-
Za kratek čas se bomo ustavili na Trojanah, nato pa bomo vožnjo nadaljevali proti najstarejšemu slovenskemu mestu. Najprej bomo obiskali znanega izdelovalca kostumov, ki nam bo pokazal, kako nastaja kostum kurenta ali koranta, tega našega izvirnega pustnega lika. Nato si bomo ogledali Ptujski grad in se z vodnikom sprehodili po ulicah. Udeležili se bomo otvoritvene slovesnosti z izročitvijo oblasti karnevalskemu princu. Ptuj kot partnersko mesto evropske prestolnice kulture poleg pestrega programa za obiskovalce pripravlja predstavitev pustnih...
-
»Sram me je, da so nekateri Avstrijci tako nestrpni do slovenske manjšine in drugih manjših,« povzame Harald Kutzenberger, krajinski arhitekt iz Wilheringa, mesteca z nekaj več kot šest tisoč prebivalci in približno deset kilometrov oddaljenega od bolj znanega Linza. Z ženo vodita družinsko podjetje TBK, urad za ekologijo in krajinsko načrtovanje, ki okoliškemu prebivalstvu, gospodarstvenikom in tudi politikom svetuje, kako in kje graditi stanovanja, hiše, ceste in trgovine, da bo pozidane čim manj plodne zemlje.
-
Z zadnjim dnem leta 2011 se je izteklo tudi evropsko leto prostovoljstva. Namenjeno je bilo zlasti osveščanju o prostovoljski dejavnosti, čeprav se lahko v Sloveniji pohvalimo, da menda vsak peti državljan opravlja prostovoljsko delo. Osmi kongresu prostovoljstva, ki je v organizaciji Slovenske filantropije, Združenja za promocijo prostovoljstva potekal 5. in 6. decembra v Mariboru, je bil hkrati sklepna prireditev evropskega leta prostovoljstva.
-
Že nekajkrat smo v minulem letu pisali o spremembah, ki jih prinaša zakon o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, ki je začel veljati v začetku letošnjega leta in nalaga več pristojnosti (in dela) centrom za socialno delo. Ti centri so po novem enotna vstopna točka za uveljavljanje kar trinajstih pravic s tega področja. Zakon zagotavlja pravice do transferov, subvencij in oprostitev plačil socialno najbolj ranljivim posameznikom in družinam.
Socialni stiki so ključ do ohranjanja umskih sposobnosti
Umsko staranje je mogoče upočasniti z zdravo prehrano ter s telesno, socialno in umsko aktivnostjo, pravi Vojko Kavčič, kognitivni nevroznanstvenik in eden najvidnejših svetovnih raziskovalcev nevropsiholoških dejavnikov in vidikov staranja. Z njim smo se pogovarjali tudi o tem, kako si zagotoviti kakovostno starost. Na kakšen način lahko starejši ljudje ohranijo svoje umske sposobnosti? Tako, da ohranijo zdrave možgane. Z drugimi besedami povedano, umsko staranje odseva staranje možganov.
Dr. Vojko Kavčič je doma iz Komna na Krasu. Po diplomi iz psihologije na ljubljanski filozofski fakulteti je leta 1997 doktoriral iz eksperimentalne psihologije na Univerzi North Texas v ZDA. Zaposlen je na Inštitutu za gerontologijo Univerze Wayne v Detroitu, kjer poleg zgodnje diagnostike alzheimerjeve bolezni raziskuje tudi zaznavno in spoznavno staranje.
Osebne zdravnike zamenjujemo zaradi njihove nestalnosti
V odnosu med zdravniki in bolniki je stalnost njunega razmerja pomembna prvina zadovoljstva obojih, pa tudi kakovosti storitev. Če se izbrani zdravnik in bolnik ne razumeta, je mogoče zdravnika po predpisanem postopku tudi zamenjati. Nacionalna raziskava je pokazala, da je 40 odstotkov ljudi, starejših od 50 let, zamenjalo svojega izbranega osebnega zdravnika predvsem zavoljo tega, ker je odšel drugam, ker se je upokojil ali pa umrl. Potrebe po zdravstvenih storitvah so v različnih življenjskih obdobjih različne.
-
Kraja osebne identitete je hudo kriminalno dejanje, ki v slovenski zakonodaji še ne zaseda posebnega mesta. Pomeni pa, da se nekdo predstavlja v imenu nekoga drugega, da ima ponarejene dokumente in podobno. Ljudje, ki jim je bila ukradena identiteta, porabijo mesece, celo leta in veliko denarja, da si vnovič uredijo življenje ter odplačajo dolgove. Kljub zelo skrbnemu varovanju, se vam lahko zgodi, da bodo tatovi identitete pridobili vaše občutljive podatke: Tudi pri nas se je že zgodilo, da so zlikovci na bankomate namestili kamere in...
Nevidni morilec ogljikov monoksid
Zastrupitev z ogljikovim monoksidom je najpogostejša zastrupitev v razvitih industrijskih državah, ki se pogosto konča s smrtjo. Enako velja za Slovenijo, saj na leto umre blizu petdeset ljudi. Ogljikov monoksid je izredno strupen plin, ki nastaja pri nepopolnem gorenju plina, kurilnega olja, drv ali premoga. V bivalnih prostorih se lahko raven ogljikovega monoksida poveča zaradi napačne namestitve, vgradnje, pomanjkljivega delovanja ali vzdrževanja peči na drva in premog, kaminov ter plinskih gorilnikov za ogrevanje prostorov in vode.
-
Tako politiki kot gospodarstveniki napovedujejo, da je pred nami leto velikih preizkušenj in da bodo za ureditev svetovnih finančnih razmer potrebni odločni ukrepi. Napovedujejo, da bo treba temeljito oklestiti javno porabo in varčevati na vseh področjih. In ni potrebna posebna jasnovidnost, da iz teh napovedi razberemo, kako bomo živeli slabše ter da bodo posledice krize najbolj občutili tisti sloji prebivalstva, ki so že doslej stežka sestavljali »konec s koncem«.
-
Prostora pa je še dovolj, zato prijazno vabljeni,« je povedala organizatorica srečanj Anica Svetina. Srečanja bodo letos še 4. in 18. decembra, v prvem polletju leta 2012 pa 8. in 22. januarja, 5. in 19. februarja, 4. in 18. marca ter 1. in 15. aprila.
Na vsako srečanje povabijo gosta ali gostjo. Med njimi je bila tudi Eva Štravs Podlogar, direktorica Zavoda za pospeševanje turizma Turizem Bled, ki je predstavila Blejsko simfonijo, glasbeni spektakel s pomočjo vodne zavese in laserja, ki ga pripravljajo ob prireditvi Krog prijateljstva 30. decembra v Veliki Zaki.