Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja mag. Janez Tekavc
SLUŽNOST STANOVANJA
Bralka piše, da ima dosmrtno služnostno pravico stanovanja v hiši, ki pa je v slabem stanju. Bralka bi se zato izselila, morda v dom starejših. Zanima jo, ali ji je lastnica stavbe, v kateri ima to svoje služnostno stanovanje, dolžna plačati kakšno odmeno ali odškodnino, če se odloči in opusti služnost, ki jo ima.
Služnost stanovanja je osebna služnost, ki daje pravico uporabljati tuje stanovanje ali njegov del za potrebe imetnika služnosti in njegove družine tako, da se ohranja njegova substanca. Vsebuje tudi pravico do uporabe skupnih delov stanovanjske hiše. To pomeni, da ima bralka pravico, da stanovanje uporablja sama oziroma skupaj s svojo družino, dokler to želi. Izvrševanje služnosti stanovanja se ne more prenesti na tretjo osebo, tako da stanovanja bralka ne bi mogla dati na primer v uporabo ali najem komu drugemu. Le ona sama ga lahko uporablja.
Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja mag. Janez Tekavc
Dobro je vedetiapril '25Pravni nasvet
DOBRO JE VEDETI
LASTNIŠTVO STANOVANJA PO RAZVEZI
Bralka se je že pred več kot 15 leti ločila od tedanjega moža. V času zakona sta kupila stanovanje, ki je v zemljiški knjigi napisano samo na moža. Ker je imela obrt, je zaslužila več kot mož. Ob razvezi nista delila premoženja, po nekakšnem tihem dogovoru je mož ostal v stanovanju, bralka pa se je preselila v hišo, ki jo je podedovala po starših. Bralka ne bi rada ponovno začela sporov z bivšim možem, sedanji partner pa jo nagovarja, da ji pripada tudi stanovanje in naj to uredi. Otroci se o tem nočejo pogovarjati.
Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja mag. Janez Tekavc
Dobro je vedetimarec '25Pravni nasvet
DOBRO JE VEDETI
DEDOVANJE PO ZAKONCU
Bralec nam je pisal, da sta z ženo že precej v letih, brez otrok in s kar nekaj brati in sestrami ter obilico nečakov in nečakinj, s katerimi pa nimata tako rekoč nobenih stikov. Bralca zanima, kako je glede dedovanja enega ali drugega v primeru, ko oporoka ni narejena, in v primeru, ko pokojni z oporoko zapusti vse svoje imetje svojemu možu oziroma ženi.
Zakon o dedovanju določa, da so nujni dediči pokojnikovi potomci, njegovi posvojenci in njihovi potomci, njegovi starši in njegov zakonec. Pri tem so nujni dediči razdeljeni v več dednih razredov, tako da v prvem dednem redu dedujejo otroci oziroma vnuki in zakonec. Če zapustnik nima svojih otrok oziroma vnukov, potem zakonec deduje skupaj s starši pokojnega v drugem dednem redu. V drugi dedni red sodijo starši zapustnika in njihovi potomci, torej bratje in sestre, če so starši že pokojni, oziroma nečaki in nečakinje, če so tudi bratje in sestre že pokojni. V tretji dedni red pa sodijo babice in dedki zapustnika in njihovi potomci. Dedni redi se med seboj izključujejo, tako da če pride do dedovanja v prvem dednem redu, potem ni dedovanja v drugem, če pa pride do dedovanja v drugem dednem redu, potem seveda ni dedovanja v tretjem dednem redu.
Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja mag. Janez Tekavc
Dobro je vedetifebruar '25Pravni nasvet
PRAVICA DO STANOVANJA PO LOČITVI
Bralkina hči se je pred več kot desetimi leti poročila. Z možem sta si uredila hišo v mansardi. Lastniki hiše so moževi starši, vendar je bila mansarda pred tem končana le do tretje gradbene faze. Bralkina hči je tako z možem dokončala gradnjo in v tem stanovanju tudi živi. Moževi starši so obljubljali, da bodo polovico hiše in tako tudi mansardo prepisali na mlada zakonca, vendar do tega ni prišlo. Zdaj se bralkina hči ločuje in zanima jo, kakšne so njene pravice v zvezi s tem stanovanjem, v katero je vsa leta vlagala svoj zaslužek, zdaj pa od nje pričakujejo, da se bo odselila in da ne bo ničesar dobila.
Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja mag. Janez Tekavc
Dobro je vedetijanuar '25Pravni nasvet
BREZPLAČNA PRAVNA POMOČ
Bralka ima več neurejenih pravnih razmerij v zvezi s sosedi. Meni, da je čas, da se stvari uredijo, da ne bodo še njeni potomci obremenjeni s tem. Že pred leti je poskušala doseči dogovor glede delitve zemljišča ob dvostanovanjski stavbi, v kateri živi, pa ni bila uspešna. Za ureditev bi morala vložiti predlog na sodišče, vendar je ugotovila, da so stroški zelo veliki in jih ne bi zmogla plačati, tako da je takrat to namero opustila. Zdaj razmišlja, ali bi lahko dobila tako imenovano brezplačno pravno pomoč za ureditev teh zadev.
Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja mag. Janez Tekavc
Dobro je vedetidecember '24Nasveti
NEZADOVOLJSTVO Z UPRAVNIKOM
Bralko zelo jezita odnos, ki ga ima upravnik njenega bloka do vzdrževanja skupnih prostorov, in tudi način delitve stroškov. Meni, da ni skrben, da se ne drži dogovorjenega, da nerazumljivo in morda tudi neupravičeno obračunava različne zadeve. Težava pa je, da je v bloku dosti najemnikov, ki jim niti ni mar. Bralko zanima, kako naj zamenjajo upravnika, še raje pa bi videla, da upravnika sploh ne bi imeli.
Le redke so stanovanjske stavbe, pri katerih upravnik ni obvezen. Če ima večstanovanjska stavba več kot dva etažna lastnika in več kot osem posameznih delov (stanovanj), morajo etažni lastniki določiti upravnika. Glede na to bralka ne bo mogla doseči, da stavba, v kateri živi, ne bi imela upravnika. Upravnik je lahko pravna ali fizična oseba, ki je registrirana za upravljanje nepremičnin. V večstanovanjskih stavbah, kjer ustanovitev rezervnega sklada ni obvezna, je lahko upravnik tudi eden od etažnih lastnikov te stavbe.
Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja mag. Janez Tekavc
Dobro je vedetinovember '24Pravni nasvet
TEŽAVE S SOLASTNICO
Bralec je solastnik 3/5 nepremičnine. Preostali del (2/5) je v solasti solastnice, ki se za nepremičnino ne zanima in noče izvesti niti nujnih popravil, da ne bi hiša propadala. Podira se tudi kozolec, njive in travniki se zaraščajo. Bralec se je oglasil pri solastnici, pa mu ni hotela niti odpreti vrat. Bralec je tudi mejaš teh nepremičnin in ga zato vse skupaj še bolj zadeva. Zanima ga, kako naj izplača solastnico.
Imetništvo stvari v solastnini velikokrat povzroča razne težave. Iz predpisov izhaja, da je vsak solastnik upravičen uporabljati nepremičnino v skladu s svojim solastniškim deležem. Če ima torej nekdo 3/5 in drugi 2/5, je prvi upravičen uporabljati nepremičnino malce več kot drugi. Žal pa ni jasno, kaj sme kdo uporabljati in kako naj to uporablja. To je stvar dogovora med solastniki. Če dogovor ni mogoč, ga nadomesti odločitev sodišča. Enako velja tudi glede vzdrževanja nepremičnine in stroškov, ki so vezani na nepremičnino. Tisti, ki ima večji solastniški delež, prispeva več, tisti, ki ima manjši delež, prispeva manj, oba pač v skladu s svojimi solastniškimi deleži. Stvari pa se zelo zapletejo tedaj, kadar nekdo poskuša uporabljati celotno nepremičnino, čeprav je le eden od solastnikov, ali pa če se za nepremičnino sploh ne zanima in tudi drugim onemogoča uporabo nepremičnine.
Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja mag. Janez Tekavc
Dobro je vedetioktober '24Pravni nasvet
DOBRO JE VEDETI
PRAVICA DO BIVANJA V SINOVEM STANOVANJU
Bralka živi v hiši, ki je v lasti sina. Pred leti sta tako bivši mož kot sin podpisala soglasje, s katerim ji to dovoljujeta. Pravzaprav sta podpisala kratek zapis, v katerem je navedeno, da je bralki za nedoločen čas dovoljena uporaba stanovanje skupaj z vso opremo in da ji za to ni treba plačevati nobene najemnine. Bralko zanima, ali je dokument pravno veljaven in ali bo lahko živela v stanovanju tudi v primeru, če sin stanovanje proda.
Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja mag. Janez Tekavc
Dobro je vedetiseptember '24Pravni nasvet
DOBRO JE VEDETI
LASTNIŠTVO IN DEDOVANJE STANOVANJA
Bralec je skupaj s pokojno ženo v času trajanja zakonske zveze kupil stanovanje, ki je bilo po njunem dogovoru vpisano na njegovo ime. Po ženini smrti ni prišlo do postopka dedovanja. Hčerki mu ne oporekata pravice do stanovanja, v katerem še vedno živi, niti ne zahtevata ničesar v zvezi s tem. Bralca pa zanima, ali lahko prosto razpolaga s stanovanjem ali imata hčerki kakšno pravico v zvezi s tem. Zanima ga tudi, kako bo z dedovanjem po njegovi smrti.
Na premoženjska in druga pravna vprašanja odgovarja mag. Janez Tekavc
Dobro je vedetijulij '24Pravni nasvet
DOBRO JE VEDETI
DOLOČITEV MEJE
Bralko zelo jezi, da sosed vse bolj posega na njeno zemljišče. Začelo se je s košnjo, nato je začel saditi grmičke, zdaj razlaga, da bo del še ogradil. Po bralkinem prepričanju vse to počne na njeni strani meje. Mejnikov ni več, se pa bralka spominja, da je še do nedavnega razmejeval parceli navaden večji kamen, ki pa so ga njeni starši in takratni sosed šteli za mejni kamen. Bralka bi rada pokazala sosedu, da se je razširil na njen del parcele, in dosegla, da se umakne.