Zlato priznanje za kakovostne odnose
AKTUALNO
Dom za varstvo odraslih Velenje je eden od enajstih domov za starejše v Sloveniji, ki je že leta 2011 vstopil v proces uvajanja modela Kultura usklajenih odnosov (KUO). Pred kratkim pa so prejeli prestižno priznanje zlate stopnje kakovosti, ki potrjuje, da pri njih odnosi niso le del delovnega procesa, temveč srce vsega, kar počnejo.
KUO je sodoben model dela, razvit za domove starejših in posebne socialnovarstvene zavode, ki temelji na človekovem dostojanstvu, avtonomnosti in individualiziranem pristopu. Osnovno vodilo modela je vzpostavljanje kakovostnih odnosov med stanovalci, zaposlenimi, vodstvom in svojci, pri čemer v ospredje postavljajo skladnost med tem, kar posameznik doživlja, in tem, kako ga dojemajo drugi. Takšna skladnost ustvarja okolje zaupanja, spoštovanja in motivacije za delo. KUO poudarja personalizacijo storitev in normalizacijo življenja v domu. Personalizacija vključuje prilagajanje bivalnega okolja željam in navadam stanovalcev, medtem ko normalizacija omogoča življenje, ki je čim bolj podobno življenju pred prihodom v dom.
Ko v drugi dom prideš z veseljem
AKTUALNO
Ali poznate Hišo dobre volje na Goriškem? Njihov program starejšim ljudem z različnimi zdravstvenimi stanji in potrebami omogoča, da lahko ostanejo čim bližje svojemu domu, saj imajo tu možnost deseturne popolne dnevne oskrbe, zelo osebni pristop in vse tisto, kar človek potrebuje za svoje življenje.
Svojci so lahko v tem času povsem razbremenjeni skrbi. »Kar ponujamo mi in je težko doseči kjer koli drugje, je vrstniška družba. Namreč odnosi se dnevno gradijo, saj smo vsak dan skupaj za isto mizo, kar omogoča gradnjo pristnih prijateljskih vezi. Tako postanemo prav kmalu del velike družine in tako rešujemo več težav, ki jih starejši doživljajo. Glavna je vsekakor osamljenost. Pri nas lahko potešijo vse potrebe po druženju, toplini, sprejetosti in ljubezni,« pravi Tina Krog, strokovna delavka v programih Doma upokojencev Nova Gorica. Ta razpolaga s štirimi Hišami dobre volje – v Novi Gorici, Mirnu, Ajdovščini in Komnu. Njihovo osnovno poslanstvo je celostna skrb za starejše, dvig kakovosti življenja starejših in posledično tudi svojcev.
-
Nemogoče potovanje
Potovanje, na katero se je odpravil oktobra 2013, ni bilo podobno nobenemu drugemu. Tega se je Thor Pedersen dobro zavedal, kljub temu pa so bili izzivi, s katerimi se je spopadal na poti, precej večji od pričakovanj. Prepotoval je vse države sveta, ne da bi enkrat samkrat letel z letalom. »Hotel sem narediti nekaj, kar ni uspelo še nikomur,« pravi Pedersen. »Računal sem, da bom za eno državo potreboval povprečno en teden, tako da bi za celotno pot zadostovalo štiri leta, morda celo kakšen mesec manj.
-
Aktualno
Poletni čas je čas počitnic, prostega časa in sprostitve. Največji izziv tega ležernega obdobja je zagotovo za družine z otroki, pa tudi za babice in dedke, ki imajo med počitnicami več priložnosti za stike s svojimi vnučki.
Vendar pa je intenzivnost odnosov odvisna od mnogih dejavnikov. Ker so starši tisti, ki so odgovorni za svoje otroke, tudi odločajo o tem, kako, kje in s kom bodo ti preživljali počitniške dni. Vemo, da so socialni stiki za otroka nadvse pomembni. Vzpostavljanje odnosov z različnimi osebami, pridobivanje novih izkušenj prek različnih načinov vedenja omogočata razvoj v zdravo, samozavestno osebnost, v katero naj bi se otrok razvil. Starši so poleg starih staršev, učiteljev in prijateljev najintenzivnejši in najpomembnejši sopotniki v življenju...
Ko skrb postane bližina: življenje ob osebi z demenco
AKTUALNO
Demenca ni samo kronična napredujoča bolezen možganov – je preizkušnja človeškega odnosa. Ko nekdo v naši bližini začne pozabljati, se spreminjati, izgubljati delčke sebe, ne izgublja le on. Tudi mi okoli njega izgubljamo dotedanje rutine, zanesljivost, besede, ki so nekoč zvenele samoumevno. V takih trenutkih postane vsakdan nekaj povsem drugega, bolj krhek, bolj nepredvidljiv, pa tudi bolj dragocen.
Biti ob osebi z demenco pomeni vsak dan znova iskati ravnotežje med realnostjo in občutki, med utrujenostjo in sočutjem, med željo pomagati in nemočjo, ko nič več ne deluje. A hkrati se v tej skrbi razkriva nekaj globoko človeškega – sposobnost, da smo prisotni tudi, ko razumevanje peša. Da ostajamo ob nekom tudi, ko ne ve več, kdo smo. Ta članek je namenjen vsem, ki skrbite – z rokami, z mislijo, z ljubeznijo. Prinaša vpogled v to, kaj demenca je, kako se kaže, kaj doživlja oseba z demenco in kako jo lahko podpremo. A morda še bolj kot to – želi ponuditi oporo tistim, ki ste vsak dan ob njih. Da veste, da niste sami. In da je tudi vaša skrb – ne glede na vse dvome – vredna priznanja.
Podobe naroda na Gasparijevih razglednicah
Na Krakovskem nasipu v Ljubljani je do konca julija na ogled zunanja razstava Podobe naroda na razglednicah Maksima Gasparija.
Pripravili so jo v Slovenskem etnografskem muzeju (SEM), kjer je eden najbolj prepoznavnih slovenskih slikarjev delal 20 let kot risar in restavrator. Tako je bil v stalnem stiku z etnografsko tematiko, ki je zaznamovala njegov slikarski opus pa tudi razglednice. Na panojih so povečane razglednice iz zbirke zbiralca Marjana Marinška, ki velja za eno najpopolnejših in najobsežnejših. Najstarejša je iz leta 1903, na ogled so tudi serija Vojska v slikah ter deklaracijske in plebiscitne razglednice, ki so služile kot propagandno orodje v podporo...
Začetek uporabe določbe o dolgotrajni oskrbi na domu
Z današnjim dnem se je začela uporabljati novela o dolgotrajni oskrbi na domu, ki zajema pomoč pri osnovnih dnevnih opravilih in določeno zdravstveno nego, pa tudi e-oskrbo in storitve za ohranjanje samostojnosti, denimo fizioterapijo in delovno terapijo. Prav tako uvaja možnost statusa oskrbovalec družinskega člana tudi za upokojence. Tisti, ki se bodo za to odločili in seveda ustrezajo pogojem, bodo prejemali 1,2-kratnik minimalne plače (ali 1,8-kratnik za dve osebi) in hkrati ohranili 40-odstotkov zajamčene pokojnine.
Bralci Vzajemnosti so letos preplavili Krk
Spomini na letošnje že 19. srečanje bralcev in prijateljev Vzajemnosti, ki smo ga imeli v začetku tega meseca v Njivicah na Krku, je še živ. Na otok Krk smo se pripeljali s petimi avtobusi iz vseh koncev Slovenije. Za organizacijo letovanja je tudi tokrat zgledno poskrbela Turistična agencija Kompas. Na poti smo si ogledali Rovinj, eno najlepših istrskih mest, v Njivicah, kjer smo bivali v hotelu Aminess Magal, pa smo vsak večer imeli kviz, kjer se je v splošnem znanju pomerilo več ekip oziroma omizij, predvsem prva dva večera pa smo tudi veliko plesali. Zjutraj smo telovadili, potem pa smo se odpravili na izlet.
-
Na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani so se začeli Dnevi medgeneracijskega sožitja, ki promovirajo pozitivno podobo staranja, odpravljajo predsodke in stereotipe o starosti ter spodbujajo vključenost in sožitje generacij.
Dvodnevni dogodek že petič organizira Zveza društev upokojencev Slovenije (Zdus) ob sodelovanju Mladinskega sveta RS. To je priložnost, da vsi tisti, ki niso člani društev spoznajo, s čim vse si znajo upokojenci zapolniti čas: da se ukvarjajo s prostovoljstvom, hodijo na pohode, letovanja, izlete, se ukvarjajo z najrazličnejšimi športi, pojejo v raznih pevskih in gledaliških skupinah, pišejo pesmi in prozo, slikajo, ustvarjajo kiparska dela, mojstrske fotografije in čudovita ročna dela. Med njimi je tudi veliko izkušenih rokodelcev in rokodelk.
Sprememb se ne smemo bati, saj prinašajo večjo varnost v starosti
NAŠ POGOVOR
Zakon o dolgotrajni oskrbi se postopno uveljavlja –z glavnimi novostmi od 1. julija naprej – in zagotavlja, da bodo ljudje z enakimi potrebami imeli enake pravice, zatrjuje minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac. Ob tem dodaja, da gre pravzaprav za nov steber socialne države. »Dolgotrajna oskrba je nova samostojna pravica, ki bo izboljšala življenje mnogih ljudi – tako tistih, ki potrebujejo pomoč, kot njihovih svojcev. Ne ustrašimo se teh sprememb, saj jih nujno potrebujemo, le tako lahko zagotovimo pogoje za dostojno starost vseh nas.«