-
V sredo, 21. marca, pa se boste lahko ob 17. uri naučili izdelovanja pletenih opor za rastline, izdelanih iz drenovih, leskovih in vrbovih vej. Naslednjo sredo, 28. marca, prav tako ob 17. uri pa se lahko udeležite delavnice za izdelovanje slovenskih velikonočnih butaric iz pušpana, bodike, tise, bršljana, borovnic, rese, sadja in ličkanja. S seboj prinesite vrtne škarje, material pa boste dobili v delavnici. Delavnica je primerna za otroke od 7. leta dalje in za odrasle. Za vse tri delavnice je vstopnina pet evrov.
Na lesenih dilcah pri dvainosemdesetih!
Na lesenih dilcah, starih pol stoletja ali kar polnih sto let, s »kantami« (robniki) ali brez njih ter v starodavni opremi so prava zanimivost, še posebej tedaj, ko se po zasneženih pobočjih spustijo v tehniki smučanja iz davnih časov. Smučarsko tradicijo ohranjajo tudi v Društvu učiteljev, trenerjev in sodnikov smučanja Kamnik, sekcija za smučanje po starem »Kamniške grče«. Letošnje, že enajsto srečanje ljubiteljev smučanja po starem za pokal »Šinkel« (kar pomeni skodla) so sredi februarja priredili na Veliki planini. Najstarejši starosvetni smučar je bil 82-letni Albin Kordež iz društva Taleseni iz Krope (na fotografiji z Darjo Kravanja). Ponosno nam je povedal, da je v Kropi uredil muzej, kjer je na ogled bogata zbirka starih smuči, sani in druge smučarske opreme. V prostem času izdeluje različne hišice – tudi ptičje, kozolce, toplarje, …
Številka 112 za pomoč po Evropi
Vendar pa to ve le 26 odstotkov Evropejcev (med njimi 22 odstotkov Slovencev). Zato bo odslej številka za klic v sili objavljena na e-vozovnicah, v revijah, na prevoznih sredstvih ter na spletnih straneh prevozniških družb. Kampanji se je že pridružila vrsta večjih železniških, letalskih in drugih prevoznikov v EU, med njimi tudi Slovenske železnice. Več informacij na www.sos112.si
-
V soboto, 24. marca naj bi 250 tisoč prostovoljcev v skupni okoljski akciji iz narave odstranilo 10.000 ton odpadkov ali eno vrečo odpadkov za vsakega prebivalca Slovenije. To so cilji, ki so si jih zadali organizatorji akcije Ekologi brez meja, dosežemo pa jih lahko skupaj, če se pridružimo akciji. Če ne drugače, tudi tako, da organizatorje obveščamo, kje so divja odlagališča. Trenutno je v registru 14 tisoč lokacij. Če kjerkoli v Sloveniji naletite na koga, ki odlaga v naravi smeti ali najdete divje odlagališče, to posnemite, fotografijo ali video gradivo pa pošljite na info@ocistimo.si.
Ekologi brez meja bodo prejeto gradivo objavili na spletu ter dogodek še isti dan prijavili inšpekciji in omogočili spremljanje procesa reševanja posameznih primerov na spletni strani. Več informacij na: www.ocistimo.si -
Bralce Vzajemnosti, ki so se 11. februarja udeležili izleta na Ptuj s turistično agencijo Palma, je pričakalo sneženje in množica pustnih mask z različnih koncev sveta. Med drugim so se sprehodili po ptujskih ulicah in si ogledali otvoritev letošnjega kurentovanja in 1. medcelinski EtnoFest. V Tapetništvu Klinc pa so z zanimanjem spremljali postopek izdelave kurentovega kostuma.
V ospredju aktivno staranje in solidarnost med generacijami
S februarjem so se po državah EU tudi uradno začele aktivnosti evropskega leta aktivnega staranja in solidarnosti med generacijami. Pozornost bo veljala zlasti krepitvi zavesti o aktivnem staranju, sodelovanju starejših v družbi in njihovemu samostojnemu življenju. Predvsem pa naj bi v tem letu predstavniki političnega življenja, stroke, socialnih partnerjev, lokalnega okolja, nevladnih organizacij in civilne družbe sprejeli določene zaveze in se tako učinkovito odzvali na demografske spremembe.
Vrtičkarji pri stanovalcih doma
V preboldskem vrtcu so se aktivno vključili v medgeneracijsko sodelovanje otrok in starejših. Že nekaj let sodelujejo in se družijo s skupino ljudskih pevcev Prijatelji 6 Še iz Šešč, imeli so tudi že več skupnih pevskih nastopov. Odkar je v Preboldu zgrajen dom starejših občanov, pa so se stkale vezi tudi s stanovalci doma. Ob koncu minulega leta so vrtičkarji in študentke socialnega dela iz Ljubljane pod mentorstvom Milojke Kupec pripravili za stanovalce doma lepo presenečenje. Obiskali so jih, jim izročili darila, ki so jih sami izdelali, in jim zapeli v domski jedilnici, bolne in onemogle pa so obiskali po sobah.
Naglušnost je nevidna invalidnost
»Če si na vozičku ali če si slep, to vsak takoj opazi. Gluhote in naglušnosti pa ne spremlja dramatičen zunanji videz, pa vendar imata zelo dramatične posledice,« pravi Branko Gornjec iz Murske Sobote, ki je kljub hudi naglušnosti zelo dejaven pri osveščanju ljudi s slušnimi težavami. Po grobih ocenah je takih pri nas od 150 do 200 tisoč.
Branko Gornjec je sekretar Društva gluhih in naglušnih Pomurja, predsednik sveta za invalide pri MO Murska Sobota in tudi član centralnega odbora Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije, poleg tega tudi predava o socialni izključenosti kot posledici naglušnosti, pa o timskem sodelovanju ...
Vse to zahteva veliko komuniciranja, ki pa ga zmore z določenimi tehničnimi pripomočki in prilagoditvami. Njegova naglušnost je namreč 99,6-odstotna. Pred petnajstimi leti, pri dobrih štiridesetih, je prebolel bakterijski meningitis in od takrat je na levem ušesu popolnoma gluh, na desnem pa je k sreči ostalo ravno toliko sluha, da lahko uporablja slušni aparat.
Vse se je zgodilo v enem tednu. Bolezen je bila sicer v takem stadiju, da so mu zdravniki za preživetje pripisali le tisočinko možnosti. A je preživel.Skrb za starejše kajpak ni zastonj
Oskrba na domu ali pomoč družini na domu je ena od socialnih storitev, ki naj bi jih v večji meri razvijali na nacionalni ravni in tako omogočili čim večjemu številu starejših, da tudi v poznih letih ali ko se pojavi bolezen, ostanejo na svojem domu. Vendar pa je pri nas v oskrbo na domu zajetih manj kot sedem tisoč starostnikov ali le 1,7 odstotka starejših od 65 let, medtem ko je v drugih evropskih državah takih od 7 do 15 odstotkov. Med storitve pomoči na domu sodijo: pomoč pri zadovoljevanju osnovnih življenjskih potreb (umivanje,...
ZPS svetuje: Dobri mobilniki so enostavni
Veliko starejših ima pri telefoniranju z mobilnimi telefoni težave zaradi majhnih zaslonov in tipk; ko jih kdo pokliče, ne morejo prebrati številke ali imena, saj so znaki na zaslonu premajhni. Potrošniške organizacije zato pri rednem testiranju mobilnih telefonov opravljajo posebne preizkuse tistih aparatov, ki naj bi bili namenjeni starejšim uporabnikom. Ugotovili so, da velike tipke niso vedno tudi dobre, preprosto zasnovan zaslon pa tudi ni vedno dovolj kontrasten.
Nekaj nasvetov za preprosto življenje z mobilnikom 1. Pri operaterju ali prodajalcu telefonov se pozanimajte, kako vključiti in izključiti telefon, kako poklicati določeno številko, kako sprejeti in končati klic, kako prebrati in poslati kratko sporočilo - SMS. Zelo uporaben je tudi preprost priročnik, v katerem je vse omenjeno razloženo korak za korakom. 2. Kartico SIM je treba pripraviti tako, da so na njej shranjeni vsi pomembni stiki z imeni in številkami (družina, bližnji prijatelji, zdravniki …).