Pokojnine
Spremembe v zakonu o matični evidenci
Dobro je vedetijanuar '25Pokojnine
Zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o matični evidenci zavarovancev in uživalcev pravic iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja (v nadaljevanju: novela) je bil v Državnem zboru RS sprejet 12. decembra 2024 in je začel veljati 1. januarja 2025. Prinaša vrsto novosti na področju vodenja matične evidence pri Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, s tem pa posodablja upravljanje podatkov, se usklajuje s predpisi, ki so bili sprejeti po njegovi uveljavitvi, in rešuje nekatera do zdaj nerešena vprašanja.
Novosti na področju pokojninskega in invalidskega zavarovanja v letu 2025
V letu 2025 bodo v ospredju razprave o pokojninski reformi, ki naj bi jo pogajalska skupina pri Ekonomsko-socialnem svetu uskladila do pomladi. Za upokojence in tiste, ki že odštevajo mesece do upokojitve pa so na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) pripravili še nekaj informacij, ki jih povzemamo.
Zahteve za izplačilo zagotovljene vdovske pokojnine do konca 2026
Rok za vložitev zahteve za izplačilo zagotovljene vdovske pokojnine je podaljšan do vključno 31. decembra 2026, kot določa decembra sprejeta novela zakona o matični evidenci zavarovancev in uživalcev pravic iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja (ZMEPIZ-1B). Zagotovljena vdovska pokojnina se odmeri vdovi ali vdovcu v višini seštevka starostne, predčasne ali invalidske pokojnine ter osnove za odmero vdovske pokojnine, vendar največ do višine zagotovljene pokojnine. Ta znaša 748,27 evra na mesec.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Pulini
Dobro je vedetidecember '24Pokojnine
UVELJAVITEV STAROSTNE POKOJNINE NAMESTO ŽE PRIZNANE PREDČASNE POKOJNINE
Bralec navaja, da se je leta 2021 predčasno upokojil s tremi leti dokupljene dobe, tako da je imel 40 let pokojninske dobe pri starosti 61 let in pet mesecev. Predčasno se je upokojil zaradi zdravstvenih razlogov, zdaj pa se mu je zdravje izboljšalo in razmišlja o ponovni zaposlitvi. Znižanje pokojnine zaradi predčasne upokojitve za 12,9 odstotka ni tako zanemarljivo, zato ga zanima, koliko časa bi moral ostati v delovnem razmerju, da bi prejemal pokojnino brez zmanjšanja. Zanima ga tudi, kateri odmerni odstotek se v takem primeru uporabi, ali odmerni odstotek, ki je veljal v letu predčasne upokojitve, ali odmerni odstotek, veljaven v letu prenehanja ponovnega zavarovanja.
Kako naprej tudi na področju invalidskega in zdravstvenega zavarovanja
Dobro je vedetidecember '24Zdravje Pokojnine
Na 7. konferenci pokojninskega in invalidskega zavarovanja, o kateri smo delno poročali že v novembrski reviji, so pozornost namenili tudi invalidskemu in zdravstvenemu zavarovanju, absentizmu, delu izvedenskih organov, klinični prehrani in tudi dodatnemu pokojninskemu zavarovanju.
Danijel Kastelic, državni svetnik in predsednik Komisije za socialno varstvo, delo, zdravstvo in invalide Državnega sveta RS, je poudaril velik pomen zagotavljanja visokega nivoja socialne varnosti invalidov in posameznikov z (začasno) zmanjšano delovno zmožnostjo s poudarkom na invalidskem zavarovanju kot glavni varovalni mreži. Ker se danes invalidi vse bolj prepoznavajo kot potencialni del delovno aktivnega prebivalstva, bo v okviru napovedanih sprememb sistema treba zagotoviti učinkovit sistem poklicne, medicinske in socialne...
Ne smemo zanemariti potreb starejše generacije
Dobro je vedetidecember '24Pokojnine
ZDUSOVE STRANI
V Zvezi društev upokojencev Slovenije smo skupaj s Sindikatom upokojencev Slovenije na novinarski konferenci 13. novembra poudarili nekatere najbolj žgoče probleme, ki tarejo upokojence.
Predsednica Zdusa Zdenka Jan je dejala, da se mnogim starejšim v naši družbi ne godi dobro, torej ne živijo, kot bi si zaslužili, čeprav so soustvarjali socialno pravične temelje za današnje življenje. Koalicijski dogovor starejših ne upošteva, zatika se že pri zagotavljanju osnovnih pravic, zapisanih v ustavi. Rosvita Svenšek, predsednica Komisije za zdravstveno in socialno varstvo pri Zdusu, je poudarila nestrinjanje z določbami zakona za dolgotrajno oskrbo, ki predvideva, da bi upokojenci od julija 2025 plačevali obvezni prispevek za...
Zahtevo za zagotovljeno vdovsko pokojnino je mogoče oddati le še do konca meseca
Dobro je vedetidecember '24Pokojnine
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje opozarja, da se bliža presečni datum 31. december 2024, do katerega je še mogoče vložiti zahtevo za izplačilo zagotovljene vdovske pokojnine po ZPIZ-2N.
Uživalci pokojnine, ki so na dan uveljavitve ZPIZ-2N, to je 28. decembra 2023, že izpolnjevali pogoje za priznanje pravice do vdovske pokojnine in lastne (starostne, predčasne ali invalidske) pokojnine, njihovi prejemki pa so iz naslova pokojnin, v katere se všteva tudi morebitna pokojnina iz tujine, nižji od zneska zagotovljene pokojnine, ki v letu 2024 znaša 748,27 evra, morajo najkasneje do 31. decembra 2024 vložiti zahtevo za izplačilo zagotovljene vdovske pokojnine. Zahtevo za izplačilo zagotovljene vdovske pokojnine morajo do tega datuma vložiti tudi vdove ali vdovci, ki jim je bila pred letom 2012 na podlagi zakona o varstvenem dodatku vdovska pokojnina zagotovljena najmanj v višini mejnega zneska.
Poseganje v neto pokojnine je neustavno
Zveza društev upokojencev Slovenije (Zdus) je skupaj s Sindikatom upokojencev Slovenije (SUS) opozorila na probleme, ki tarejo slovenske upokojence.
Kot je na novinarsko konferenci dejala predsednica Zdus Zdenka Jan, se mnogim starejšim v naši družbi ne godi dobro. Koalicijski dogovor starejših ne upošteva, zatika se že pri zagotavljanju osnovnih pravic zapisanih v ustavi. Zato je ponovno poudarila, da se zavzemajo za ustanovitev urada za starejše ali pa vsaj zagovornika starejših.
Rosvita Svenšek, predsednica Komisije za zdravstveno in socialno varstvo pri Zdusu, je poudarila nestrinjanje z določbami zakona za dolgotrajno oskrbo, ki predvideva, da bi upokojenci od julija 2025 plačevali obvezni prispevek za dolgotrajno oskrbo od neto pokojnin, delodajalci in delojemalci pa od bruto plač. Poseganje v neto izplačane pokojnine, kot ga določa sistemski zakon, v Zdusu vidijo kot vdor v pokojninski sistem. Če vlada določila ne bo spremenila bodo sprožili ustavni spor, je dodala. Povedala je še, da so ministrstvu za zdravje posredovali številne pripombe na zakon o zdravstveni dejavnosti. Zlasti se ne strinjajo s tem, da se lahko zdravstvene storitve izvajajo tudi na tržni način, kar odpira vrata privatizaciji. Prepričani so, da morajo za vse izvajalce, tudi koncesionarje, veljati isti kriteriji in da je treba krepiti javnozdravstveno mrežo.
Sindikat upokojencev predlaga spremembe letnega dodatka
Sindikat upokojencev Slovenije (SUS) je na člane državnega zbora, ki bodo prihodnji teden odločali o letnem dodatku za upokojenke in upokojence v letu 2025 naslovil pobudo o spremembi načina izplačevanja.V javnem pozivu so vnovič opozorili na nespoštovanje sistemskega zakona ZPIZ-2, ki v 95 členu določa, da se letni dodatek izplača v dveh različnih zneskih. "Višjega naj bi prejeli uživalci pokojnin, ki so nižje od zneska 55,63 odstotka najnižje pokojninske osnove veljavne v mesecu izplačila, nižji znesek pa vsi drugi. Po predlogu proračunskih dokumentov pa naj bi upokojenci leta 2025 zopet prejeli letni dodatek v petih razredih v zneskih 465, 325, 265, 215 in 155 evrov. Kar pomeni, da se je dodatek glede na lansko leto zvišal le za 5 evrov.
Ali se je ugodneje upokojiti konec leta ali v začetku prihodnjega?
Dobro je vedetinovember '24Pokojnine
Ob izpolnjenih pogojih za pridobitev pravice do starostne oziroma predčasne pokojnine se marsikateri zavarovanec sprašuje, ali je zanj ugodnejša upokojitev konec letošnjega leta ali v začetku prihodnjega. S tem vprašanjem se srečujemo že dvanajsto leto. Razlog je v drugačnem načinu določanja valorizacijskih količnikov z ZPIZ-2 od leta 2013 in nima povezave z izhodišči oziroma nakazanimi prihodnjimi spremembami na področju pokojninskega in invalidskega zavarovanja.
V nekaterih letih je bilo mogoče to informacijo podati šele decembra, ker so bile razlike manjše. Zadnji dve leti pa so razlike večje, tako da je že od konca septembra, in sicer na podlagi primerjave uskladitve pokojnin tekočega leta z rastjo povprečne neto plače v tem letu, mogoče napovedati, kdaj je upokojitev ugodnejša.
Kapitalska družba v blagajno Zpiza prispevala 65 milijonov evrov
Dobro je vedetinovember '24Pokojnine
Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije se je na septembrski seji seznanil tudi s poročilom o poslovanju Kapitalske družbe v lanskem letu. Ta je po letu 2022 znova poslovala pozitivno. Pred vplačilom v blagajno Zpiza je ustvarila dobiček v višini 114,9 milijona evrov. Od tega je v pokojninsko blagajno lani prispevala 65 milijonov evrov.
Kapitalska družba pa poleg zagotavljanja dodatnih sredstev za pokojninsko blagajno skrbi tudi za upravljanje Sklada obveznega dodatnega pokojninskega zavarovanja RS. Vrednost sredstev sklada je konec leta 2023 dosegla 931,2 milijona evrov, vanj pa je bilo vključenih 50.622 zavarovancev oziroma članov. Lani je vrednost izplačanih poklicnih pokojnin znašala 5,1 milijona evrov in se je v primerjavi z letom 2022 povečala za 18 odstotkov.