Pokojnine
Februarske pokojnine bodo višje za 4,5 odstotka
Februarske pokojnine, ki jih bodo prejemniki dobili konec meseca, bodo višje za 4,5 odstotka, izplačan pa bo tudi poračun od 1. januarja, je sklenil svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz).
Na Zpizu redno februarsko uskladitev izračunajo po pokojninskem zakonu, ki določa, da je treba upoštevati 60 odstotkov rasti povprečne bruto plače in 40 odstotkov povprečne rasti cen življenjskih potrebščin v lanskem letu. V letu 2024 je povprečna mesečna plača znašala 2394,92 evra bruto. Od plače za leto 2023 je bila nominalno višja za 6,2 odstotka. Že decembra pa je statistični urad sporočil, da je povprečna letna rast cen znašala dva odstotka. Na letni ravni ta uskladitev predstavlja 342 milijonov evrov.
Lani je za pokojnine prispevalo rekordno število zavarovancev
Že od leta 2022 vsak mesec vplačuje prispevke okrog milijon zaposlenih. Lani se je bolj kot pred leti povečalo tudi število upokojencev, konec decembra jih je bilo nekaj manj kot 650.000, saj je bilo ugodno leto za upokojitev. Rekordna je bila tudi redna uskladitev pokojnin, in sicer 8,8-odstotna, letos pa je napovedana v višini okrog 4,6 odstotka. Generalnega direktorja Zpiza Marijana Papeža smo vprašali, kaj bo letošnje leto prineslo upokojencem ter kaj meni o novi pokojninski reformi.
Glavni vir pokojninske blagajne so prispevki za socialno varnost
Dobro je vedetifebruar '25Pokojnine
Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije je na decembrski seji razpravljal in odločal o najpomembnejših dokumentih o poslovanju zavoda v tem letu. Tako finančni načrt za leto 2025 predvideva skupne dohodke in odhodke v višini 8.369.578.419 evrov. Glavni vir so prispevki za socialno varnost, ki so predvideni v višini 81 odstotkov vseh dohodkov, kar je zelo pozitivno, saj so se včasih gibali okoli 70 odstotkov. Glavnina odhodkov bo šla za pokojnine, in sicer največ za starostne.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
Dobro je vedetifebruar '25Pokojnine
ZAGOTOVLJENA VDOVSKA POKOJNINA
Bralko zanima, ali bi bila upravičena do zagotovljene vdovske pokojnine v višini 748 evrov, če pri zavodu vloži tak zahtevek. Od leta 2010 je namreč uživalka vdovske pokojnine v višini mejnega zneska, ker je bilo to ugodnejše od njene starostne pokojnine z delom vdovske pokojnine.
Zakon o varstvenem dodatku, ki je prenehal veljati 31. decembra 2011, je med drugim tudi določal, da je vdovi oziroma vdovcu, ki ima poleg pravice do samostojne starostne ali samostojne invalidske pokojnine tudi pravico do samostojne vdovske pokojnine, zagotovljena vdovska pokojnina najmanj v višini mejnega zneska, ki znaša 81,6 odstotka najnižje pokojninske osnove.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Paulini
Dobro je vedetijanuar '25Pokojnine
POGOJI ZA VDOVSKO POKOJNINO
Bralca zanimajo pogoji za vdovsko pokojnino, in sicer kdaj lahko žena pridobi pravico do vdovske pokojnine po umrlem možu. Poleg tega bi rad še okvirno informacijo o odmeri vdovske pokojnine.
Pravico do vdovske pokojnine lahko uveljavi vdova umrlega zavarovanca oziroma uživalca pravic, če je do njegove smrti dopolnila starost 58 let ali je bila do njegove smrti popolnoma nezmožna za delo ali je to postala v enem letu po njegovi smrti. Če vdova do smrti zavarovanca ali uživalca pravic še ni dopolnila 58 let starosti, dopolnila pa je 53 let starosti, torej nastopila čakalno dobo, pridobi pravico do vdovske pokojnine, ko dopolni starost 58 let.
Rok za vložitev zahteve za zagotovljeno vdovsko pokojnino je podaljšan
Dobro je vedetijanuar '25Pokojnine
V Državnem zboru Republike Slovenije je bil 12. decembra 2024 sprejet Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o matični evidenci zavarovancev in uživalcev pravic iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja (ZMEPIZ-1B), ki podaljšuje rok za vložitev zahteve za izplačilo zagotovljene vdovske pokojnine do 31. decembra 2026. Prav tako pa za določeno skupino uživalcev pokojnin določa, da bo o njihovi upravičenosti do izplačila zagotovljene vdovske pokojnine odločil Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije po uradni dolžnosti.
Spremembe v zakonu o matični evidenci
Dobro je vedetijanuar '25Pokojnine
Zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o matični evidenci zavarovancev in uživalcev pravic iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja (v nadaljevanju: novela) je bil v Državnem zboru RS sprejet 12. decembra 2024 in je začel veljati 1. januarja 2025. Prinaša vrsto novosti na področju vodenja matične evidence pri Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, s tem pa posodablja upravljanje podatkov, se usklajuje s predpisi, ki so bili sprejeti po njegovi uveljavitvi, in rešuje nekatera do zdaj nerešena vprašanja.
Novosti na področju pokojninskega in invalidskega zavarovanja v letu 2025
V letu 2025 bodo v ospredju razprave o pokojninski reformi, ki naj bi jo pogajalska skupina pri Ekonomsko-socialnem svetu uskladila do pomladi. Za upokojence in tiste, ki že odštevajo mesece do upokojitve pa so na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) pripravili še nekaj informacij, ki jih povzemamo.
Zahteve za izplačilo zagotovljene vdovske pokojnine do konca 2026
Rok za vložitev zahteve za izplačilo zagotovljene vdovske pokojnine je podaljšan do vključno 31. decembra 2026, kot določa decembra sprejeta novela zakona o matični evidenci zavarovancev in uživalcev pravic iz obveznega pokojninskega in invalidskega zavarovanja (ZMEPIZ-1B). Zagotovljena vdovska pokojnina se odmeri vdovi ali vdovcu v višini seštevka starostne, predčasne ali invalidske pokojnine ter osnove za odmero vdovske pokojnine, vendar največ do višine zagotovljene pokojnine. Ta znaša 748,27 evra na mesec.
Na pokojninska vprašanja odgovarja Milena Pulini
Dobro je vedetidecember '24Pokojnine
UVELJAVITEV STAROSTNE POKOJNINE NAMESTO ŽE PRIZNANE PREDČASNE POKOJNINE
Bralec navaja, da se je leta 2021 predčasno upokojil s tremi leti dokupljene dobe, tako da je imel 40 let pokojninske dobe pri starosti 61 let in pet mesecev. Predčasno se je upokojil zaradi zdravstvenih razlogov, zdaj pa se mu je zdravje izboljšalo in razmišlja o ponovni zaposlitvi. Znižanje pokojnine zaradi predčasne upokojitve za 12,9 odstotka ni tako zanemarljivo, zato ga zanima, koliko časa bi moral ostati v delovnem razmerju, da bi prejemal pokojnino brez zmanjšanja. Zanima ga tudi, kateri odmerni odstotek se v takem primeru uporabi, ali odmerni odstotek, ki je veljal v letu predčasne upokojitve, ali odmerni odstotek, veljaven v letu prenehanja ponovnega zavarovanja.
Kako naprej tudi na področju invalidskega in zdravstvenega zavarovanja
Dobro je vedetidecember '24Zdravje Pokojnine
Na 7. konferenci pokojninskega in invalidskega zavarovanja, o kateri smo delno poročali že v novembrski reviji, so pozornost namenili tudi invalidskemu in zdravstvenemu zavarovanju, absentizmu, delu izvedenskih organov, klinični prehrani in tudi dodatnemu pokojninskemu zavarovanju.
Danijel Kastelic, državni svetnik in predsednik Komisije za socialno varstvo, delo, zdravstvo in invalide Državnega sveta RS, je poudaril velik pomen zagotavljanja visokega nivoja socialne varnosti invalidov in posameznikov z (začasno) zmanjšano delovno zmožnostjo s poudarkom na invalidskem zavarovanju kot glavni varovalni mreži. Ker se danes invalidi vse bolj prepoznavajo kot potencialni del delovno aktivnega prebivalstva, bo v okviru napovedanih sprememb sistema treba zagotoviti učinkovit sistem poklicne, medicinske in socialne...