Medgeneracijsko
-
Dobro počutjejulij '24Medgeneracijsko
Psihologija
Ne glede na to, kdo smo in kaj počnemo v življenju, vsi smo družabna bitja in za srečno življenje potrebujemo soljudi. Z njimi živimo, se učimo in razvijamo, delamo ter delimo vse dobro in slabo. Z njimi tudi tkemo takšne ali drugačne medsebojne odnose. Najprej s starši, sorodniki, potem s prijatelji, znanci, sošolci, partnerjem, otroki, pravzaprav z vsemi, ki nam prekrižajo pot. Z njimi doživljamo svoj svet.
Z vsakdanjimi življenjskimi težavami se spoprijemamo vsak na svoj način. Pri tem doživljamo prijetne in neprijetne izkušnje in odzive ljudi, s katerimi smo ob tem v stiku. Pogosto se sprašujemo, kako bi lahko nekatere situacije reševali na drugačen in boljši način, kot smo jih.
-
Za slovenske zmage
S temi besedami sta napovedala nadaljevanje podpore Ukrajini generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg in predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Osnovni razlog za to izdatno vojaško in finančno podporo je prepričanje, da mora Ukrajina za vsako ceno zmagati v vojni z Rusijo. Dosedanje dogajanje na fronti se precej razlikuje od teh pričakovanj, stopnjevanje vojne pa lahko ogrozi varnost celotne Evrope. Gospodarske posledice že čutimo, saj so se podražili energenti, hrana, inflacija znižuje dejanske dohodke prebivalstva in s tem se zmanjšuje kupna moč … Poleg tega zveza Nato zahteva povečanje sredstev za obrambo. Posledično bo manj denarja za zdravstvo, šolstvo, socialo.
-
Z morskim taksijem od Ankarana do Pirana
Tudi letošnje poletje je zaživela ladijska linija, ki na relaciji Ankaran–Koper–Izola–Piran prevaža potnike in kolesa. Prevozi so do 1. septembra na voljo dvakrat dnevno, in sicer dopoldne in popoldne. Vsak dan, razen ob ponedeljkih, prevoze enako kot v prejšnjih sezonah opravlja Sandi Radolovič z ladjo Zlatoperko. Gre za 18-metrsko ribiško barko iz hrastovega lesa, še zadnjo iz stare ribiške flote v Izoli. Zgradili so jo leta 1955 v Betini na otoku Murter na Hrvaškem. Ladja sprejme do 70 potnikov in ima deset nosilcev za kolesa.
-
Dobro je vedetijulij '24Medgeneracijsko
Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe
Sredi junija so na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani potekali četrti Dnevi medgeneracijskega sožitja (DMS), ki jih organizira Zveza društev upokojencev Slovenije. Na slavnostnem odprtju je predsednica Zdusa Zdenka Jan poudarila, da upokojence tare veliko problemov, od nizkih pokojnin, stanovanjske problematike do dolgotrajne oskrbe, ki še ni zaživela, vendar želijo na dogodku pokazati predvsem, kaj vse počnejo njihovi člani na kulturnem, rokodelskem, humanitarnem in športnem področju.
-
Tehniški muzej Slovenije v Bistri v petek, 5. julija, ob 11. uri organizira voden sprehod po muzejskem kompleksu in ogled izbranih muzejskih zbirk za upokojence. Pobeg med spomine so ga poimenovali. Vodnik bo obiskovalce popeljal po stalnih zbirkah in občasnih muzejskih razstavah. Vmes si boste izmenjali spomine na dogodke ali predmete, ki se jih spomnite iz vašega otroštva in si raznolike muzejske predmete tehniške dediščine tudi samostojno ogledali.
Cena vstopnine in vodenja je 5 evrov. Obvezne pa so predhodne prijave na e-naslov: irena.medle@tms.si ali tel. št.:01 750 6670. Če vam ta datume ne ustreza, naj dodamo, da bo naslednji voden ogled za upokojence 19. julija.
Medgeneracijsko sožitje je temelj družbe
Četrti Dnevi medgeneracijskega sožitja (DMS), ki jih organizira Zveza društev upokojencev Slovenije (Zdus), so se začeli včeraj na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani. Več dogodkov in spremljajoče razstave pa se bodo dogajale tudi danes. Še posebej so prava paša za oči razstavljeni predmeti njihovih rokodelk in rokodelcev. Ne bo vam žal, če jih boste obiskali. Vstop je prost.
Na slavnostnem odprtju, ki se ga je udeležilo tudi nekaj politikov, je predsednica Zdus Zdenka Jan poudarila, da upokojence tare veliko problemov, od nizkih pokojnin, stanovanjske problematike do dolgotrajne oskrbe, ki še ni zaživela, vendar želijo na praznik Zdusa pokazati predvsem, kaj vse počnejo njihovi člani na kulturnem, rokodelskem, humanitarnem in športnem področju. Dodala je, da vodstvo zveze ves čas spremljajo vse, kar je povezano z upokojenci, še posebej na področju sprememb zakonodaje, in se tudi kritično odziva. Njihov moto je: Nič o nas brez nas. Z Dnevi medgeneracijskega sožitja pa želijo promovirati pozitivno podobo staranja, odpravljanje predsodkov in stereotipov o starosti in spodbujati vključenost in sožitje generacij.
Vabljeni na Dneve medgeneracijskega sožitja
Na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani bodo 12. in 13. junija potekali četrti Dnevi medgeneracijskega sožitja, ki jih pripravlja Zveza društev upokojencev Slovenije. To je dogodek, s katerim promovirajo pozitivno podobo staranja, odpravljajo predsodke in stereotipe o starosti ter spodbujajo vključenost in sožitje generacij.
Na slavnostnem odprtju, ki bo jutri, ob 10. uri, v Marmorni dvorani, bosta udeležence poleg Zdenke Jan, predsednice Zdusa, nagovorila tudi minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac in Urška Klakočar Zupančič, predsednica Državnega zbora RS (po videopovezavi). V kulturnem programu bodo nastopili Ribniški fantje DU Ribnica na Pohorju, dramsko-pevska skupina Zarja DU Ajdovščina in OŠ Danila Lokarja Ajdovščina ter folklorna skupina DU Naklo.
Zdusu državna nagrada za prostovoljstvo
Predsednica republike Nataša Pirc Musar je podelila nagrade in priznanja za izjemne dosežke na področju prostovoljstva za leto 2023. Ob tem je izpostavila, da vsak, ki naredi nekaj za drugega, naredi nekaj dobrega. »Vsakršno dejanje dobrote, neslišno ali glasno, ima močan vpliv, ki presega trenutek in posameznika. Vsa dejanja nas opominjajo, da dobrodelnost duhovno bogati ne le tistega, ki prejema pomoč, temveč tudi tistega, ki jo nudi,« je dejala na svečanosti ob podelitvi priznanj.
Državno nagrado za prostovoljsko delo je prejela Zveza društev upokojencev Slovenije (Zdus), ki je v 20 letih v svoj program Starejši za starejše vključila več kot 220.000 starejših ljudi. Z različnimi oblikami pomoči prostovoljke in prostovoljci svojim sovrstnikom omogočajo daljše samostojno življenje v domačem okolju. Več kot 3000 jih je na leto opravilo povprečno prek 550.000 ur prostovoljskega dela. Zveza je s prostovoljkami in prostovoljci v programu neprecenljiva dodana vrednost dozdajšnjim sistemskim rešitvam, izhaja iz obrazložitve.
Varnost pri uporabi digitalnega bančništva
Prosti časjunij '24Medgeneracijsko
Mala šola digitalizacije
V zadnjem prispevku Male šole digitalizacije smo se dotaknili področja digitalnega ali e‑bančništva ter naslovili različne stereotipe, povezane z uporabo spletne ali mobilne banke. V tokratnem prispevku pa bomo obravnavali različne vidike varnosti in osnovnih vodil, ki jih priporočamo uporabnikom e-bančnih storitev.
Stereotipna mišljenja v splošnem nastanejo zaradi slabih izkušenj pri uporabi določenih storitev, ki seveda niso nujno vedno povezane s področjem osebnih financ. Verjetno je že vsak od nas imel kako slabo ali neprijetno izkušnjo pri uporabi javnih storitev. Neprijetne izkušnje pa hitro povzročijo različne strahove, zato ni nič čudnega, če smo ob prvem stiku z uporabo storitev digitalnega bančništva bolj zadržani.
-
Za slovenske zmage
V preteklih tednih smo veliko brali in slišali o posledicah vključitve naše države v Evropsko unijo. Prevladujoče je mnenje, da je bila ta odločitev, ki so jo potrdili državljani z velikansko referendumsko podporo, pravilna. Dejansko smo doživeli napredek na vseh področjih, povečali so se bruto domači proizvod, industrijska proizvodnja, osebni standard, možnosti za razvoj izobraževanja, odprte meje so v našo državo pripeljale več turistov, prevzem evra je omogočil trdnejše državne finance. Skratka dobro smo se odločili.