tudi pri nas, a so bili izdelani na zahodu Evrope? Pred tremi leti so...
Igrače naj spodbujajo ustvarjalnost.
Ankete, opravljene v številnih državah in deželah, ugotavljajo, da največ igrač za otroke, stare do 5 let, kupijo upokojenci za svoje vnuke in morda že pravnuke. Na drugem mestu so starši, strici in tete, šele na tretjem pa otroci (pravzaprav starši na konkretno željo otrok). Toda ko obiščemo trgovino z igračami, nas obide groza: povsod plastični ali kovinski avtomobilčki, vlakci, bagerji, buldožerji, dvigala, žerjavi in podobno kovinska ali plastična roba.
V Zimzelenu skrbijo za aktivno življenje
V Centru starejših Zimzelen, ki so ga v Topolšici odprli pred dvema letoma, skrbijo za kakovostno in aktivno življenje stanovalcev, saj imajo na voljo različne oblike aktivnega preživljanja časa in socialnega vključevanja. Poleg zaposlenih pri teh aktivnostih pomagajo tudi prostovoljci. Kot je povedala direktorica PV Zimzelen, ki je najmlajša hčerinska družba skupine Premogovnik Velenje, Andreja Štefan Bukovič, so oblikovali dve skupini. To je tim za socialno vključenost stanovalcev, ki bo nudil pomoč pri vključevanju stanovalcev v bivalno...
-
Ko gre v družbi kaj zelo narobe, se pogosto oglasijo ljudje z bolj ali manj domiselnimi predlogi, kaj bi bilo treba storiti, da bi deloval »sistem«. Tega smo se v prejšnjih časih dodobra navadili, ko so vodilni politični teoretiki približno vsakih deset let predlagali (in dosegli) ustavne spremembe. Seveda so se najprej dogovorili na partijskih kongresih, zatem je sledila »široka javna razprava« in nazadnje so ustavne spremembe potrdili v skupščini.
Študijski krožek Osnove botanike in rastlinskega sveta
Študijski program predvideva spoznavanje biotske pestrosti v Ljubljani in njeni bližnji okolici ter zanimiva rastišča redkih in ogroženih vrst na Ljubljanskem barju. Drugi del programa pa je namenjen dendrologiji, to je vedi o drevesih.
Prijavite se lahko osebno na sedežu Univerze na Poljanski cesti 6, po telefonu 01 433 20 90 ali po elektronski pošti: univerza-3@guest.arnes.si.
Obiskovanje študijskega krožka je brezplačno, ker ga financira Mestna občina Ljubljana.Zveza potrošnikov Slovenije svetuje: Ali res veste, kaj jeste?
Za ohranjanje zdravja in vitalnosti je pomembno, da izbiramo živila, ki imajo ustrezen prehranski profil. Pa ga sploh poznamo? Preberemo na embalaži, koliko sladkorja in maščob vsebuje jogurt, ki ga imamo radi? Koliko soli in maščob ima salama, s katero postrežemo gostom? In kako sladki so kosmiči, s katerimi začenjamo naš vsakdan?
Potrošniki se premalo zavedamo, kako zelo zavajajoče so lahko trditve in podatki, ki jih proizvajalci zapišejo na embalažo izdelka, da bi pritegnili našo pozornost in nas prepričali v nakup. Izdelki z manj maščobe, z dodanimi vitamini in brez holesterola so lahko vse prej kot zdravi, vendar tega ne bomo opazili, če se ne bomo prepričali o vseh uporabljenih sestavinah. Zato je pomembno, da smo pozorni na oznake in sestavine prehrambenih izdelkov, kajti le tako se bomo lahko prehranjevali resnično zdravo in uravnoteženo.-
S tem je mišljeno predvsem spodbujanje nakupa kotlov na lesno biomaso in optimizacija ogrevalnih, hladilnih, klimatizacijskih in prezračevalnih sistemov.
Na javni razpis je prispelo 32 vlog, zaradi omejenih sredstev za sofinanciranje pa je bilo izbranih 20 domov za starejše, ki bodo skupno prejeli 19,4 milijona evrov, vendar pa bodo morali projekt izpeljati do konca leta 2013.