Vzajemnost
Vzajemnost
  • Aktualno
  • Dobro je vedeti
  • Zgodbe
  • Dobro počutje
  • Prosti čas
  • Druženje
  • Mali oglasi
  • Arhiv
  • Oglaševanje
  • Nagradne igre
  • Klub
  • Koristne informacije
  • Iskanje
  • Privoščimo stopalom redno nego 

    Dobro počutjemaj '24Moda

    Nega in moda

    V toplih mesecih, ko nosimo odprto obutev, končno zadihajo tudi stopala, ki so večino leta pogosto zapostavljen dela telesa. Vendar to ni prav, redna in pravilna nega namreč ohranja kožo mehko in pripomore k boljšemu krvnemu obtoku ter preprečuje težave, kot so vraščeni nohti ali kurja očesa.

    Z redno higieno tako nohtov na nogah kot kože preprečimo nastanek glivic, bakterij in virusov, ki lahko povzročijo okužbe, vnetja, rane in razjede, saj so stopala pogosto izpostavljena pritisku, trenju in vlagi. Zaradi zdravstvenih težav ali oslabelosti pa sčasoma to postane naporno opravilo. Pri tem nam je v pomoč strokovna pedikura, ki nikakor ni samo kozmetična storitev, ampak vpliva tudi na počutje in celo zdravje. Težave, kot so kurja očesa, vraščeni nohti, glivične okužbe, razpokana koža, otekanje, različne deformacije, na primer hallux valgus ali krempljasti in kladivasti prsti ipd., povzročajo nelagodje, bolečine ter otežujejo hojo, nošenje obuval in opravljanje vsakodnevnih aktivnosti, pravi pedikerka Katarina Mustar, ki se v ljubljanskem salonu usmerja posebej na urejanje stopal starejših. Kadar stranka ne more priti v salon, pride tudi na dom.

  • Prekomerno potenje

    Dobro počutjemaj '24Zdravje

    Vprašajte dermatologinjo

    Bralka Sanja iz Postojne piše, da je stara 69 let in ima že vse življenje težave z obilnim potenjem, ki je moteče in se je v zadnjih letih še poslabšalo. Sprašuje, kako si lahko pomaga.

    Znoj izločajo žleze znojnice, ki so razporejene po vsem telesu, še posebej veliko jih je na dlaneh, podplatih, pazduhah, čelu in vratu. Z izločanjem znoja odvajamo odvečno telesno temperaturo zaradi vročinskih bolezni, fizičnih aktivnosti in dela, še posebej v toplem vremenu. Znojnice v pazduhah, okrog popka in v predelu genitalij postanejo aktivnejše v puberteti pod vplivom spolnih hormonov. Povečano potenje se lahko pojavi ob psihičnih obremenitvah, zaradi obolenja ščitnice in spremembe hormonov v menopavzi. Občutek prekomernega potenja ali hiperhidroze lahko povzroči tudi uporaba premastnih mazil v toplejših mesecih.

  • Ne odlašajte s pregledom dojk

    Dobro počutjeapril '24Zdravje

    ZDRAVJE

    Rak dojk je najpogostejši rak pri ženskah. V Sloveniji zadnja leta zboli že nekaj nad 1500 žensk na leto, malo več kot štiri na dan, okoli 400 na leto jih umre za rakom. Število na novo zbolelih za rakom dojk še vedno raste, in sicer za okoli dva odstotka letno.

    Povprečna starost bolnic je 62 let. Zbolijo lahko tudi zelo mlade ženske, okoli dva odstotka je mlajših od 35 let, odstotek pa je moških. »Nastanek raka dojk in tudi drugih vrst raka je zapleten in dolgotrajen proces. Gre za kopičenje napak (okvar, mutacij) na genih. V nekem trenutku, ko je kombinacija napak ravno prava, se celica spremeni v rakavo (maligno) ter ni več normalna. Za normalne celice je značilno, da ostajajo na mestu, kjer so zrasle, da nekaj časa živijo, nato propadejo in jih nadomestijo nove.

  • Zeleno za več veselja in zdravja

    Dobro počutjeapril '24Prehrana

    prehrana 

    Danes nihče ne dvomi več o tem, da barve odločilno vplivajo na naše duševno počutje in ravnanje. Zelena barva travnikov in narave nas pomirja, vnaša svežino in hkrati napoveduje novo rast. Zeleno lahko naberemo, samo skloniti se moramo do zemlje, iz katere spomladi poganjajo številne mlade zelene rastline.

    Barve najdemo v vsakem živilu in hrani. Vse druge barve samo dopolnjujejo sliko narave in tudi naše počutje. Rdeča je barva toplote in moči, vzburja in sili v akcijo. Oranžna poživlja, rumena kot barva sonca odpira dušo iz zakrknjenosti nemoči in obupa. Modra je barva razmisleka in pomirja kot zelena. Bela očiščuje ... Največ pa je v naravi zelenih odtenkov. Sv. Hildegarda je že pred stoletji zapisala, da zelena živila blažijo razna vnetja in pomagajo pri težavah z dihanjem, pri živčni obremenjenosti, izčrpanosti, tesnobi in depresijah, motnjah spanja in celo pri povišanem krvnem tlaku.

  • Z jogo ohranjamo gibljivost sklepov in mišično maso

    Dobro počutjeapril '24Gibanje

    Zdravje 

    Enega od učinkovitih načinov, kako poskrbeti za dobro počutje v tem občasno prehitrem tempu življenja, predstavlja joga. Njeni številni pozitivni učinki se poznajo tako na telesnem kot duševnem nivoju: zmanjšuje stres in spodbuja notranji mir, z njeno pomočjo pridobimo večjo telesno kondicijo pa tudi izboljšamo gibljivost in dihanje.

    Joga izvira iz Indije in je stara vsaj pet tisočletij. Primerna je tudi za starejše, zlasti za tiste, ki so tudi sicer telesno dejavni. »Joga je za nekoga lahko le oblika sprostitve, način napajanja z energijo, vadba za boljše počutje, za tiste, ki se z njo ukvarjajo bolj intenzivno, pa je joga znanost o uravnoteženju uma in telesa,« je na Joga portalu zapisala Barbara Habič Pregl. »Osnovni nauk joge, ki temelji na filozofskem sistemu sankhja, je, da smo celostna, popolna in božanska bitja. Z jogo lahko najdemo svoj življenjski smisel. Vsi slogi joge so usmerjeni k istemu cilju – doseči višje stanje zavesti in harmonijo; orodja pa se nekoliko razlikujejo glede na izbor tehnik in način poučevanja,« pojasnjuje Barbara Habič Pregl.

  • Sodelovanje klasične in alternativne medicine za boljše zdravje

    Dobro počutjeapril '24Zdravje

    Zdravje 

    Ker sem že dovolj star, da sem v življenju izkusil precej javnega in vse bolj tudi zasebnega zdravstva, sem se iz osebne in novinarske zvedavosti odločil, da poskusim tudi nekaj alternativne, ali kot se je v zadnjem času že spravljivo uveljavil izraz, komplementarne (dopolnilne) medicine. V to izkušnjo me je spodbudilo tudi, ko so ob njeni omembi zdravniki klasične medicine, s katerimi sem imel opravka, praviloma posmehljivo pokroviteljsko dvignili obrvi.

    Pri prebiranju literature o alternativni medicini me je pritegnilo to, da ta poišče vzroke za nastanek bolezni in organizem obolelega zdravi celostno. Torej se ne osredotoči lokalno, tj. samo na oboleli del organizma. Zelo vabljivo pri alternativni medicini in homeopatiji mi je tudi to, da zdravila oziroma načini zdravljenja ne povzročajo stranskih učinkov.

  • Ustno zdravje vpliva na kronične bolezni

    Dobro počutjeapril '24Zdravje

    Zdravje kratke

    Zobozdravniki vsem odraslim svetujejo vsakoletne kontrolne preglede, redno ščetkanje zob dvakrat na dan, uporabo zobne nitke ali medzobne ščetke in zobne kreme s fluoridi. Kroničnim bolnikom priporočajo še natančnejšo ustno higieno in kontrolni pregled vsakih šest do osem mesecev.

    Pri tem naj zobozdravnika seznanijo s stanjem bolezni in zdravili, ki jih jemljejo, kar bo upošteval pri obravnavi. Slabo ustno zdravje pomeni tudi bistveno višje tveganje za demenco obenem pa poslabša kronične bolezni. Nezdravljeno vnetje v ustni votlini lahko na primer povzroči vnetje srčnih zaklopk pri srčnih bolnikih, poslabša sladkorno bolezen in oteži uravnavanje krvnega sladkorja. Velja pa tudi obratno. Neurejena sladkorna bolezen se kaže kot občutek suhih in pekočih ust, izguba okusa, zadah, glivične okužbe, slabo celjenje ran, krvavitev iz dlesni, majavost zob, pogosteje se pojavlja parodontalna bolezen, ki lahko vodi v izgubo zob. Ta se pospešeno razvija tudi pri bolnikih z osteoporozo zaradi nižje mineralne gostote kosti, sploh če pride do osteoporoznega zloma.

  • Utrujene in otekle noge

    Dobro počutjeapril '24Zdravje

    Z utrujenimi, oteklimi in bolečimi nogami se pogosto srečujejo zlasti starejši. Lahko so prvi resnejši znak venskega popuščanja, velikokrat pa so tudi posledica preveč sedenja in premalo gibanja. Težava je še izrazitejša, ko so dnevi toplejši.

    Dobro je, če težave z venami pravočasno prepoznamo, saj lahko učinkovito ukrepamo in preprečimo, da bi postale kronične. Po daljšem stanju ali ob koncu dneva se v nogah ustvari tlak   zaradi zastale krvi, ki se zaradi venskega popuščanja ne more učinkovito prečrpati navzgor proti srcu. Pomagamo si lahko tako, da noge sede ali leže dvignemo nad višino srca. Na ta način olajšamo pretok venozne krvi proti srcu, zaradi česar se zmanjšajo utrujenost, občutek teže in otekline nog. Venam prija tudi hladna voda, ker jih krči.

  • Poli, mladostna petdesetletnica

    Dobro počutjeapril '24Prehrana

    Prehrana

    Ko je ekipa zaposlenih tehnologov in razvojnikov v Perutnini Ptuj leta 1974 sestavila recepturo za prvo piščančjo posebno klobaso Poli, ni nihče niti v sanjah pomislil, da bo postala njihova najbolj prepoznavna blagovna znamka. Od takrat je doživela več prelomnic, a z nostalgičnimi spomini in nenehnimi pomlajevalnimi izzivi osvaja generacije doma in po svetu.

    Ime klobase, ki je kasneje postala salama, izhaja iz latinske besede za domačo kokoš Pullus domesticus. Odločili so se za ime Poli, ker ima beseda puli pri nas seveda drugi pomen. Do leta 2000 je bila le eden od njihovih številnih izdelkov, nato pa so se v Perutnini resno lotili razvoja in trženja salame Poli, ki je kazala velike potenciale. Osnovni cilj ob prvi prelomnici po četrt stoletja letošnje slavljenke je bil, da mora postati boljša in drugačna od drugih podobnih salam.

  • Spremembe na nohtih

    Dobro počutjeapril '24Zdravje

     Vprašajte dermatologinjo

    Gospa Anica iz okolice Kranja, ki se zdravi zaradi krčnih žil, že nekaj let opaža, da nohti na nogah postajajo rumenkasti in nekoliko zadebeljeni. Zanima jo, ali gre za glivično okužbo. Ko se je pred kratkim vrnila z daljšega sprehoda po bližnjem hribu, pa je pod nohtom na palcu leve noge opazila rdeče rjav madež. Skrbi jo, da gre za kakšno nevarno spremembo.

    Pri osebah v zrelih letih pogosto nastanejo spremembe na nohtih na nogah zaradi slabše prekrvavitve, nohti lahko spremenijo barvo, se zadebelijo in celo deformirajo. Spremembe so še izrazitejše pri ljudeh s kroničnim venskim popuščanjem ter sladkornih bolnikih in zaradi tesne obutve, ki pritiska na ožilje in nohte.

  • 1
  • …
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • …
  • 234
  • Naročite se

    01 530 78 44

    Arhiv PDF

    Št. 7-8, julij/avgust 2025

    Št. 7-8, julij/avgust 2025

    Prelistajte izvleček

    Pozdrav iz uredništva

    Domoljubje človek pokaže z dejanji, ne z besedami O morju, o iskanju univerzalne ljubezni, o pomorskem pravu in politiki, katere del je bil nekoč, pa o žlahtnih ljudeh, ki mu poleg družine veliko pomenijo in o...

    Naravne rešitve za miren spanec Nespečnost je zdravstveni problem, ki prizadene na milijone ljudi po svetu. Najbolj skrbi podatek, da slabo spijo že otroci v osnovni šoli.

    Dobre bakterije v fermentiranih izdelkih Ob besedi bakterija se marsikdo zgrozi. Pri tem ima seveda v mislih tiste, ki povzročajo hude bolezni, tudi kužne. Toda bakterije so kot del mikroorganizmov in jih...

  • ZDUS

    Seniorske novice

  • Poglejte tudi

    Fotogalerije

    Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk16. junij 2025 Spomini na letošnje že 19....

    Odnos do starejših je ogledalo družbe1. oktober 2024 Včeraj se je v Cankarjevem domu...

    Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe13. junij 2024 Četrti Dnevi medgeneracijskega...

    Tokrat je Vzajemnost preplavila Neum10. junij 2024 Od 2. do 5. junija je potekalo...

    Razigrano, pisano in veselo29. september 2023

  • Klub ugodnosti

    Ponudniki ugodnosti »

    Član kluba Vzajemnost je vsak naročnik revije, ki dobi kartico s svojim imenom in naročniško številko.
    Več »

  • Najbolj brano

    Kaj podariti ostarelim staršem za rojstni dan

    Starost, ji znamo prisluhniti?

    Kdaj je ugodnejša upokojitev - letos ali prihodnje leto?

    Zdravnik mora biti bolnikov zagovornik

    Adria nam je dala krila

    Kuhamo po nemško

    Kvačkana želvica

    Moji ostareli starši se spreminjajo

© 2025

Zavod Vzajemnost
p. p. 134
1001 Ljubljana

urednistvo@vzajemnost.si
01 530 78 42

Naročniki lahko prenesete PDF celotne revije

Vzajemnost najdete tudi na družabnih omrežjih

▲ Na vrh straniDomovKlub ugodnostiO nasOglaševanjePogoji rabe, zasebnost in piškotkiPravila nagradne igre

revija Vzajemnost in te spletne strani nastajajo z uredniškim sistemom podjetja (T)media

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti

Spletno mesto uporablja piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Z obiskom in uporabo spletnega mesta soglašate s piškotki.

Več o piškotkih in nastavitve piškotkov