Program Vitalizacija življenja
Program celostne rehabilitacije onkoloških bolnikov – CROB je nastal v sodelovanju s termami in Onkološkim inštitutom v Ljubljani, zamisel pa je dal Marjan Štor iz Dobrne, ki ima tudi sam izkušnje z onkološkim zdravljenjem.
-
Ljudje odprtih rok je akcija, ki spodbuja solidarnost med ljudmi, hkrati pa dokazuje, da je med nami še veliko poštenih in dobrih ljudi, ljudi, ki imajo moč, voljo in karizmo, da se spoprimejo s svojimi težavami in s stiskami drugih ljudi, kot je dejala glavna in odgovorna urednica Naše žene Marta Krpič. Šestindvajsetim posameznicam, posameznikom in skupinam je minister za delo, družino in socialne zadeve dr. Ivan Svetlik ob tej priložnosti podelil zahvalne listine.
Prireditve na Škofjeloškem v decembru
8. 12. 2010, 19.00: KONCERT GLASBENE ŠOLE KRANJ, Škofja Loka – Sokolski dom
Glasbena šola Kranj je v letu 2009 praznovala 100. obletnico, kar uvršča šolo med najstarejše v Sloveniji. Šola spodbuja udejstvovanje svojih učencev v številnih orkestrih in komornih sestavih, prav tako pa učence spodbuja in jim omogoča udeležbo na različnih tekmovanjih doma in v tujini, kjer učenci dosegajo zavidljive rezultate.
Koncert bo izveden v okviru abonmaja mladih glasbenikov.
Informacije: Občina Škofja Loka (Pisana Loka), Tinka Frakelj, 04 511 23 44,sokolskidom@skofjaloka.si.-
To romantično in zgodovinsko dramo o dveh ikonah 20. stoletja – ona je premikala norme v modi, on pa v glasbi - je režiral Jan Kounen.
Po ogledu filma se lahko udeležite pogovora z režiserko, scenaristko in dokumentaristko Heleno Koder ter s skladateljem in dirigentom ter avtorjem glasbe v mnogih slovenskih filmih, Urbanom Kodrom.
Podrobnejše informacije o abonmaju lahko dobite na telefonu 01/239-22-17
in na spletni strani www.kinodvor.org ali na blagajni Kinodvora na Kolodvorski 13 v Ljubljani. ZPS je pripravila pregled ponudbe t. i. očal »na recept«
Optike-pogodbene dobavitelje pripomočkov za vid je ZPS povprašala o tem, med koliko okvirji lahko izbirajo zavarovane osebe, ki se oglasijo pri njih z naročilnico ZZZS in za očala ne želijo ničesar doplačati. Od 162 optikov - pogodbenih dobaviteljev pripomočkov za vid, je podatke posredovalo 125 optikov. Ker imajo nekateri pogodbeni dobavitelji več poslovalnic, so tako na enem mestu zbrali ponudbo za več kot 150 optik. ZPS se je odločila za takšen pregled ponudbe z namenom vzpodbuditi potrošnike, da tudi pri uveljavljanju pravic iz...
Z novim letom v novo življenje?
Menjave letnih časov že od nekdaj porajajo v meni prijetna miselna in čustvena doživetja. Pomlad pride s telohi izpod taleče se snežne odeje, poletje omogoča sedenje v travi in zrenje v daljna obzorja, jesen prinaša bogastvo pridelkov in barv, zima, prekrita s tiho zaveso snega, nudi naravi počitek, ljudem pa v dolgih dneh z obilo teme tudi veliko možnosti za globlji razmislek. V polovici leta brez listja odkrivam lepoto v prepletih krošenj in v snežne kristale ter fantastične oblike snega in ledu spremenjene vode. Po šestih golih mesecih se veselim vnovične ozelenitve in bujne rasti. In dejstva, da se to ponavlja od davnih časov, iz katerih si prednikov niti zamisliti ne moremo in tako doživljamo razvoj družin in narodov iz enega debla, ter ob zavedanju, da se bo tako ponavljalo tudi potem, ko nas tedaj živeči niti pomnili ne bodo več.
POLICIJA SVETUJE: Naj bodo prazniki tudi varni
Praznični dnevi so lahko povezani tudi z neljubimi dogodki, predvsem z vlomi v stanovanja ali v vozila ter z različnimi tatvinami. Medtem ko se ob kuhanem vinu družimo s prijatelji ali na različnih sejmih brskamo po stojnicah, so na delu tudi žeparji. Poskrbimo, da bodo nepridipravi imeli čim manj možnosti za veselje in zadovoljstvo.
Policisti PU Ljubljana pravijo, da nas lahko pred žeparji varuje le nenehna pozornost in določena mera nezaupanja do ljudi, zlasti pa previdnost v množici. Zato svetujejo, da nikoli ne nosimo pri sebi večjih količin denarja; denarnice in dokumentov ne nosimo v torbici, najbolje jih je spraviti v notranje žepe oblačil ali v torbico, ki jo pod vrhnjim oblačilom nosimo okoli pasu. Ne razkazujmo vsebino denarnice, kjer je le mogoče plačujmo s plačilno kartico, vendar je ne izpustimo izpred očmi.
Pomoč, ki se včasih mora tudi vrniti
Brezplačna pravna pomoč je v Sloveniji že nekaj let na voljo, število pomoči pa se iz leta v leto povečuje. Deloma zaradi vse večjih potreb, deloma pa zaradi novih zakonov, ki širijo pravico do brezplačne pravne pomoči. Takšna sta, denimo, novi zakon o preprečevanju nasilja v družini in zakon o finančnem poslovanju, ki je to pravico razširil tudi na fizične in pravne osebe v stečaju.
Kljub povedanemu pa velja splošno mnenje, da je število teh pomoči neznatno in da je postopek pridobitve dokaj zapleten. Vendar po besedah, vodje oddelka za brezplačno pravno pomoč - krajše BPP - na Okrožnem sodišču v Ljubljani Katje Širca le ni čisto tako. Lani so samo na tem sodišču prejeli 3092 prošenj za dodelitev BPP, od tega so jih odobrili 66 odstotkov in tako izplačali 758.370 evrov. Postopek pridobitve pomoči je pravzaprav preprost. Treba je le izpolniti obrazec in ga oddati na pristojnem sodišču ali pa ga poslati po pošti. Pri izpolnjevanju obrazca lahko v času uradnih ur pomagajo sodniški pripravniki na pristojnih sodiščih.
-
Vsak si izbere sam, kako bo kakovostno in smiselno zapolnil dan v tretjem in četrtem življenjskem obdobju. Najpomembneje je, da človek kljub morebitnim težavam ne izgubi volje do življenja in da poskuša prilagoditi svoja iskanja in pričakovanja. Zaupanje vase, samospoštovanje in zadovoljstvo s samim seboj je tudi v poznejših letih mogoče gojiti, ohranjati in celo izpopolnjevati.
To se zlasti potrjuje pri vključenih v kulturne skupine, ki si zavestno prizadevajo polepšati dan. Besede 'za to sem prestar' so črtali iz svojega besednjaka. Besede 'starec' ne uporabljajo, nadomestili so jo s 'starejši'. Seveda velja to za vse dejavne ljudi in najrazličnejše aktivnosti ne glede na vsebino in trajanje dejavnosti.
Do dodatnega zaslužka z malim delom
Po zakonu o malem delu, ki so ga konec oktobra sprejeli poslanci, veljati pa bo začel leta 2011, so poleg študentov tudi upokojenci in brezposelni dobili možnost, da pridobijo dodaten dohodek. Malo delo ne bo vplivalo na pridobljene pravice iz pokojninskega zavarovanja, omogočalo pa bo ob pokojnini dodaten zaslužek.
Upokojenci že zdaj delajo predvsem po pogodbah civilnega prava (podjemna pogodba oziroma pogodba o delu in avtorska pogodba). Po podatkih DURS je v letu 2008 dohodke iz drugega pogodbenega razmerja prejelo 33.010 upokojencev. Ni pa podatka, koliko jih dela na črno.